Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2009 sigorta girişliyim Süresiz raporuma rağmen sgk emekli etmek için yeni rapor istiyor?!

cosarakis

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
3
merhabalar

kalp ameliyatları sebebiyle yüzde 69 engelliyim.

raporum için vergi dairesine sevk ettirip heyete girdim ve raporum sürekli
(tekrar kontrol edilmeye gerek olmayan) şekilde verildi.

bugün 15 senem doldu ve primlerim tam şekilde avcılar sgk ya emekliliğe başvurmaktadır için gittim yalnız son derece ilgisiz bir memure alaycı bir şekilde tekrar rapor alman gerek dedi.

ben de vergi indiriminin sürekli rapor ile alındığını tekrar belirttim ancak 2008 sonrası raporlarda böyle bir uygulama var vergi dairesi ve rapor ne derse desin biz tekrar sevk ediyoruz dedi.

ben de bunun üzerine sgk alo 170i aradım ve böyle bir uygulamanın olmadığını belirttiler. tekrar sgk ya gittim hayır 170 yanlış biliyor sürekli raporun önemi yok dendi.

sonra tekrar 170 aradım ve yine böyle bir uygulamanın olmadığını söylediler, bir talep açtılar ve 3 gün içinde cevap vereceklerini söylediler.

şimdi sizden böyle bir uygulama duyan eden oldu mu onu merak ediyorum eğer 170 haklı ve sürekli rapor yeterli ise bu memurlar neden böyle yapıyor ben onlara karşı ne yapabilirim?

günün sonunda benim kazanılmış bir hakkım olan sürekli raporumu görmezden geliyorlar ve işleme almıyorlar bu suç değil midir?

çok teşekkürler

not: rapor tarihim 2017, sgk başlangıç tarihim 2009

@cosarakis,
öncelikle çok geçmiş olsun diliyorum raporunuz da cok eski değil gerçekten anlamak mümkün değil süresiz rapor ve süresiz vergi indirimi ile nasıl bu talep istenir

cok teşekkürler hocam benim iyileşmem için yeni kalp çıkması gerek benden ne istiyorlar bu keyfiyet nedir anlamadım. cimere de yazacağım bakalım.

bencede yazın böyle birşey olamaz yani hadi rapor sürelidir o zaman anlarım ama süresiz rapor süresiz vergi indirimi böyle bişi olmaz gerçekten

Merhaba, yönetmeliğe göre sürekli veya süreli raporlar için kazanılmış haklarda sadece istihdam, eğitim, sosyal destek ve yardım hizmetleri için kurumlar yeniden rapor isteyemiyor. SGK sizden rapor yenileme isterse bu normal fakat SGK memurunun sözlü ifadeyle git yenisini çıkar demesi anormal. Siz Cimer'e şikayet etmeden önce memurdan yazılı ifade isteyin, eğer kafasına göre değil de, usülünce rapor yenilemeniz gerektiğine dair belge verebilirse sağlık kurulu işlemlerinizi başlatmanız gerekir ve unutmayın siz dilekçe verdiğiniz taktirde onlar da yazılı olarak cevaplamaları gerekir.

MADDE 15 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce 18 yaş üstü engelliler için düzenlenmiş sürekli ibareli sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış istihdam, eğitim, sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için süreli raporlarda rapor süresinin bitimine kadar kurumlarca rapor istenemez.

Son düzenleme:
22/03/2009 SSK girişliyim raporum yüzde 66 süresiz vergi indirimim yüzde 66 ikinci derece primim 4207 gündür engelli emeklilik için başvuru yaptım maluliyet tespiti çalışma gücü kaybı üzerinden emeklilik başvurusu alındı ancak Red geldi Ankara yüksek sağlık kurulu itiraz dilekçesi verildi oda red geldi sgk uzmanına sordum vergi indiriminden ikinci derece olduğu için 16 yıl 3800 gün dedi yani 22/03/2025 te doluyor inşallah yine maluliyet üzerinden başvurmazlar

@depre,
çok teşekkür ederim bu kanunla sabit ise tabii gider tekrar kurula girerim sıkıntı yok ama dediğiniz gibi tavırları çok iticiydi. zaten cimeri de insanları şikayet mekanizması ile çalıştırmayı da sevmem o sebeple dediğiniz gibi tekrar gidip sevk etmeleri için dilekçe vereceğim.

@Nurullah4772,
şartlarımız aynı gibi hatta sizin giriş daha erken. ama bana 16 yıl demediler günün tamam ama yeni rapor alman gerek dediler.

