Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

10.02 ile 78 kodları arasındaki fark nedir?

dyt

Üye
Konular
16
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar il sağlık komisyonlarınca ehliyet için verilen 10.02 otomatik vites kodu ile 78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir. Ifadesi arasındaki fark nedir?

dyt

ÖTV muafiyeti için aslında 78 kod olması gerek. Ama 10.02 ile araç alanlar da oldu sanırım. Kimse ne yaptığını bilmiyor :)

ARKADAŞLAR 10.02 ASLINDA MODİFİYE EDİLMİŞ (YANİ ORJİNALİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMIŞ) OTOMATİK VİTES DEMEKMİŞ. 78. ise Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir demekmiş. peki 10.02 tertibat koduyla alınan otomatik vitesli araçlarda ne gibi bir tadilat yaptırdınız. tadilat yaptırmadan ÖTV siz araç alabilen var mı bu kod ile..

1002 kodu yani modifiye derken direksiyondan kulakcık istiyor olabilir. Normalda 10,02 kod tablosunda otomatik vites kullanabilir yazıyor yani ileride otomatik vitesli araç sürmek için bu kodu herkes alacak ve o zaman olay daha netleşecek ve bunun bir kısıtlama kodu olmadığı kanaatine varılıp 10,02 ile ötv olmayacak. 78 ise sadece otomatik vites kullanabilir diyerek kısıtlama koymuş oluyor bu yüzden ötvde sıkıntı olmadan alıncak kod budur.

Son zamanlarda sadece 10.02 ile araç alımında Emniyet ayağında sorun yaşanmaya başladı. O nedenle il sağlıkta mutlaka 78'i de ekletmek lazım.

Ama aslına bakarsanız bu çok saçma. Çünkü modifiye ya da değil otomatik vitesli olmuş her araç -uygun kişiler bağlamında- ötv'siz araç almak için uygundur. Kaldı ki aracın vergi indirimi ile alınıp alınmadığından Emniyet'e ne!? Vergi indirimi Maliye'nin işidir, Emniyet'e uzaktan bakmak düşer. Onların görevi aracın ehliyetteki kısıtlama kodlarına uygun olup olmadığını değerlendirmektir.

10.02 kodu ve 78 kodu arasında bir şaibe var gibi gözüküyor.aslında yok

otomatik vites için verilen 10.02 kodu ve 78 kodu arasında bir şaibe var gibi gözüküyor.aslında yok

işin aslı şu imiş , il sağlık kurulu tarafından verilen sağlık raporunda kod bölümünde 3 kısım var 1. sınırlı kullanım kodları 2. tıbbi nedenlerle verilecek kod 3. araç uygulama kodu .

1. kısımda sınırlama kodu olarak 47 , 78 ,102 verilmiş burda verilen kısıtlama 78 kod sadece otomatik kullanır
3 . kısımda verilen kod 10.02 otomatik vites kodu buda araç uyarlama kodu olarak geçiyor.

yani sonuç olarak sadece otomatik vites kodu alan kişilere için araç uyarlama kodu olarak 10.02 otomatik vites kodu veriliyor herhangi bir tertibata gerek kalmaksızın otomatik vites kullanır diye ki tertibat olsa 10 Modifiye vites kodunuda ilaveten 3. kısıma yazmaları gerekiyor.yani raporunuzda 3 kısım ARAÇ UYARLAMA KODLARI bölümünde sadece 10.02 kodu varsa hiç bir tertibata gerek olmayan fabrika çıkışı otomatik vites demek oluyor.

1. kısım SINIRLI ARAÇ KULLANIM KODLARI BÖLÜMÜNDE 78 SADECE OTOMATİK VİTES kodunu veriyorlarki bu kişi manuel araç kullanmasın sadece otomatik vites kullansın diye sınırlama koyuyolar.

sonuç olarak iki kod arasında herhangi bir çelişki yok 10.02 kodu araçta bulunması gerekn özellik kodu 78 kodu ise de otomatik vitesten başka araç kullanımını sınırlıyan kod demektir...

forumda bu konu ile ilgili yazıları okudum ve il sağlık müdürlüğünden bu bilgileri aldım ki raporu incelediğimiz zamanda kodların nerelere yazıldığına dikkat edince konu daha iyi anlaşılıyor.

eğer bu konuda sıkıntı yaşayanlar var ise bu bilgiler doğrultusunda hareker edebilir.

