Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2007 sigorta girişi ve %73 raporla ne zaman emekli olurum?

yasinbey

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
1
Selam arkadaslar ben 01.01.2007 de %43 gozlerden rapor aldim ve 01.02.2007 de sigortali olarak ise basladim ve sonra raporun az oldugunu dusundum ve baska hastaneye gittim 2010 da bana beyoglu goz hastanesinde. %73 agir ozurlu raporu verdiler ben ne zaman kac senede kac prim gununde emekli olabilirim..

Vergi indirimini coktan aldim

2.dereceden vergi indirimi alırsanız (01.01.2007 +) 18 yıl 4.000 gün ile emekli olabilirsiniz.

2008_oncesi.PNG

2007 ise girisim 2010 da %73 gorme bozuklugundan agir engelli raporu aldim. gozumun gorme orani kotulesti ve ayrica hiv hastasi oldum.
2 ay kadar önce is yerimden istifa ettim malulen emekli olabilir miyim
elimdeki raporla yoksa yeniden. Heyetemi girmem gerekiyor..
2700 gunum ve 13 senelik calismam var. Ve birde maluken emekli olabilirsem istifa ettigim is yerimden tazminat alabilirmiyim?

yasinbey

Malulen emeklilikte kurum sevki ile yeniden rapor almak gerek. En son çalıştığınız işyerinin bağlı olduğu sigorta müdürlüğüne malulen emeklilik talebiyle başvuracaksınız...
Maluliyet cetveli'ne göre malul sayılacak bir durum olmalı.

Malulen emekli olabilirmiyim

Meraba ben 2007 de ilk engelli raporumu aldim cerrahpasadan %43 daha sonra sgkli olarak ise basladim bu 3 senede hastaligim ilerledi ve beyoglugöz hastanesinde %72 agir özurlu raporu aldim şunada pandemiden beri 1 senedir calismiyorum zaten malulen emekli olabilirmiyim şuan istesem? 2732 prim gunum var..tşkler

yasinbey

Sanırım vergi indiriminde 14 yılla(ilk sigorta girişinden itibaren) emekli olamaz. Malülen emeklilik için 1800 gün prim olması yeterlidir.

2007'de aldigim raporla malulen emekli olabilirmiyim?

Merhabalar arkadaslar benim gozlerimle ilgili problemim var sol goz gormuyor sag gozumdede %40 gorme kaybi var ve goz tansiyonum var 2007 de suresiz agir ozurlu ibareli rapor aldim ama calismaya devam ettim bi sekilde ama artik calismam yaşimda ilerledigi icin zorlasmaya basladi 3 senem kaldi emeklilige ama elimdeki raporla malulen emekli olabilirmiyim yoksa yine sevk ve muayeneyemi gitmem gerekiyor sikintili ve uzun işler cunku bilgisi olan yazarsa sevinirim

2007 de gozlerden sureriz agir ozurlu aldigim raporla 2700 gunum var malulen emekli olabilirmiyim yoksa yeniden sevk alip hastaneyemi gitmem gerekiyor ?? 3 senem kaldi emeklilige ama goz tansiyonumda var artik gozler kaldirmiyor beni yaşimda 40 oldu

Anladigim kadariyla benimde hastaligim dogustan oldugu icin malulen emekli olamicam ama sunu unutuyolar dogistan olan bir hastalik hep ayni kalmaya biliyor ilerliyor buna gorede bir madde olusturmalari lazim tabiki sol goz zaten gormuyor sag %40 yok komple gitse nolcak genemi oturup beklicez mantiksiz ama bu devlet ve hukumet bastayken pek mantik aramamak lazim

yasinbey

Merhaba,öncelikle çok geçmiş olsun.İnşAllah daha sağlıklı günleriniz olur.

tanerbudak arkadaşımız 2020 yılında size emekli olabilmeniz adına Engelli Vergi İndirimi ile Emeklilik şartlarınız olan ilk sigorta başlangıç tarihiniz ile yani 2007 yılı baz alınarak 18 SGK hizmet yılı ve 4.000 SGK prim günü olduğunu belirten bir paylaşım yapmış.