Arkadaşlar yanlış yönlendirme yapmayın. 2009 girişliyim diyor. VERGİ İNDİRİMİ ile emekli olamaz. vergi indiriminin süresiz olması bişey ifade etmez, çünkü vergi indiriminin emekli olması ile ilgisi yok 2009 girişli olduğu için... 2008 sonrası girişlerde ki gün ve yıl süresini doldurduysa emeklilik için başvurabilir.

@cuneyt09,
cevap için teşekkürler ama tam anlamadım ne demek istediniz. 2008 sonrası sgk girişi yapanlar için yüzde 69 engellilik ile 15 yıl+3800 gün ile emekli olabilirim diye biliyorum. kurum da bana zaten gününü ya da primini doldurmadin gibi birşey söylemedi sadece raporu tekrar alman gerek dedi. ben de raporum sürekli olduğu için bunun yanlış olduğunu söyledim, beni geçin SGK ya ait alo 170 den 2 ayrı operatör de öyle söyledi. siz tam olarak ne demek istediniz açar mısınız?

bu arada vergi indirimi ile emekli olamaz derken ne kastettiniz özellikle? engelli indirimi dediğimiz şey bu değil mi zaten?

2008 öncesi sigorta girişi olanlar sgk'ya giderek vergi indirimi belgesini ibraz edip, gün ve yıl tamamlandıysa emekli olabiliyor. ama 2008 sonrası sigorta girişi olanlar çalışırken vergi indiriminden faydalanıyor ama emekli olacağı zaman o vergi indiriminin bir önemi olmuyor. sadece engel derecesine göre yıl ve gün doldurduysa emeklilik için başvuruyor. sgk tekrar yeni rapor istemesi çok karşılaşılan bir durum maalesef. benim burda seslendiğim kişiler, size vergi indirimi bile süresizken nasıl yeni rapor isterler diyenlere. çünkü sizin emekliliğiniz vergi indirimi ile hiç bir ilgisi yok, 2008 sonrası girişli olduğunuz için.

çok teşekkür ederim şimdi çok temiz oldu. malesef SGK bu konuda çok yetersiz açıklama yapıyor ben de açıkçası sağdan soldan okuduğum bilgilerle başvuru yaptım ve sürekli rapor için tekrar istenemez gibi bir bilgi edindim. buradaki çoğu arkadaş da öyledir. ama nihai bilgi elbette SGK ne derse o oluyor.. bu karşılaşılan bir durum ise dediğim gibi sıkıntı değil gider yaptırırım artık

@cosarakis Bunun kulaktan duyma ile ilgisi yok,size memur doğru olani demiş Ekim 2008 öncesi sigorta girişiniz olsaydı şuan elinizdeki rapor da vergi indirmi de geçerli olacakti.Ancak sizin sigorta girişiniz 2009 olduğu için tekrar sevk ediyor sizi kanun bu şekilde.

@cosarakis, sizin vergi indirimi varmı benim ikinci derece yüzde 66 süresizdir

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 31 inci maddesine göre; çalışma gücünün asgari %80'ini kaybetmiş bulunanlar birinci derece engelli, asgari %60'ını kaybetmiş bulunanlar ikinci derece engelli, asgari %40'ını kaybetmiş bulunanlar ise üçüncü derece engelli sayılmaktadır

merhabalar

raporum %69, SGK tescil başlangıcı 6 Eylül 2009. 4750 gün prim ödemem var.

ben normalde bu 6 Eylül'de 15 sene bittiği için emekli oluyorum sanıyordum ama bazı yerlerde 16 ve 18 de görüyorum.

hangisi doğru bilgisi olan aydınlatırsa çok sevinirim ona göre güncel rapor alacağım.

çok teşekkürler

• Beğen
Reaksiyonlar: oxzd
@cosarakis,

SGK sevki ile hastaneye gideceksiniz, SGK Hastalık Listesi'ne göre rapor düzenlenecek, rapordaki tanının düzeyine göre emeklilik kriterleri belirlenecek.

6.10.2009 +

2008_sonrasi.PNG

çok teşekkür ederim cevap için

@OturanBoğa,

hocam son bir soru kusura bakmayın lütfen, SGK İstanbula bağlı çalışıyorum ama ikametim Ankarada. İstanbulda sorduğumda sevksiz alabilirsin demişlerdi ama orada tekrar bir sürpriz olmaması adına soruyorum, siz biliyor musunuz sevk almadan Ankara'da kendi başvurumla rapor alırsam sıkıntı yaşar mıyım? son 6 ay içinde rapor olursa yeterli dediler çünkü ama insan korkuyor yanlış birşey yapmaya

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt