Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2004 işe giriş ve 3407 pirim günü ile emeklilik şartlarım nedir?

Zaralı58

Üye
Konular
16
Reaksiyonlar
4
Sgk girişim 22.10.2004 tarih 3.derece sürekli vergi indirimim var şuan sgk pirim günüm 3407 gündür ne zaman emekli olabilirim

Zaralı58

Merhaba,

Engelli vergi indirimi ile emeklilik şartlarınız 20 SGK hizmet yılı ve 4.400 SGK prim günüdür.

Bu bağlamda 22.10.2024 tarihinde ve 4.400 SGK prim gününe ulaşacağınız zaman emekli olabileceksiniz.Sizin SGK primleriniz 993 eksik olması yaklaşık 2 Yıl 10 ay daha çalışmanız demek oluyorki ; şu an çalışıyor iseniz tahmini 01.11.2025 tarihinde emekli olma şansınız vardır.

Eğer çalışmıyor iseniz en kısa sürede bir işyerinde işe başlamanız ve en az 2 yıl 10 ay beklemeniz gerekmektedir.

993 SGK prim gününü şu an itibari ile isteğe bağlı sigorta olarak yatırmanız mümkün değildir.Mutlaka 4A-İşçi statüsünden adınıza SGK primi ödenmesi gerekmektedir.

Saygılar.

18 yılı doldurmuş zaten prim eksik 4400 prim de %60 raporla emekli olursun

Kıymetli bilgileriniz için çok teşekkür ederim bilgi hazinedir hocam çalışıyorum 4400 günü doldurursam maaşım asgari ücret şu anki 5500 tl maaşmı bağlanır hocam

Merhaba arkadaşlar sgk girişim 2004 pirimim 3947 4400 günle emekli oluyorum kalan günlerimi isteğe bağlı ödersem emekli olabilirmiyim 3. Derece vergi indirimim var

İsteğe bağlı ödemeniz için şartları sağlıyor olmanız lazım, bunun için SGK'dan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
Ayrıca yeniden rapor almayı deneseniz belki raporunuz %60 ve üzeri olduğunda 4000 günden emekli olabiliyorsunuz çünkü.

Yeniden rapor almanız gerekiyor dememin sebebi siz bugün bile emeklilik için başvurmanız halinde SGK sizi mecburen hastaneye sevk edip yeniden rapor isteyecek.

@Hopee3466 Neden sevk edecek neye dayanarak onuda söyler misin ? Adam memur değil,sigorta girişinde 2004 vergi indirminide var ?

Bilmeden konuşmayın lütfen

@samedo99, Samedo Bey konuya hakimsiniz 👍 2008/Ekim öncesi girişi ve vergi indirimi olan engelliler emekli olacağı zaman tekrar hastaneye sevk edilmezler haklısınız.

Soruyu soran @Zaralı58, Şu an mevcut 3947 günün hepsi 4A ise eksik günlerini isteğe bağlı ödeyerek 4400 Güne tamamlayabilir. Son 1261 günde 4A prim günü fazla olduğu için vergi indirimi ile emeklilik başvurusu yapabilir.

Neye göre mi ?

Emeklilik işlemlerinde görürsünüz, yeniden sevk ettiklerinde :)

Benimde aklıma şu takıldı aslında. Prim sayısının tamamlanmasına az kalmış 4bden devam edip 4a dan emekli olabilir. Bu noktaya kadar tamam. Ama bu noktadan sonra emeklilik dilekçesini vermeye gittiğinde; eski vergi indirim belgesi geçerli olacak mı ? Yoksa emekli olmadan hemen önce yeniden bir işyerinde sigortalı olarak görünüp, yeni / güncellenmiş vergi indirim belgesi gerekecek mi ?

@samedo99, @Hopee3466, Şu şekilde bağlayalım,

2008/Ekim öncesi işe girişi olanlar, yıllar önce raporu ve vergi indirimi almış olsalar bile emeklilik başvurusu yapıldığında tekrar hastaneye sevk edilmezler. Süresiz veya süresi bitmemiş vergi indirim hakkı olması yeterlidir.

2008/Ekim sonrası işe girişi olanlar, yıllar önce aldıkları rapor ile emeklilik başvurusu yapamazlar. Bu kişiler için vergi indirimi almış olma zorunluluğu yoktur, emeklilik başvurusu yaptığı zaman tekrar hastaneye rapor için sevk edilirler. (Son 6 ay içinde alınan raporlar kabul edilebiliyor)

@HuYSuz79, Süresiz veya süresi bitmemiş bir vergi indirimine sahip olması yeterli oluyor. Tekrar işe girip yeni bir vergi indirimi süreci ile uğraşması gerekmiyor.

@BnymnYldz,
Bünyamin kardeşim güzel şekilde kısa yolu ile olayı anlatmış. Bu açıklamayı okuyanlar da inşallah tekrar soru sormazlar..

2008 /5 ay SGK girisim

@samedo99,

Umarım tanıdığın biri emekli olurken bu sorun karşısına çıkarsa aklına ben gelirim.

Yakın zamanda dediğin olay tanıdığın başına geldi ve hastaneye sevk ettiler.

Bu arada sen çok dolu konuşuyorsun!

@Hopee3466 boş yapma bak işine kardeş tmm senin dediğin olsun

Ama araştır biraz 10 ayın 2008 den sonra sigortası var ise dediğin olur 2008 10 .ay öncesi sigorta giris ise kim gelirse gelsin dediğin olmaz anladın mı ? Umarım anlamissindir

Sen haklısın, dolu konuşan saygılı insan:)

Sana birşey diyen olmadı , kendin atladin laf sokuyorsun birde kendini haklı sanıyorsun ama beynin gerçekten boş.

SGK da emeklilik işlemlerine başvur seni ise alsınlar, bu bilgileri hiç olmazsa bir yerde değerlendirmen iyi olur.

İlk önce oku sana ters yanlış birşey mi yazmışım?
Ondan sonra laf söyleyebilirsin !

@Hopee3466 hâlâ kafan almiyor inat ediyorsun.sanirim hastalığın şizo neyse ben SGK ya mi inanayım kanuna mi? Yoksa boş konuşan sana mı ?

@samedo99, selamlar

15.04.2004.sigorta.girişim vardi. 2010 senesinde.surekli.vergi.indirim.belgem vardi.

Emeklilik için başvurdum.Hastane sevki istenmedi emekli oldum. Merak etmeyin hiçbir.sorun çıkmaz. 2008 oncesi.giriş ve. Suresiz vergi.indirim belgesi varsa

Kıymetli bilgileriniz için çok tşk. Ederim şu an çalışıyorum arkadaşlar 453 gün sgk pirimim kaldı bu ayda ödenirse 30 gün 423 günüm kalıyor 3. Derece vergi indirimiyle emekli olacam anladım peki arkadaşlar engelli kadrosunda çalışabiliyormuyum böyle bir hakkım varmı çünki alacağım maaş yetmiyecektir çalışmam gerekecek bilgilerinize arz olunur

@Zaralı58,

Vergi indirim ile emeklilik çalışmanıza engel değildir. SGDP kapsamında engelli olarak çalışabilirsiniz.
Emekli olduktan sonra işkur danışmanınıza emekli olduğunuzu iletmeniz yeterli.

Üst Alt