Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

1996 sigorta girişliyim. Bağkur’dan emeklilik şartlarım nedir?

greenish79

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba 1996 SSK girişli, 26 sene toplam 7250 pirim günlü bağkurluyum. 57 engelli sağlık raporu aldım. 170'i aradım bilgilerimi verdim bu şartlarda engelli emekli olabilirsiniz SGK ya gidin dendi. İzmir buca SGK ya uğrayıp bilgi almaya gittim herşey uygun ama dosyanız Bornava Naci Şahin SGK da oraya gidin dendi, orda da bağkur engelli oranınız %60 olması lazım yada son 3.5sene SSK lı olmanız lazım dendi. Hem bu konuda bilgisi olanlan var mı acaba hemde aynı durumu yaşayacak arkadaşlar olursa bilgileri olsunlar diye paylaşmak istedim.

Bağkurlunun engelli erken emeklilik şartı aşağıdaki tabloda belirtilmiş.

bagkur.PNG

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şart, elinizdeki rapordaki hastalığın SGK Hastalık Listesi nde olması gerek. 2008 öncesi 4a sigortalılığınız yoksa 4a, 4b, 4c farketmeksizin şartlar aynı.

Son olarak %57 olan oran birden fazla hastalık için verildiyse sadece en yüksek oranlı olan tek hastalık değerlendirilir.

Öncelikle açıklayıcı cevabınız için teşekkür ederim.
Yıl ve gün şartlarım fazlasıyla mevcut.
%57 oranın sadece biri %44 ortapedik.
Tablodaki %40 üzeri şartlarda uygun.

Yakın olduğum ilçemdeki SGK sisteme TC'mi girip baktı şartların uygun ama dosyan şu ilçedeki SGK da, oraya raporun ve vergi dairesinden yazı alıp gidin dedi. Orda da en az %60 olması lazım yada son 3.5 sene SSK lı olman lazım dendi. Araştırdığım mecralarda, Attığınız tabloyu gördüm, yıl, gün şartlarını gördüm ama son 3.5 sene şartını ilk defa duydum engelli emekliliği için.
Daha önce 170'i aramıştım tekrar aradım bilgilerime baktı sorun yok kuruma gidip görüşün dendi.

@greenish79,

5510 28/5'e göre erken Yaşlılık emekliliği için sgk'ya başvurun. Sizi hastaneye sevk etsinler. SGK Hastalık Listesi'ne göre Hafif tanısı alırsanız hemen emekli edilirsiniz. Eğer kurum "durumunuz malulşiyeti gerektirecek düzeyde değil" diye başvurunuzu reddedense, "allah belanızı dersini biliyorum, onun için malulen emeklilik için değil 28. maddeye göre erken Yaşlılık emekliliği için başvurdum. Tahsis işlemimin 28. maddeye göre işleme konmasını arz ederim" diye karara karşı dilekçe verin. O zaman emekli ederler.

Üst Alt