Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2017 sigorta girişi ve %54 raporla ne zaman emekli olabilirim?

ats33

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlarım ben işitme engeliiyim sizden bi istegim var.

Ben ne zaman emekli olabilir miyim
Vergi indirimim de var
Engelli raporum yüzde 54
Staj girişim 01/10/2015
İşe girişim 07/09/2017
Prim günü 2416

2008 sonrası işe başladığın için 4a, 4b, 4c farketmiyor.

%54 tek hastalıktan mı bilmiyorum lakin 2008 sonrası işe başlayan engellilerin en büyük sıkıntısı şu;
- aldığın rapor ya da vergi indirimi hiç önemli değil
- alacağın rapor önemli
- alacağın rapordaki en yüksek oranlı tek hastalık önemli
- alacağın rapordaki tek hastalığın SGK hastalık listesinde olması önemli

yani elindeki rapordaki en yüksek oranlı tek hastalık, SGK hastalık listesinde var mı? oranı kaç ?

1,2 hastalıktan 100/40 rapor alınsa onla normal engelli emekliliği olmuyor mu ?lla tek hastalıktan mı 40 puan alınması lazım ?

Boşasaymayirmibirharf

(şaka maka harbiden 21 harf boşa saymışım)

2008 sonrası çalışmaya başlayanlarda malesef ki tek hastalık olması şart ve ayrıca bu hastalığında SGK hastalık listesinde olması şart.

Örnek verecek olursam benim tek hastalık %70 ve hatta "tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen" ibareli fakat SGK hastalık listesinde tanımlı değil. İşte bu durumda benim rapordaki çalışma gücü kayıp oranım "0" (sıfır) oluyor. Raporum toplamda %80 de olsa, tek hastalık %70 de olsa SGK ya göre kocaman bir "0".

@ucuncubahar nasıl yani hastalık listesinde 0 benim yüzde 60 raporum var OKB den suresiz giris 2006 vergi indirimi süresiz günü gelince hastalık listesi bunu kabul etmeyecek mi anlamadim

ama lütfen ya :)

yanlış bir şey yazmayayım diye 1 milyon kez kontrol ediyorum zaten. (OKB'li değilim bence)

2008 sonrası çalışmaya başlayanlarda demişim, yani sen 2008 den önce işe başlamışsın, yani yukarıda yazdıklarımın seninle ilgisi yok.

Ben bunu yeni öğrendim ya. Benim 2 hastalığımda aşırı nadir görülen kardiyak ve eklem tutulumu yapan hastalıklar. Listede yok? Ee ben erken emekli hiç bir şartta olamıyor muyum?

mvagusta

işe başlama tarihiniz 2008 sonrası ise malesef. SGK Hastalık Listesi nde yoksa emeklilik için engelli değilsiniz.

Aya duble yol yapıldığına inananların,
dört bir yanı yerli ve milli uçakla dolduğunu sananların,
üç koyunu güdemeyecek adamı dünya liderlerinin kıskandığını düşünenlerin ülkesinde malesef engellilerin engelleri de engel olarak görülmüyor.

@ucuncubahar Benim girişim 2006 ama benim hastalıkta hastalık listesinde yok obsesif kompulsif bozukluk tedaviye rağmen duzelmeyen.ben mi göremedim acaba?Ben neye göre emekli olacağım buradaki amaç sadece vergi indirimi mi ?

samedo99

OKB SGK hastalık listesinde var. Ama sadece ağır tanılı.

8. Şiddeti ağır ve içgörünün kaybolduğu kronik obsesif kompulsif bozukluk, kronik travma sonrası stres bozukluğu ve komorbiditesi, tedaviye dirençli unipolar depresyon
Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar

2008 öncesi 4a sigorta primi ödemesi olup günümüzde 4a ile sigortalı olanlar vergi indirimi ile (yani SGK Hastalık Listesi saçmalığına bulaşmadan) emekli olabiliyorlar.

O zaman biz emekli olamayacağız desenize :)
2012 giriş 100/40 rapor var.
Okb den Kısmen düzelen raporla emekli oluınmuyorsa ne edeceğiz biz böyle. Malülü geçtim , normal bile olamayacağız.

Vay halimize o zaman.

Diplopiden emekli olabiliyormuşum gerçide diplopiyi sisteme girdikmek istemiyorum ömür boyu ehliyet yanıcak diye. 11 yaşında aldığım teşhisten sonra ehliyet aldım, askerliğe aldılar senelerce sorun yok emeklilik için belirtmek durumunda ehliyet yanıyor gerçekten absürd bir durum :/

Malesef 2008 de AKP'nin tüm çalışanlara attığı kazık. henüz tam olarak herkes farkında değil.

- Engelliler bu yasa ile emekli olurken engelli sayılmıyor.
- Emeklilerin bu yasa ile maaşları cücük kadar kaldı. (asgari ücretin üzerindeydi normal şartlarda)
- Memur emeklileri ödedikleri prime göre emekli maaşı alırken inanılmaz hak kaybına uğruyorlar.

Çalışanların haklarına bu kadar saldırıda bulunan iktidarın hala destekçi bulması da normal değil tabi.

O zaman biz emekli olamayacağız desenize :)
2012 giriş 100/40 rapor var.
Okb den Kısmen düzelen raporla emekli oluınmuyorsa ne edeceğiz biz böyle. Malülü geçtim , normal bile olamayacağız.

Vay halimize o zaman.
@Boşasaymayirmibirharf Olabilirsiniz ama SGK hastaneye sevk edecek o şekilde aynı oranı alırsanız olacaksınız

Malesef 2008 de AKP'nin tüm çalışanlara attığı kazık. henüz tam olarak herkes farkında değil.

- Engelliler bu yasa ile emekli olurken engelli sayılmıyor.
- Emeklilerin bu yasa ile maaşları cücük kadar kaldı. (asgari ücretin üzerindeydi normal şartlarda)
- Memur emeklileri ödedikleri prime göre emekli maaşı alırken inanılmaz hak kaybına uğruyorlar.

Çalışanların haklarına bu kadar saldırıda bulunan iktidarın hala destekçi bulması da normal değil tabi.
@ucuncubahar O halde benlik bir dueum yok girişim 2006 raporda vergi indirimide süresiz

Üst Alt