Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

10 yıllık psikiyatrik tedavi sürecimde hala tam bir teşhis almış değilim..?

oldboi

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
21
Merhaba. Bu yazi hem kendimi tanitma yazisi olsun hemde hislerimi paylaşayım. Foruma üye olup yazma sebebim burdaki kendim gibi duygusal problemi olan arkadaşlarımla etkileşimde paylaşımda bulunmak ve destek.

Ben oldboi 32 yaşındayım , anasınıfına giderken başlamış duygusal problem hikayem ; o zaman bana dehb teşhisi koymuşlar. Ama ilaç kullandırtmayıp farklı şekilde başa çıkartmaya çalışmışlar büyüklerim ve sanırım 18 yaşına kadar da faydalı olmuş. 18 yaşında boşluk , yergilenme , eziklik hissi , umutsuzluk , duygusuzluk gibi hislerden dolayı psikiyatriye giderek ilaç tedavisine başladım. 2 3 yıl prozak kullandım. Bunun sonrasinda hastalığım bir kırılma noktasıyla artış gösterdiği için ilaçlar fazlalaştı.
Farklı ilaçlar denedikten sonra (hatırladığım aripa , paxil , akineton , xanax ) Bundan 3.5 yıl öncesine kadar ort 6 7 yıl sürekli kullandığım risperdal misol ilaçlarına devam ettim. Bu süre zarfında miktarları değişti tabi. Risperdal en düşükten 4 mg kadar kullandım, Misolüde muhtemelen en düşük ve en yüksek dozlarını kullanmışımdır. Bu dozlar yıllar içinde arttı azaldı birdaha arttı azaldı vs.
Tanı olaraksa benim sürekli gittiğim psikiyatri doktorum bana atipik depresyon , bipolar ikisinden şüphelendiğini söyledi bazı zamanlar psikozdanda şüphelendi. Ama kendisine onca yıl devamlı gitmeme rağmen tam emin olamamakla birlikte bunları söyledi.
Devlet hastanesinde başka bir tanı oldu ama bunu başka bir zamanda detaylıca anlatıp akıl danışcam nasip olursa konu hakkında şimdilik es geçiyorum.

İnternetten baktığımda hastalık belirtilerimi yazdığımda çok çeşitli tanılar olduğunu gördüm bu belirtilere sahip ; en ağırı şizofreni, şizotip kişilik gibi şeyler , en hafifi travma , depresyon vs. Şimdi ben duygularımı açıklamaya çalıştığım bir yazi paylaşcam nasipse daha önce yazmış olduğum. Bana bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Teşhislere ağır yada hafif olarak bakmamalısın.bu toplumun hastalıklara karşı verdiği stigmalardır.ona bakarsan ağır insomnia yaşayan bir kişi şizofreni hastasından daha ağır ilaçlar kullanır.ciddi alkol sigara tüketme sorunu olan biri en ağır şizofreni hastasının kullandığı ilaçlardan daha ağır bedenine zarar verir.ben atipik psikoz hastasıyım.evliyim ve devlet memuruyum.eyds ( yabancı dil sınavı) puanım 85.geçen sene ankara üniversitesini kazanmıştım.350 puan almıştım ydt den.sınavında bütün öğretmenlikler tutuyordu ama çalıştığım için fiziksel ünilere kayıt yaptırmadım.kanadadan litvanya ya kadar pekçok arkadaşım var.tanılarının hayatını damgalamasına izin verme.teşhislerine de çok takılma.doktor ne diyorsa odur.geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Duygularım ;

Yargilanma hissi
Sanki ben kendim olarak ben olarak ; bakmaya elestirmeye insanlari okumaya curret bile etmemesi gerekcek miktarda ezik olan ozunde , buna cureet etmem bile karsidaki kisinin"buna neoluyor " demesine ve beni haksiz ahlaksiz assagilik gucsuz heranlamda kucuk gormesine yolacicak ; kendim olmayan birisi gibi "yani ozunde asiaglk ezik" degilde insanlari kandiran yalanci birisi gibi gormesine yolacicak.

