Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

17 derece skolyoz ile hangi oranda rapor alabilirim?

Konular
7
Reaksiyonlar
4
17 derece skolyoz yüzde kaç engel alır yada skolyoz a engel verilebilmesi için en düşük derece kaçtır skolyoz için en düşük kaç engel verilir

https://imgyukle.com/i/yd2Hi0Kaç derece skolyoz vardır

@OğuzHan112 abi sen bilirsin bi bakıversen olurmu

skolyoz 15 dereceden başlar. ancak engel oluşturması ya da ameliyatlık olması için 35 dereceyi geçik olmalıdır. genelde kalp akciğer problemlerine ve omurgadaki dejenerasyona bakılır. ama şahsi fikrim 17 derece normal popülasyonda da görülen bir derece olduğu için rapor alamayabilirsiniz. ama yinde de bir şansınızı deneyin derim. fizyoterapstim.

@hsnsarix433 Evet filmi gördüm.. terapist arkadaşı regüle etmek istemem...ancak puan alamazsınız da diyemem. 40 puan alır mısınız..hayır.

Diğer başka hastalıklarınız varsa hepsi bir değerlendirilirse 40 veya üzeri bir puan gelir.

Tek başına bu yeterli değil...detaylara girmiyorum..çok soru alıyorum yoruldum inanki..ama güzel bir yorgunluk bu. 🙂

@Sinan28

Arkadaşın özelden sorduğu soruyu buraya taşıyorum..yöneticiler ilgili başlığa taşısın.

Soru

Lomber lordoz normaldir
Tüm vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları tabidir
Vertebral kolonda rotosklyoz izlendi
L3-4 düzeyinde diskte her iki nöral forameni daraltan diffüz bulging izlendi
L4-5 düzeyinde diskte her iki nöral forameni daraltan diffüz bulging zemininde santral geniş tabanlı protrüzyon izlendi. Spinal kanalda sol L5 sinire bası izlendi
L5-S1 DÜZEYİNDE diskte her iki nöral forameni daraltan diffüz bulging izlendi
Konus medilus L1 vertabra düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale serbestir
İntra ve ekstradural kanal içi kitle tespit edilmedi, bu 1. 5 sene önceki raporum bundan puan alabilirmiyim acap 2. 3. 5 puan yeterli bana ama

Cevap
Kanal daralmaları..yeni oluşan..ve tam oluşmuş hernia mevcut..burada önem arz eden edenrotosklyoz yani Skolyotik bulgular.

Detaylara fazla girmiyorum.. istediğiniz 3.4.5 puan gelir.

Son düzenleme:
Kaç derece olduğunu nasıl anlarım yada ölçerim doktora sormam mı lazım bunu abiler

Teşekkürler @oğuzhan bey 75derece skolyozum yeni zamnda skolyozdan 24 oran aldım nefes darlığı 20 oran 39 oranda kaldım 1 puan gerekliydi bel fıtığından puan almak artık umudum, son rapor aldığım hastane amaliyatlı bel fıtoğına oran veriyorlar dedi normalde mr raporuna görede değerlendirmeleri gerekmiyormu başka hastanelere başvuracağım amaliyatsız fıtıga puan veren hastaneler neden ayrı uygulama yaparlar prösödürü var bu rapor vermenin

Alt ve üst ekstremite..yani kollar ve bacaklarda kas gücünüz normal demiş.

Eha ise hem kas...hem iskelet sistemini etkileyen sorunlarda...veya nörolojik hastalıklarda iyileşme sürecinde yapılması önerilen temel egzersizlerdir.

Egzersiz önerilmiş...önemli bir durum yok. @hsnsarix433,

@OğuzHan112 Oğuzhan bey mesela kisi heyete girdi ve sonuç yuzde 40 altı olarak verildi. Ortopedik olursa yüzde 40 altında bazı hakları oluyor kişilerin. Peki ortopedik dışında kişinin rapor orani yüzde 40 altı olursa ne oluyor. Bu rapor engelli raporu değilde durum bildirir raporumu oluyor? Yüzde 40 altı olunca rapor bir işe yaramıyor mu(ortopedik disinda) ?
Heyete girdi engelli raporu verilmedi gibi mi değerlendiriliyor. (Yüzde 40 alti)
Biraz karışık anlattım sormak istediğimi ama anlatabildim umarım.

Evet heyete girdi ve engelli raporu çıkmadı anlamına geliyor..veya 40 puan altında bir puan almışsa yeterli puanı alamamış ve engelli olarak sayılmamış anlamına gelir..

Bilindiği gibi engelli raporu için en az %40 puan şartı var.

Engelli raporu için başvuru yaptıysanız durum bildirim rağoruyla bir ilgisi olmaz.

40 puan altı rapor bir işe yaramaz.

@tgc44,

Yüzde 0 çıkarsa da ücret ödeniyor sanırım cozgerde öyle oluyor yani. Ben çıkarmadım ama anlamaya çalışıyorum nasıl süreçlerden geçiliyor diye hocam. Peki bisey daha sorsam yüzde 40 altı rapor çıkarsa engelli değil demek ya Raporun suresi olur mu yoksa suresiz mi çıkar(yine ortopedik hariç) ? @OğuzHan112

%40 altı genelde süresiz çıkar.

Süresiz olsa bile 6 ay veya bir yıl sonra tekrar başvuru hakkınız var.

@tgc44,

Üst Alt