Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

10 seneyi aşkındır anksiyete tedavisi görüyorum. Askerlikten muaf tutulur muyum?

Ldnzz

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar merhaba , 30 yaşındayım , gitmediğim doktor görmediğim tedavi yöntemi kalmadı hala kendimi iyi hissetmiyorum , bugüne kadar üniversite vs tecilli olduğum için askerliği kafama takmamıştım , geçen sene tecilim bitti muayeneye gittim , beni hastaneye sevk ettiler , sonrasında heyete çıktım , görüştüğüm doktor seneye tekrar geldiğinde kağıt getir seni muaf yazabileyim demişti , bu sene yine gideceğim 3 senedir Erenköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde tedavi ve terapi görüyorum , bu durumla alakalı epikriz raporumu aldım , bu rapor , heyetteki doktorun benden istediği evrak yerine geçer mi ? Onun haricinde kullandığım ilaçlara dair reçeteler ve raporları da hazırladım , sizce muaf mı olurum yoksa bir sene daha mı uzatırlar ?

Ldnzz
Epikriz ve diğer evrakların doktorun kast ettiği kağıtlar onlar götürmenin çok faydası olur sana ya bu sene yada seneye muafit verirler büyük ihtimalle.
Geçmiş olsun senin için hayırlısı ne ise o olsun inşAllah.

Hayırlısı ne ise o olsun dediğin gibi bakalım teşekkür ederim

Anksiyete bozukluğu tedavisinden dolayı 2 kere erteleme aldım

Yaklaşık 10 yılı ı aşkın süredir tedavi görüyorum üniversite tecili falan derken askerliği hep ötelemişim , tecilim bitince muayene ye girdim erteleme verdiler , bu sene tekrar girdim yine erteleme verdiler , seneye de gittiğimde durum ne olur ? Kaç kez erteleme veriliyor , ya da senin bişeyin yok diyip 3. Gidişimde askerliğe elverişlidir deme ihtimalleri var mıdır ?

Üçüncü muayenede karar verilir.Kurul karar verir ama baya uzun süredir tedavide görüyorsunuz.O anki durumunuza göre karar verilir.Ya muaf tutarlar yada gönderilirsiniz.Erteleme felan olmaz 3 üncü muayenede.

Kurula girmeden önce muayene eden doktor ; yine erteleme vereceğim sana diyordu sanırım kararı doktor veriyor kurul da verilen kararı uyguluyor . Ben aynı sorunları yaşamaya devam ediyorum düzelme olacağını da düşünmüyorum bu durumda 3. Kez kurula girip de askerliğe elverişlidir kararı çıkma ihtimali var mı gerçekten ?

Ldnzz
Üçüncü seferde erteleme olmaz ya muaf verirler yada askere gidersin.
Benim şahsi kanaatim muaf olacağı yönünde ertelemeyi belki düzelir diye veriyorlar düzelme yok diyorsun tabi senin demen değil doktorun kanaati önemli.
Kurul büyük ağırlıkla muayene eden doktorun kanaatini uyguluyor kurula girme formalite genelde.

aradan bir sene daha geçti ,bir haftaya kadar tekrar hastaneye sevk edileceğim , tedavilerim devam ediyor ve her hafta erenköy ruh ve sinir hastanesinde terapi görüyorum , terapi de sene sonuna kadar sürecek , bu durumda görüşeceğim doktor ve heyet askerliğe elverişlidir raporu mu verir muaf mı verir ? 2 kere erteleme aldım bu son muayenem olacak

@Ldnzz, Muaf alma ihtimalin kesine yakın ama tedavi sürecinle alakalı ne varsa götür yanında ayrıca şahsi kanaatim ailenden birisi ile git muayeneye doktorun durumun ciddiyetini anlaması açısından faydası olur.

@kara duman,

Tuhaftır muaf alamadım , görüştüğüm doktor askere gidebileceğimi düşünüyor , terapi gördüğüm terapistten kağıt istedi onu da alıp götüreceğim ama bi işe yarayacağını sanmıyorum bir hafta sonra bakacağız duruma fakat gidiyorum gibi

@Ldnzz, 2 erteleme sonrası muaf alamamak nadir görülen bir durum doktorundan alacağın kağıdı hafife alma çok etkisi olacaktır doktorunla konuş etkili bir şekilde yazsın.
Son kontrolünde demek ki seni iyi gördü doktor anksiyete çok yaygın olduğu için bir psikoz gibi değil çok ağır olmadıkça askerlik yapabilir gibi düşünüyor doktorlar.
Ailenden birisiyle gitmek ve tedavinle alakalı belge ne varsa götürmek tavsiyelerime uydunmu?
En son yine askerliğe uygundur derse itiraz hakkın var süresini kaçırma başka bir hastahaneye gönderir askerlik şb seni itiraz ettiğinde.

tam aksine çok kötüydüm , elimi kolumu kontrol edemedim titremekten , bir önceki gidişime göre çok daha stresliydim ,tavsiyelerine de uydum tüm evraklarımı götürdüm , ailemden birisini de götürdüm ama doktor niye öyle düşündü anlamadım , istediği evrağı psikoterapistten alacağım için endişeliyim çünkü doktor gibi etkili olacağını düşünmüyorum , ve bu aldığım terapi zorunlu ya da takipli olmadığı için tamamen benim kararım olduğu için terapistin de bu yönde şeyler yazacağını düşünüyorum , terapiye düzenli olarak gelip gittiğimi söylemek dışında çok etkisi olmaz sanırım onu da zaten doktor da sistemden görüyor , işin en tuhaf tarafı gördüğüm terapi yıl sonuna kadar devam ediyor buna rağmen doktorun evrak istemesi akla mantığa sığmıyor , şimdi bu süreçte haftaya terapistime gidip söz konusu evrağı alıp doktora götürüp sonuca bakacağım

