Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

17 yaşında başlanan SSK emeklilik için ilk işe giriş tarihi olur mu?

kevın

Üye
Konular
20
Reaksiyonlar
0
1988 tarihinde 17 yaşında ssk lı çalışan bir kişinin ; 1988 yılı ilk işe giriş yılı olarak kabul edilir mi emeklilik için.... 18 yaş altı ilk işe giriş tarihi diye kabul edimiyor diye duydum dogru mu....?

1988 tarihinde ssk sicil no ve kimlik verilmiş ama prim görünmüyor... kabul olunuyorsa arıştıracagız..

Re: 17 yaşında başlanan ssk emeklilik için ilk işe giriş tarihi olurmu?

kevın' Alıntı:
1988 tarihinde 17 yaşında ssk lı çalışan bir kişinin ; 1988 yılı ilk işe giriş yılı olarak kabul edilirmi emeklilik için.... ....?

18 yaşını aşmış olmak gerekiyor.

kevın' Alıntı:
18 yaş altı ilk işe giriş tarihi diye kabul edimiyor diye duydum dogrumu....?

Doğru duydun, kabul edilmiyor.

bu nasıl işya ben kabul olunuyor sanıyordum...

Primler emekliliğe geçiyor sadece.
Yıl başlangıcı olarak geçmiyor.
O yüzden karıştırılıyor

Başlangıç sayılmaz
18.11.208 SGK genelgesi: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=41859

• sigortalılık süresinin başlangıcı;

- 01/04/1981 tarihinden önce ise sigortalılık süresinin başlangıç tarihi,
    - 01/04/1981 tarihinden sonra ise 18 yaşın doldurulduğu tarih,
    sayılacaktır. Ancak, 18 yaşın öncesinde geçen çalışma süreleri prim ödeme gün sayısına ilave edilecektir. Bu durum, 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce sigortalı olan 4(a) sigortalıları için yalnızca yaşlılık aylığı bağlanmasında geçerli olup, malüllük ve ölüm aylıklarında uygulanmayacaktır.

Oturanboğanın delil gösterdiği genelge ile 12-99Ek genelge geçerliğini yitirmiştir.

ARKADAŞLAR İNTERNETTE BULDUĞUM BİR SORUYU SGK YA SORDUM VE BU CEVAP GELDİ.

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

Sayı : B.13.1.SGK.0.BSN.BEB.0-622.02/ 28.11.2008
Konu : 26.11.2008 Tarih ve 118430 numaralı başvurunuz.

Sayın : ZAFER CEYLAN
IŞIK ÇIKMAZI NO:42-2 KASIMPAŞA-İSTANBUL

Soru : İYİGÜNLER AŞŞAĞIDAKİ BİLGİNİN DOĞRU OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENEBİLİRMİYİM. 18 Yaş İlkesi ve Sigortalılık Başlangıcı TAHSİN SINAV Özürlü Emekliliğinde 18 Yaş Aranacak mı? Kiraman: Tahsin bey, benim doğum tarihim, 15.08.1982. Sigorta başlangıcım, 01.11.1997. İlk sigorta başlangıcımda yaşım 15 idi. Şu anda 3170 gün primim var. 3. derece özürlü raporuyla vergi indiriminden faydalanıyorum. Benim öğrenmek istediğim konu, sigorta başlangıç yaşım, 15 mi yoksa 18 mi olarak hesaplanır? Ve ben ne zaman ve ne kadar prim ödeyerek emekli olabilirim? CEVAP: Özürlü emekliliğinde ise cinsiyet ayırımı ve yaş şartı bulunmamaktadır. 506 sayılı Kanuna eklenen geçici 87. maddede, özürlü vergi indiriminden yararlanan sigortalının özür derecesi ve özürlünün 06.08.2003 tarihi itibariyle oluşmuş bulunan sigortalılık süresi esas alınarak özürlü emekliliğinin şartları belirlenmektedir. Bu maddede ve özürlü emekliliği temel düzenlemesinin yer aldığı 60. maddede 18 yaş şartının uygulanması anlamında bir düzenleme yoktur. Ve özürlü emekliliğinde de 18 yaş şartı aranamaz. Örneğimizdeki sigortalı okurum, 01.11.1997 tarihinde çalışmaya başlamış, yani işe girmiştir. Buna göre 06.08.2003 tarihi itibariyle oluşmuş bulunan sigortalılık süresi, 5 yıl 9 ay 5 gündür. Vergi indiriminden yararlanan 3. derece (% 40-% 60 arası) özürlü olan bu sigortalı, 18 yıllık sigortalılık süresini ve 4080 prim ödeme gününü tamamlaması şartıyla özürlü emekliliğine hak kazanacaktır. Hesaplamama göre, özürlü sigortalı olan okuyucum, 18 yıllık sigortalılık süresini 01.11.2015 tarihinde tamamlayacaktır. Bu tarihe kadar tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı, 4080 gündür. Okuyucumun 3170 gün primi olduğuna göre, 01.11.2015 tarihine kadar eksik olan en az 910 prim ödeme gününü tamamlarsa, belirtilen iki şartı da yerine getirerek 01.11.2015 tarihi sonrasında özürlü emekliliğini SGK'den isteyebilecektir. 07.04.2008

Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
Mevzuatımız gereğince 506 sayılı Kanunun 60/C-b maddesine göre 19 yıl sigortalılık süresi ve 4240 gün prim ödeme şartını yerine getirmeniz halinde emekliliğiniz sözkonusudur. İlk işe giriş tarihinizin 18 yaşınızı doldurmadan önce olması nedeniyle sigortalılık başlangıç tarihiniz 15/08/2000 olarak kabul edileceğinden 19 yıllık sürede 15/08/2019 tarihinde dolacaktır.
Bilgilerinizi rica ederiz.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
Bilgi Edinme Birimi

bu ne ya iki kanun var biri olur biri olmaz... çok karışık..

Üst Alt