Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2004 sigorta girişim ve %40 raporum ile ne zaman emekli olabileceğim?

GkhnFB

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
1
Arkadaşlar Merhaba,

%40 Nörolojik hastalık nedeniyle özürlülük raporum var. 11 Senedir özel bir şirkette çalışmaktayım, fakat malulen emeklilik ile ilgili benim bir başvurum olmadı. Bunun için ne yapmam gerekiyor? 2002 Stajyer SGK girişim 2004 normal Sgk ödemem başladı.

3962 gün sigorta günüm dolmuş durumda, gidip başvurmam gerekiyorsa geçmiş bu haklarım sayılıyor mu?

Malesef haklarım konusunda hiçbir bilgiye sahip değilim, forumu okuyorum ama tam benim durumumu gösteren bir konuya rastlamadığım için yeni konu açmak istedim.

MAlül emeklilik değil Engelli emeklilik konusunda biraz düşünün derim...
Malül emeklilk için %60 ve üzeri rapor gerekiyor.
Engelli emeklilik için %40 ve üzeri rapor yetiyor. Ama siz vergi indirimi almalısınız; olmazsa olmaz şartlardan biri vergi indirimi.. Bununiçin bulunduğunu ilde defterdarlık özürlüler şubesine gitmeniz gerek.

Hocam doğru soyluyorsunuz Engelli emeklilik yazacaktım.

çalıştığınız işyerinden çalıştığınıza dair yazı al.
defterdarlığa git,
size hastane sevk verecekler.
Hastaneye heyete gideceksiniz.
sonuç defterdarlığa gidecek..
3-6 ayda sonuçlanır.. Size bildirilir...

Öneri: elinizde rapor var ise;
rapor ile birlikte işyerinizden alacağınız çalıştığınıza dair yazı ve foto ile git.
Belki kabul ederler heyete göndermezler.

Rapor yürürlükteki son yönetmeliğe uygunsa yani 30 Mart 2013 sonrası alınmışsa kabul edilir.

Ufuklap dogru soyluyor.2013 öncesi raporları kabul etmiyorlar.%40 raporunu buyuk ihtimalle dusururler 30 veya 35 olur.yinede sansini dene

Merhabalar,

Emeklilik basvurusu ile ilgili konulari okudum fakat benim durumum farkli oldugu icin yeni konu aciyorum. Yardimci olursaniz cok sevinirim.

38 Yasindayim. 29-06-2004 tarihinde ise basladim, 6186 gun prim gun sayisina sahibim. %40 surekli engelli raporum var.

Vergi indirimiyle emeklilik sartlarim 4240 gun ve 20 yil sigortalilik suresi diye biliyorum. 29.06-2024 itibariyle bu sure doldugundan basvuru yapacagim.

Simdi geliyorum durum ve sorularima,

Ben 2022 Mart ayi itibariyle Turkiye'de calismiyorum ve yurtdisina tasindim. Elimde son is yerime verilmek uzere olan Vergi indirim yazisi var(2018) bu evrakla direkt SGK'ya giderek basvurabilir miyim? Yoksa Istanbul Vergi dairesi engelli biriminden yeni yazi mi almam gerek? Normal sartlarda calisiyor olsaydim isyerinin cikis islemleri yapmasi gerekiyoru bildigim kadariyla. Ben nasil bir yol izleyecegimi bilmiyorum.

Onumuzdeki hafta Turkiye'ye gelecegim, basvuru oncesi ne yapmam gerektigiyle ilgili beni yonlendirirseniz cok sevinirim.

Tum arkadaslara sevgiler, saygilar.

Vergi indirimi yazisinda surekli yada suresiz diye bir sey yazmiyor. Ilgili indirim yazisinin ekinde Raporun Gecerlilik Suresi: Surekli yazan %40 raporum var.

Engelli raporunu dikkate almaz sgk. Vergi indirimi raporunuzu tekrar çıktı alın ve sgk ya giderek dilekçe verin. Vergi indirimi raporu üzerinde muhakkak yazar süreli yada süresiz olduğunu öğrenin.

@GkhnFB,
Vergi indirim raporunuz 3.derece süresiz olarak verilmiş. Sgk şubesine giderek emekli dilekçenizi verebilirsiniz. Sgk evrak yada belge talep etmez sizlerden. Sistemde vergi indirimi raporunuzu görürler. Emekli servis-1 bölümünde sorgulama yaptırmadan dilekçenizi doldurmayın.

Üst Alt