78 kodu sadece otomatik vites kodu yani sınırlı kullanım kodu 10.02 kodunu veriyor kurul araçta bulunması gereken özellik ve üst tarafta da kısıtlama bölümünde 78 kodunu veriyor bu kişi sadece otomatik vitesli araçları kullanabilir diye kişiyi sınırlıyor yani manuel kullanmasın diye

ben de 78 kodu yok bu ne demek. sadece 10.02 var. :D

Merhaba olaya şu açıdan bakmanızı önermek istiyorum:

10.02 kodu (otomatik vites)bir uyarlama kodudur yani uygun hale getirme peki kime? sürücüye
78 kodu ise (sadece otomatik vitesli araç kullanır) kısıtlama kodudur. Peki kime elbette sürücüye
olayı şu açıdan değerlendirelim mevcut eylemi yapamıyacak durumda olan kişiye kısıtlama getirilemez. zaten yapamıyor. oysa yapabilme ihtimali olan kişiye kısıtlama getirilir.

10.02 kodu manuel vitesli aracı kullanamayacak durumda olan bir engelli için aracın otomatik vitesli olarak uyarlanması bakımından gerekli olan koddur yani o araç kişiye uygun (adapte) hale getirilmiş demektir.78 kodunu alan birinde ise kendisine bir şerh (kısıtlama)getirilmiştir. yani olay manuel vitesli bir aracı kullanabilme ihtimalinin önüne geçmek içindir.10.02 kodunu alan kişinin manuel vitesli olan bir aracı kullanamadığı düşüncesiyle o aracın onun kullanabilmesini sağlamak için uyarlanması anlamını taşır.Dolayısı ile 78 kodunun ve 10.02 kodunun aynı anda kullanılması tezat oluşturmaktadır.

Bu konu benimde baya bi kafamı karıştırmıştı fakat emniyete ehliyetimi yeniletirken sordum.
10.02 engelliler için kullanılan uyarlama kodu olduğu, 78 kodunun ise rahatsızlığı olmayan kişilerin manuel araç kullanmak istemeyip sadece otomatik vites araba kullanacağım diyerek kendi istedikleri bir kısıtlama kodu ve sürücü kursunda eğitim alırken de, direksiyon sınavında da otomatik vitesli araç kullanarak alındığını söylediler.

78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir

bize lazım olan bu arkadaşlar. 10.02 'de emniyetin sorun çıkarma riski yüksek keza maliyeninde öyle.

@MymtCn

78 sadece engellilere verilen koddur, hatta sürücü kısıt kodudur.
Emniyetteki "acemi görevli" hatalı bilgi vermiş. Engeli olmayıp, manuel kullanamayıp sadece otomatik vitesli araç kullanacağım diyerek sürücü kursuna yazılan kişilere verilen kod 104'tür.

104. Sürücü kursunda otomatik vitesli araçla eğitime ve sınava katılarak sertifika alanlar sürücü belge sınıfına uygun sadece otomatik vitesli araçları kullanabilir.

104 kodunu İl Sağlık Kurulu da vermez, sadece Milli Eğitim Bakanlığı bu kodu tanımlar.

78 kodu bir sınırlama kodudur peki niçin sınır koyulur? (manuel vitesli bir aracı kullanma ihtimali olduğu için)kavram kargaşası devam ediyor.
10.02 kodu ise bir uyarlama kodudur.Yani uygun hale getirme peki manuel bir aracın niçin uyarlanarak kullanılması gerekir? kişi o aracı mevcut engeli ile kullanamıyor olduğu için.

Örneğin 10.02 uyarlama kodunu diğer uyarlama kodları ile birlikte alan engelliler de 78 kodunu göremezsiniz sol ayağı ampute olan biri zaten manuel viteslibir aracı kullanamayacak durumda değerlendirildiğinden bu kişiye 78 kodu doğal olarak verilemez.Kişi yapamayacağı bir eylem için sınırlandırılamaz.