Bu ozunde ezik olma durumuda ; sanki herkes biliyormus bunu. Yani tum ezik sifatlari eziklikleri bunyemde bulndgnu. Yani disardan bakilinca sanki direk olarak kusurlu oldugum bu konuda anlasliyor. Biliniyor ; yasadigim ic celiskiler ve tum assaglik dusukluklerin sahibi oldgm. Bunu tanimlamak gerekirse ; kiside igrenme hissi olustrcak , ve dusnceleri. Sanki disardan meczup oldugu cok uzaktan anlasilan birisi gibi herkes tarafndan sanki deli oldugum biliniyor muhur var gibi sanki yuzumde , bu kotu sifatlar ; deli ,denyo -insanda mide bulantisi olusturcak ozellkler-,, her kendim gibi davranmayisimda sanki , karsimdaki kisi bunu adi gibi biliyor onu kandirdigimi ozumden farkli davrandigimi ve bunu tasarlayip kafamda : "ben bu degilim ozum bu degil ben boyle asaglk deglm daha iyiyim buyugm" diyip oyle davranmayi kafamda tasarladigim anda ;artik boyle olcam dedigm anda , daha

Sanki bu istek kadar buyuk olan ters istek ; yani sen kucuksun meczupsun ezk tecrt edlmissin diyen ; bununda ayni orantida buyuyup ; bu istek catismasinin bende fiziksel aci hissetcek derecede olmasiyla ; sanki bir kopekten urkuyormus gibi half ile ;fakat kopekten korkarken elimizi kolumuzu kaciririz kopmasin diye ,burdaki his ayni ama kacirdigim yuzum. Dusuncelerim , karsidakini okuyacak bakislarim veya bakis acim, duyacak kulagm ,yani benligim

Bunun tam tersinde oldugumu sandigim kadar sanri serap gorcek kadar belki cok istedigim , ideal benlik , guclu karizmatik buyuk herseyi okuyup anlayabilen cozebilen herkesin her bakisindan ne oldugunu (tipki bir babanin cocuguna baktignda ne istedigini ortalama aklndan ne gectgni vs okuyabilmesi gibi ,bir babanin cocuk karsisindaki guc-hakimiyet- vsvs ustunlugu gibi biri oldugm sanrisi veya bu yondeki o kisi olmada asiri istek.

Ve her birini etkilemeye okumaya anlama vs calistigim zamanda ; sanki oldugumdan farkli ozumden daha buyuk (akilli guclu ahlakli karizmatik saygin) gorunmeye calisiyormusum da insanlari kandiriyormusumm ozumden farkli davrandigimda anlasiyormus hissi. Bunun oluşturduğu yoğun utanç hissi. Aşşağılanma hissi. Bu hisler durtulesmis

Azaldigı ve cogaldigı durumlar ; karsidakini asiri buyuk gordugum durumlar. Bu neye gore tam anlamis degilim ama herturlu fiziksel buyukluk ve buyuk gorunme olma istegi (veya istek kurgusu ) bunun baskin ildugu goruntuler-kisiler(animsatan detaylr) olabilir

Minimum oldugu durumlar ise tersi kucuk gibi gordklerim

çok geçmiş olsun. size tavsiyem internetten hastalık araştırmayın. sağlıklı bir insan girsin baksın emin olun 10 belirtiden 4 5 tanesini kendisinde görecektir.doktora güvenin tam teşhis koyamamasının nedeni muhtemelen sizin bir iyi bir normal bazen de depresif görmesinden sanırım. hastalıkların belirli periyotları vardır. yani bir psikoz alevlenmesi 1 gün 3 gün kadar sürmüyor bir sürece yayılıyor ve hayatını idame ettiremeyecek durumda bırakıyor. depresyon içinde aynısı geçerli 2 3 günlük depresyon yoktur sadece 2 3 gün bunalır insan ve sonra kendiliğinden geçer bunları sağlıklı insanlarda yaşıyor. psikiyatırdan tanı almak için o rahatsızlığın senin hayatını çok ciddi etkilemesi kendi başına idame ettiremeyecek kanısına varılması gerekir.

@dustypages,

Kesinlikle .Daha bunu sorarken aklımdan geçti ; tanılar insanı tanıtmada sıfat olarak kullanılınca örn ".. kişi depresf psikotik" denince sanki hiç azalıp çoğalmayacak eksilip artmayacak birşeyden söz ediliyor. Yani kendi içinde bile bir çelişki.halbuki "...kişi ...zamanda psikotik belirtilere sahip" dense daha tutarlı olur. Bu diğer hastalıklar içinde geçerli olabilir

Evet laf salatası yapmışsın ama anladığım kadarıyla bazı sorunların var.geçmiş olsun.doktoruna güven.ilaçlarını düzenlendiği şekliyle kullan.çokta felsefe falan düşünme.annem hep akıl pamuk ipliğine bağlıdır sakın çok düşünme derdi.benden sana abi tavsiyesi.geçmiş olsun

