Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2007’de öğretmen oldum. Sonradan hastalandım. Emeklilik şartlarım nedir?

sorumsuzadam12

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
1
Merhaba. Farkli baslikta degil de burdan sormak istiyorum. Ekim 2007 de ogretmenlige basladim. 2 yil once kan hastaliklarim ortaya cikti. Benim tahminimce %44 engelli raporu alabiliyorum. Kendim direk devlet hastanesine engelli raporu almak istedigimi belirttim ve saglik kurulunda islemeleri baslattim. Haftaya raporun işlemelerini sanirim bitireceğim. Sormak istedigim, ben raporu alirsam meb ilce müdürlugune gidip islettirmem haricinde bisey yapmam gerekiyor mu? Erken emeklilik istersem sanirim beni tekrar hastaneye sevk edecekler ki o sorun degil.

@sorumsuzadam12
öncelikle geçmiş olsun hocam. eğer raporunuz "tek bir hastalıktan" %40 ve üzeri değilse emekli olamıyoruz diye biliyorum. Balthazard formülü sadece diğer engelli hakları için geçerli artık. Sizin rahatsızlığınız nedir? SGK Hastalık listesinde var mı? Sadece tek bir hastalıktan %40 üstü alabiliyor musunuz? Vergi indirimi istiyorsanız o işlemleri önce vergi dairesi üzerinden halledip oradan gelen cevabı maaş servisine kurumunuz aracılığıyla işletebilirsiniz. Engelli statüsüne geçiş için HİTAP işlemlerini ben de bilmiyorum.

@bipolarikipolmaz,

Merhaba, 2008 oncesi memur olduğum icin 5434 sayili kanuna tabiyim diye biliyorum. Umarim yanlis bilmiyorumdur. Esansiyel trombositoz ve varis var. 5510 a gore zaten emekli olamiyorum. 5434 e gore balthazard formülüne gore %44 hesapladim. Memurlarda vergi indirimi muhabbeti yok diye biliyordum? Bildigim hersey yanlis mi? :)

Cok tesekkur ederim ilginize.

Aslinda rapor almayi hic dusunmedim. Okulumda norm fazlasi ciktim. Meb ilce ici resen atama yapti ancak beni atayamadi. Sonraki asama il ici resen atama gibi gozukuyor ve o zaman atamami yapar :) Hataydayim, depremden dolayi antakya ve cevresinde kimse calismak istemiyor. Raporu sadece resen atama yapamamasi icin almak istiyorum.

Ekim 2008 Öncesi ise Giren Engelli Memurun

Erken Emeklilik Süreleri
5510 sayili Yasanin Geçici 4. Maddesine göre;
a) 1 Ekim 2008 öncesi engelli olarak ise giren engelli memurlar, engel oranina bakilmaksizin; 15 yil (5400 prim günü) doldugunda erken emeklilik hakki elde ederler.

b) 1 Ekim 2008 öncesi ise girmis ancak ise girdikten sonra engelli hale gelenlerden, engel durumlarinin dogustan oldugunu belgeleyenler de 15 yil doldugunda erken emeklilik hakki elde ederler.

c) 1 Ekim 2008 öncesi ise girmis ancak ise girdikten sonra engelli hale gelenler için engel oranlarina göre emeklilik süreleri belirlenir. Buna göre;
1) %50 ilâ %59 arasinda engelli oldugu anlagilan sigortalilar, en az 16 yil sigortali olmakla (5760 gün),
2) %40 ilâ %49 arasinda engelli oldugu anlagilan sigortalilar, en az 18 yil sigortali olmakla (6480 gün),
3) %60 ve üzerinde engelli oldugu anlagilip, malulen emeklilik hakki alamayan sigortalilar, en az 15 yildan beri sigortali olmak ve en az 3600 prim günü ile emeklilik hakki elde ederler.

Bu bilgi dogru degil mi?

Benim icin suan resen atama yapilmamasi icin. Peki izledigim yol dogru mu? Kendim devlet hastanesine gidip engelli raporu almak istedigimi soyledim ve islemlere basladim. Rapor cikarsa bunu meb personel e islettigimde engelli memur olarak gozukecegim degil mi?