Bende 10.02 102 kodları var ehliyetimde ekli.düz vites bir araba kullanırken çevirmeye yakalanırsam başıma bişey gelir mi.ben bu 78 10.02 kod arasındaki olayı anlamadım :)

karxma

Cevabı burda:
https://www.engelliler.biz/forum/oz...liyetten-yakalandim-1487-tl-ceza-kesildi.html

Yetersiz Sürücü Belgesi İle Araç Kullanmanın Cezası Nedir ?
2918 sayılı K.T.K.’nın 39/2 maddesi gereği, sürücü belgesi sahiplerinin, sürücü belgelerinin sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları araçları sürmelerinin cezası 2018 TL ve 20 ceza puanıdır. Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, aynı miktarda ceza araç sahibine de uygulanır.

MymtCn

Tam tersi 78 kodu özrü sebebiyle manuel vitesi kullanamayan yani Ötv den yararlanabilen 10.02 kodu ise kendi isteğiyle otomatik araç kullanmak isteyen yada

özrü sebebiyle otomatik araç kullanması gerekli kişiler için yani il sağlık kurulu raporunda hem 78 hem 10.02 kodu varsa bu kişi otomatik vitesli araç ile sınava girecek ve ehliyetine 78 kodu işlenecektir

mstkr

Usta 78 kodu var bende.
Ama merak ettigim otamatik vites araba alma imkanım yok bir aparat ile otamatik yapıp (olursa tabi)
Ruhsata işletebilirmiyiz?

Ben de anlamadim bunu. 10
.02 kodu ile duz vites arac kullanilir mi

Peki 10.02 koduna sahip biri manuel arac kullanabilir mi

Hayir kullanmaz illa otomotik vites olacak miş kullanirsan tesbit edilirse ceza odersin

Ama 10.02 kısıtlama kodu degil. Kısıtlama kodu olan 78'dir. 78 sadece otomatik kullanir der.

Konuya bahsi geçmişken işitme engellilere 47 78 kodu yazılıyor bunun nedeni varmıdır?

Bendede sadece 78 kodu var. Arabaya tertibat yaptırmadan engelli aracı alabilirmiyim bilgisi olan var mı?

Araç Uyarlama Kodu 10.02

Merhaba,

Engelli B sınıfı ehliyetinde araç uyarlama kodu ( 10.02 kodu ) olmadan ÖTV Muafiyetli araç alabilen var mı ? Sadece 78 yeterli oluyor mu ? Ben de sadece 78 var bu şekilde ÖTV muafiyetinden yararlanabilir miyim ?

78- Sadece otomatik Vitesli araç kullanabilir ( Bu kod ehliyetimde var )
10.02- Otomatik Vites ( Araç Uyarlama Kodu ) ( Ehliyetimde yok )

Mümin Çelik

Bilgi için teşekkür ederim, ben de bu şekilde almayı deneyeceğim inşallah sorun çıkmaz

Benim ehliyetimde de 10.02 kodu yazmıyor. 1 ay önce aracımı aldım çok şükür.

selamlar
benim pölinörapati rahatsızlığım nedeniyle aldığım ortopedik engel raporu sonrasında il sağlık müdüründen aldığım ENGELLİ B raporunda hem 10.02 Otomatik vites hem de 78 Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir işareti yer alıyor.
Ehliyetime ise nüfus müdürlüğü sadece 10.02 olanı yazmış.
Araba bayisi ise vergi dairesine başvurmamı istedi. Vergi dairesi ise biz görüş belirtmeyiz, bayi bize başvuracak diyor.
Bir arkadaşım ise özelge talebi doldur vergi dairesine dedi.
Bu 2 kodun tanımı herkese göre farklı görülüyor, burada özelge dilekçem usulüne uygun değerlendirilir mi yoksa yanlış mı yaptım.
Birde nüfüs müdürlüğünün her 2 kodu da girmesi gerekir mi ?
bu konuda görüşe ihtiyacım var.

Üst Alt