@dustypages, annenize saygılar. Selamlar

Belirtilerimin arasında birde insanların bazen anlamsız yere "...yapma ...etme ...yap ....yapiyorsun" yargı ve emir belirten cümlelerine karşı öfke duyuyorum. Kendimi düşünüyorum ben insanlara birşey yapıp yapmamalarını söylemem kolay kolay söylesemde bianlık güdüyle kendimi suçlu hissederim ve yargılayıncada aynı şekilde. Nasıl bu kadar cüretkar olabiliyor bazıları diyorum. Bilmiyorum benimdemi kendimde bu hakkı görmem gerek yanlışmı düşünüyorum ?

Son düzenleme:
Doktorunun teşhis koyamamasımı anlıyorum biraz çünkü yazdıklarının psikiyatri sözlüğünde tam bir tanımı yok.ben burada doktor rölüne bürünüp seni yanlış yönlendirmek istemem.ama bence persecutary delusion delusion of grandeur delusion of reference ve paranoya gibi gibi sorunların var.ama tam bir tanı koyamam şusun busun diye.çocukken otizm testi yapıldı mı

@dustypages,

Saolasın hocam dedigim gibi tanı beklentisi değilde karşılıklı duygu düşünce paylaşımı amacım sağolun varolun. Hatırlamıyorum onu

Kusura bakma çok karmaşık yazıyorsun hiçbişey anlamadım ne dediğinden.tıp dilinde word salad deniyor yazdıklarına.disorganised thoughts gibi bişey.bence doktorunla konuşsan daha iyi olur.geçmiş olsun

Bana on yıl önce bipolar tanısı koydular atak geçirip kaç kez hastanede yattım
Her yatisimda bipolar tanısı vardı..
Şuan sadece abizol kullanıyorum biraz düğünüm inşaallah gecer

Kıymetli kardeşim evvela geçmiş olsun.10 yılda bir tanı koyamamışlar, şekle şüpheyle mi yazmışlar o kadar ilaçları sorgulanması gereken durum. Şundan şüpheleniyorum , bundan şüpheleniyorum diye hekimler insanlara ilaç yazar olmuş anladığım. Deneme tahtası mı insan. Ver ilacı gitsin. Allah acil şifalar versin size ve bütün meramı , derdi olan kardeşlerimize. Hayırlı akşamlar

@oldboi,
Bence HASTANEDE YATMADAN TEŞHİS VERİLMEDİĞİ GÖRÜLMEKTEDİR ÇOĞUNLUKLA. BENCE HASTANEDE YATINCA TEŞHİS ALMAK CUK DİYE OTURACAKTIR.

(GENEL OLARAK BÖYLE BİR SİSTEM VAR)

@aydünyavaz,

Benim yatış dört kez oldu ilk bipolar teşhisini ayakli hastayken almıştım sonra yatış oldu ve bipolar tanısı kondu sonra doktor değiştirsem de yine aynı tanı oldu

@Boşasaymayirmibirharf,

Yok belirtiye gore yaziyodu kullaniyordum iyi gelip gelmemesine gore doz veya ilac degisiyordu

@aşkdenizi,
Anladim gecmis olsun sizmi gittiniz ilk hastaneye yoksa birimi goturdu

@oldboi,
Bence HASTANEDE YATMADAN TEŞHİS VERİLMEDİĞİ GÖRÜLMEKTEDİR ÇOĞUNLUKLA. BENCE HASTANEDE YATINCA TEŞHİS ALMAK CUK DİYE OTURACAKTIR.

(GENEL OLARAK BÖYLE BİR SİSTEM VAR)
Kimse yat demedi. Bilemicem isin o kismini acikcasi

Arkadaşlar beni çok rahatsız eden bir anım var travma deniyo heralde buna. Kimseye tam olarak anlatamadım şu zamana kadar. Bi kaç kere denedim ama dilim dönmedi anlatamadım tam olarak. Sanırım aşırı anlaşılmaz olduğunu ölçüyorum mantıksal olarak bundan. Dışarda var böyle bi kaç konustuğum psikolojik olarak problemli ama nedense onlarlada hiç hastalık vs konuları çok konuşmadık heralde etraftaki daha normal insanlar bizi anlamaz küçümser gözle bakar diye. Şimdi bile anlat desen tam anlatamam. Sizinde varmı böyle anılarınız

Üst Alt