Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2004'de memur oldum. %96 raporum var. Emeklilik şartlarım ve prosedür nedir?

neseli09

Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
2
Selamlar, cevabını tam netleştiremediğim birkaç husus hakkında fikirlerinize ihtiyacım var. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Halen devlet memuruyum, 2004 yılında göreve başladım. Aynı yıl %67 ile vergi indiriminden faydalanmaya da başladım.
Kas hastasıyım, sürekli engelli raporum var. 2013 yılında da rapor oranım %96 oldu ve vergi indirimi güncellendi.

20 yıllık memurluk sonunda emeklilik için nasıl bir süreç takip etmeliyim?
Forumda genelde engelli vergi indirimi emekliliğinden bahsedilmiş ve vergi dairesine başvuru yapılması gerektiği belirtilmiş.
Zaten ben vergi indiriminden faydalanıyorum ve raporum da sürekli engelli yazan bir rapor.

Ben emeklilik için bütün şartları taşıdığım için yaşlılık emekliliğinden faydalanmam gerekmez mi? Hani şu 65 yaşını dolduran devlet memurlarının emekli edilmesi gibi.
Çalıştığım kuruma dilekçe vermem, raporumu eklemem yetmez mi?

Yoksa engelli vergi indirimi emekliliği ile yaşlılık emekliliği kavramları aynı şey mi?
Ben kuruma dilekçe versem, yine de engel oranı belirlemek için sevk mi edecekler?

@neseli09,

Tek yapılması gereken kuruma engelli statüsünde emeklilik için başvurmak. Eğer daha önce alınan raporlar kurum kayıtlarında varsa, hemen emeklilik işlemleri başlar. Eğer rapor tereddütü yaşanırsa, çok düşük ihtimal ama belki yeni rapor isterler.
Vergi indirimi ile bir işiniz olmayacak...

@OturanBoğa

Ben de hemen hemen aynı durumdayım. Memuriyet başlangıcı 2006 rapor oranı %70. Ancak bizim ile alakalı kanun maddelerinde sadece %59'a kadar tanımlama yapılmış. Sanırım arkadaş o sebeple sordu. %60 ve üzeri malulen olarak tanımlanmış. Ama benim günüm yeterli olduğu için malulen değil ama erken yaşlılık ile emekli olmak istiyorum. Neden diye sorarsanız da tam bilmemekle beraber sanırım malulen emekli olunca tekrar çalışırsanız maaş kesiliyor diye biliyorum. Ben eğer ihtiyaç olursa çalışabilme hakkımın olmasını istiyorum. Malumunuz emekli maaşları git gide kuşa dönüştürülüyor.

Üst Alt