Sizin yazdıklarınızın hepsini okudum.Anladığım kadarıyla %73 süresiz ağır engelli sağlık kurulu raporunuz mevcuttur.2020 yılından bu yana çalışmıyorsunuz sanırım.

Sizin son 3 yıl kaldığını belirtiğiniz Engelli Vergi İndirimi ile Emeklilik şartlarınız ;

2.Derece (%60 ila %79 arasında engel oranı) Engelli Vergi İndirimi belgesi ile beraber ilk işe girişi tarihiniz 01.02.2007+18 SGK Hizmet yılı =01.02.2025 ve 4.000 SGK prim gününü tamamlanız ile olabilecektir.

Sizin beyanınıza göre 2.700 SGK prim gününüz olması sizin hala 1.300 SGK prim gününüzün eksik olduğu (yaklaşık 3,5 yıl) göstermektedir.

Siz 01.02.2025 tarihie geldiğinizde hala 4.000 SGK prim gününü tamamlayamamanız durumunda emekli olamazsınız.4.000 SGK primini ne zaman tamamlayabilirseniz o gün emeklilik hakkına ulaşabilirsiniz.

Bunların dışında başında da belirtiğim gibi bu emekliliğin adı Engelli Vergi İndirimi ile Emekliliktir.Bu sistemden emekli olabilmek için hastaneden aldığınız engelli sağlık kurulu raporunu bulunduğunuz ilin vergi dairesi engellilik servisine başvurarak Engelli Vergi İndirimi belgesi almanız gerekmektedir.

SGK Engelli Vergi İndirimi ile Emeklilik siteminde arkadaşlarımızı emekli ederken kendilerinden sadece vergi dairesinden alınmış üstünden derece 1.-2.-3. bilgileri yazan Engelli Vergi İndirimi belgesini talep etmekte ve sadece bu belge ile emekli etmektedir.

Siz yazılarınızda hiç vergi dairesinden alınmış Engelli Vergi İndirimi belgeniz olduğundan veya almış olduğunuzdan bahsetmemişsiniz.Sizi bilgilendirmek istedim.

Engelli Vergi İndirimi belgesi almak için başvuru yapabilmek adına mutlaka bir işyerinde çalışıyor olmanız gerektiğini belirtmek isterim.Eğer şu an çalışmıyor iseniz en kısa sürede bir işyerine girip 1-2 ay çalışarak Engelli Vergi İndirimi belgesi alabilirsiniz.

Bunların dışında Malulen Emeklilik için OturanBoğa Bülent Bey size ilgili hastalık listesini paylaşmıştır.İlgili listede Bülent Bey'in belirtiği üzere sizin mevcut rahatsızlıklarınız yok ise Malulen Emekli olma şansına ne yazık ki sahip değilsiniz demektir.Malulen Emeklilik ile ilgili bu güncel hastalık listesi 28.09.2021 tarihinde değiştirilmiş olup bir çok arkadaşımızı mağdur etmiş ve Malulen emekliliği zorlaştıran bir yönetmeliktir.

İnşAllah hakkınızda hayırlısı olur.

Saygılar.

Merhaba ben 2007 gozlerden %72 rapor rapurumda suresiz ve agir engelli ibaresi var aldim vergi indirimimide o sene aldim ve hemen işe başladim emekliligime az kaldi ben simdi sgk basvurdugumda raporum gecerlimi yoksa yeniden beni hastaneyemi yonlendiricekler bunu merak ediyorum . Tesekkurler

4 a sigortalımısınız hizmet başlama tarihiniz bi de vergi indiriminiz süreklimi bu yanıtlara göre cevap verilir

4b bagkurluyum suanda evet raporda vergi indirimide surekli benim

@tb2nhf, evet suresiz rapor ve suresiz vergi indirimi aldim 2007 de peki yeniden hastaneye yonlendirilirmiyim yoksa direk emeklilik verirlermi

Bagkurlularda vergi indirimle emeklilik yok diye biliyorum yanlışım varsa arkadsşlar düzeltsin 2013 yılında özürlü yönetmeliği degişti yeni rapor isterlermi bilemedim raporunuzda sürekli 4 a olsaydınız bilgim vardı 4 b bagkur işleyişine tam hakim degilim

Üst Alt