Hocam 5434 olmanız fark etmiyor. Sonuçta işlemi SGK yapacak ve o da 28 eylül 2021 de çıkarılan MALULİYET VE ÇALIŞMA GÜCÜ KAYBI TESPİTİ İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ'ne göre işlem yapıyor. Eğer bu yönetmeliğin ekli listelerinde belirlenen hastalıklardan tek bir hastalıktan %40 alamazsanız maalesef sizi emekli etmiyorlar. Vergi indirimi sadece ek gelir olması babında söyledim.

Resen atamayı engellemek için geçerli olur. Sadece emeklilikte işe yaramaz.

sorumsuzadam12

yazdığınız bilgiler doğru ama (bu ama çok can yakıyor) SGK engelli raporunuzdaki orana göre değil çalışma gücü kayıp oranına bakıyor. Senin bilgiler doğru ama yukarıda yazan arkadaşımızın verdiği bilgiler de doğru. Tek hastalık ve o hastalığında SGK Hastalık Listesinde olması şartı ile çalışma gücü kayıp oranına bakıyor.

Alacağınız rapor ile engelli memur olarak çalışmaya devam edebilirsiniz.

@ucuncubahar,

Ssk calisanlar icin de mi gecerli artik bu? Ornegin 2007 ssk girisli, 2013 de %56 engelli rapor almis ve vergi indirimi hakki kazanmis. Simdi bu kisi de mi tek bir hastaliktan %40 oranini gecmesi gerekiyor?

Yemin ederim anlamadim. Benim yazdigim dogru olmuyor o zaman. 5510 gecici 4 maddenin bir anlamı yok.

Malulen emeklilikten soz etmiyorum. Erken emeklilikten soz ediyorum. Yani ben kesin olarak tek bir hastaliktan %40 i gecmedigim surece erken emekli olamiyorum. Dogru mu?

hocam maalesef şu an ki durumda memurların tek hastalıktan %40 ve üzeri almadan emekli olması mümkün değil. 2013de vergi indirimi almış birisi bir ihtimal emekli olabiliyor ama 4cli değilse. 4a ve 4b için de bazen yeniden rapor istiyorlar ve emeklilikleri yapmıyorlar. 4c de ise her halükarda yeni rapor istiyorlar.

@perseküsyon,
@bipolarikipolmaz,
anladim. Cok tesekkur ederim. Forumlarda yer alan 2008 oncesi memur olanlar icin hicbir manasi yok o zaman. Erken emekli degil aslinda malulen emekli olabiliyoruz sadece. En azindan ben oyle anladim.

Ben ogretmenler olarak idare ediyorum aslinda. Norm fazlasi ciktim bu sene. Normalde ekim
Kasim ayi icinde norm acigi atamalarinda yerlesirim ancak bu sene meb sacma sapan birsey yapti. Norm kadrolari belirlenmeden ilce ici resen atama yaptı. Bazi iller il icinde de yapacagim diye aciklama yapti. Hatay suan ilce ici yapti ama il icinde yapar mi Bilmiyorum. Yaparsa depremde yok olan yere atar kesin. İlce icinde bosluk da var suan. Bana bu ilce icinde atama da yaptirmadilar. 2023 norm fazlasi listesini kullandilar, ben bu sene norm fazlasi oldugum icin. Sacma sapan işler yapiyor meb. Engelli raporu alabilirsem en azindan atama yaptirmayip kendi istegimle okula yerlesmek istiyorum.

sorumsuzadam12

Bana sorduğunuz sorunun cevabı hayır. 2008 öncesi 4a ile sigortası olan ve son 7 yılda 4a sigorta ödemesi fazla olan kişi vergi indirimi ile birden fazla hastalığı balthazard yöntemi ile toplayarak toplam oran üzerinden emekli olabiliyor.

Bu sadece 2008 öncesi 4a ve 2008 sonrası 4a sigortalılarda geçerli.

Elimdeki %80 raporla emekli olamayanlardanım.

@ucuncubahar,

2008 oncesi 4c girisliyim. %40 engelli raporu aldim diyelim, memuriyetten istifa edip 7 yil 4a primim odemirse bu sekilde erken emekli olabiliyorum, dogru degil mi?

Üst Alt