@kara duman üstad , sen anlıyorsun sormak istiyorum ; terapistten kağıdı aldım , kağıtta askerlikle alakalı düşüncelerini belirtmemiş, sosyal durumun orta , iş durumunun iyi olduğundan bahsetmiş , terapinin bitiş tarihini söylemiş ve hastaneye ilk başladığım tarihi söylemiş ( yaklaşık 11 sene öncesi ) , doktorun odasına ailemi de soktum , onlar daha detaylı bilgi verdi hatta doktorla özel konuştular ,doktor da yardımcı olacağını söylemiş ama ne karar verdiğini söylememiş , ailem terapistin yazdığı bilgileri bayağı oranda toparlamış , bir sene daha terapiye devam edeceğim resmi olarak belli iken sonuç ne olur sence ? salı günü heyete çıkacağım iki kez erteleme alıp 3.de askere elverişlidir kararı çıkma ihtimali var mıdır

@Ldnzz, Normalde üçüncü seferde çok yüksek ihtimalle muaf veriyorlar.
Ama anksiyeteden genelde muaf vermiyorlar.

Ama anlamadığım şu iki sefer erteleme verdiklerine göre anksiyetenin ileri seviye olduğunu düşünmüş 2 sefer erteleme veren doktorlar ama üçüncü muayeneyi yapan doktor aynı kanaate değilmiş demek ki.

Yapılabilecek şeylere güzel yapmışsın aynı şekilde ailen ve belgelerinle beraber muayene yapan doktora git gereksiz konuşmayın askerlikten kaçmak için abarttığınızı düşünmesin doktor.

Yine askerliğe elverişlidir kararı çıkarsa üzülme askerliğe başladıktan sonrada daha zahmetli olmakla beraber muaf alınabiliyor.

Allah yardımcın olsun senin için hayırlısı neyse o olsun.

kara duman

O konuşmaları yaptık doktorla , 2. Ertelemeyi veren doktorla aynı doktordu , ailemle konuşurken beni de odadan çıkarttı hatta , kendime verdiğim zararlardan intiharıma kadar herşeyi anlatmışlar doktora , doktor da size yardımcı olacağım demiş sonra da beni heyet için yönlendirdi Salı günü belli olacak doktor daha önceki muayenede bana bir yıl erteleme vereceğini söylemişti hazırlıklıydım , son muayenede hiçbir şey demedi karar vermem lazım diyordu ve bir karar verdi , bildiğim kadarıyla da heyet doktorun verdiği karara uyuyor , doktorun raporu nasıl kapattığını çok merak ediyorum bana heyet için verilen randevu kağıdında dosya numarası vs şeyler de yazıyor ama sorgulama yöntemini bulamadım , heyetten önce hiçbir şekilde öğrenilme durumu olmuyor mu bu işin

@Ldnzz, Muaf veya elverişlidir kararlarında A-B-C-D dilimleri var ve hastalığa göre 2 basamaklı rakamlı kodlar var.
Ama bu kodların o kağıtta yazdığını zannetmiyorum heyet sonuçlanmadan doktorun kararını öğrenemezsin.
Detaylı bilgiyi buradan alabilirsin.
Muayeneleri yapan aynı doktor diyorsun son muayenede doktorun kararını değiştiren veya kararsız kalmasına sebeb olan bir şeyler olmuş olabilir.

Teşekkür ederim inceleyeceğim , doktorun fikrini değiştirecek bir durum da olmadı hatta daha da kötüydüm illa terapistimden görüş evrağı istedi o evrağı aldıktan sonra heyete sevk etti , terapistte sağolsun öyle yazmış ki derler ya ne şiş yansın ne kebap ortaya yazmış öyle işimi zora soktu yani beni daha da strese soktu , o güne kadar beklemek o kadar stresli ki dayanamıyorum endişeye , hakkımda hayırlısı olsun diyip sakinleşmeye çalışıyorum pek fayda etmiyor , elimde bir tek , doktorun aileme size yardımcı olacağım demesi var içimi rahatlatan ama aynı doktor muaf vermemek için uğraştırıp terapist kağıdı istemişti ortada kaldım düşünmekten

Özelden sorduğunuz soruya buradan cevap yazalım.

Uzun süredir anksiyete bozukluğu tedavisi görüyormuş sun...2 kez erteleme almışsın,halen tedavin ve yakınmaların devam ediyor sanırım?

3.kontrolün de elverişsiz raporu vereceklerdir...içini rahat tut.

@Ldnzz,

@OğuzHan112,

Evet aynen öyle , 3. Muayenede doktorun Karar verebilmek için terapistimden istediği görüş yazısı çok iyi değil sosyal durumumun iyi olduğundan bahsetmiş beni de tedirgin eden bu yazı , daha sağlam bir yazı beklerdim sırf bundan dolayı elverişlidir yazısı verirler diye düşünüyorum, onun haricinde tedavim devam ediyor heyet doktoru da biliyor , ailemle de görüştü sorunlarımı ailemden de dinledi ve heyete gün verdi , tedaviyi kestirip Askere elverişlidir deme ihtimalleri yoktur umarım çünkü gerçekten kötü hissediyorum

Bende 1. erteleme aldım. Muhtemelen sana muafiyet verirler bakalım benim durum ne olacak.

Son düzenleme:
Üst Alt