Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

1986'da Bağ-kur'a başlayan ve 3. dereceden vergi indirimi alan kişi ne zaman emekli olabilir? [Soru]

Konular
17
Reaksiyonlar
0
1986'da Bağ-kur'a başlayan ve 3. dereceden vergi indirimi alan kişi ne zaman emekli olabilir? [Soru]

1966 doğumlu. 1986 senesinde Bağ-kur'a başladı. 2 kulağında da %80 işitme kaybıı var yani 3. derece sınıfında. Yenı çıkan yasaya göre emeklilik hakkı nasıl oluyor?
bana yardımcı olursanız sevinirim
şimdiden tesekkürler...

Kesin ve net cevap bilemiyoruz.
Biraz zaman alacak öğrenmemiz.
Ancak şunu söyleyebilirim: Ne akdar emin olduğumu bilemiyorum
Bağkur'dan %60'ın altında emekli olunmuyor. 4/b kapsamında emeklilik sözkonusu ise sadece %60 rapor almanız halinde mamülen emekli olunabiliyor. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra alınmış raporlar geçerli. 4/a(ssk) ve 4/c(memur) olanlar %40-%59 oranlarından faydalanabiliyorlar.

5510 sayılı yasa tüm kurumları birleştirdi ve 1 ekim 2008'den sonra ilk defa sigortalı olacak herkesin (bağkur, ssk, emekli sandığı) aynı şartlarda emekli olabilmeleri sağlandı. Bu bağlamda sakatlar daerken emekli olabilecek:

- %60 ve üstünde olup malulen emekli olamayanlar en az 15 yıldan beri sigortalı olmaları ve 3960 gün,
- % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
- % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığından yararlanabilir.

1 ekimden önce ssk'lı olanlar için eski mevzuat geçerli: www.engelliler.biz/haklarimiz/eemekliolmavkmabsartlari.htm

1 ekimden önce Emekli sandığına tabi olup, memuriyetten önce sakat olduğunu belgeleyenler:
15 yıl hizmet süresinde emekli olabilirler.

1 ekimden önce Emekli sandığına tabi olup, memuriyetten önce sakat olduğunu belgeleymeenler ya da memuriyetten sonra sakatlanananlar (5510 / geçici madde 4):
a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,

Bunların dışında Bağkurluların 1 ekim öncesi ya da sonrası diye herhangi bir düzenleme bulunmuyor. Yani, 1 ekimden önce ES tabi çalışanlar için 5510'da bir düzenleme yapımış, ama bağkurlular için yapılmamış.

Ben bundan şu sonucu çıkarıyorum (aksini düşünen arkadaşlar dayanaklarını yazarsa sevinirim):
1 Ekimden sonra ilk defa sigortalı olan bağkurlular, bu mesjaın ikinci paragrafındai düzenlemeye tabi olarak sakatlıktan dolayı erken emekli olabilirler.
Ancak 1 ekimden önce sigortalı olan bağkurluların sakat statüsünde erken emekli olabileceklerine dair hiç bir düzenmleme bulunmamaktadır. Bu da, 1 ekim öncesinde sigortalı olan bağkurluların sakatlıktan dolayı erken emekli olamayacakları anlamına geliyor. Bu kişiler ancak sk'ya geçiş yapar ve oradan emekli olabilecek ek primi öderlerse ssk'dan erken emekli olabilirler. Başka bir şansları yok.

OturanBoğa tespitin çok doğru. Geçen hafta SGK müdürlerinin Adana'da yaptıkları yeni yasa ile ilgili bir seminere katıldım. Bağkurda getirilen tek olumlu yenilik giriş tarihine bakılmaksızın %60 rapor alan mamülen emekli olabilir(rapor 1.10.2008 tarihinden sonra alınacak). Eski kanunda giriş tarihinden sonra gerçekleşmiş malülükleri kapsıyordu, aksi takdirde emekli yapılmıyordu.

Üst Alt