Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

3. dereceden vergi indirimi alıyorum. Ne zaman emekli olabilirim?

Derinim

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
1977 doğumluyum.
sigorta başlangıcım 1992
fakat hizmete başlama yılım 1998
ssk hizmet pirimim 3413 gün.
%45 ortopedik engelliyim. 3. dereceden muafım.

Emekliliği kesin olarak hakedeceğim yılı bilmiyorum? Bilgilendirirseniz sevinirim.

1992 de staja başladığımda Lise döneminde evet ssk ödenmiş.

SSk sitesine girdiğiniz zaman priminiz görünüyormu?

1992 yılında ssk pirim günüm görünmüyor. maalesef. sadece başlangıcım 1992.

1996 yılıında 35 gün pirimim var.
1998 yılında 210 gün
1999 yılında 360
2000 yılında 353
2001 yılında 360
2002 yılında 360
2003 yılında 360
2004 yılında 360
2005 yılında 284
2006 yılında 142
2007 yılında 352
2008 yılında 237

toplam : 3413 pirimim var.

şimdiden bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

17 yıl 3920 gün ile 2013 yılında emekli olabilirsin.

kiraman' Alıntı:
17 yıl 3920 gün ile 2013 yılında emekli olabilirsin.

Nasıl hesapladınız?

Benmi yalnış biliyorum acaba.
sizin hesaplarınıza göre 2003 yılından sonraki ssk lı çalışanları kapsamıyormuydu?

benim hesaplarıma göre 15 yıl 3600 gün 2011 yılında emekli olacağımı hesaplamıştım. açıkçası sizin hesaplarınıza göre daha çokkkkkkkk çalışmam gerektiğini gördüm.

Bu arada teşekkür ediyorum.

1992 tarihinden priminiz yatmadığından girişiniz 1992 değil,prim yatırılan yıl olan 1996 olacaktır.Buna göre;17 yıl ve 3920 prim gününüzü doldurmanız durumunda emekli olabilirsiniz.

bu arkadaşımız 1992 yılında sigortalı olarak çalıştığında stajer ve 15 yaşındaymış peki prim yatmış olsaydı yani stajer olarak değilde bir işyerinde prim yatırılarak çalışsaydı emeklilik hesabı için 18 yaş şartı aranmayacakmıydı.

teşekkür ederim ama bişey daha sorayım daha önceden ben de siteye yazdığım da diğer arkadaşlar 18 yaşını dolduğurdum gün sigorta tarihimin başlayacağını söylediler bende çok merak ediyorum hangisi doğru. çünkü ben 1979 doğumluyum ve 1994 yılında 15 yaşındaydım ve bir şirkette çalıştım primde ödendi. 3 derece vergi indirim yazım var ben nezaman emekli olmam lazım birde bu konuyla ilgili kanun varmı çok teşekkür ederim.

17 yıldan önce 3920 pirim günümü doldurduğumu düşünürsem. 17 yıl bir fiil çalışmam gerekirmi? Pirimim doldurdukdan sonra görevden kendi isteğimle ayrılsam ve 2013 yılını beklesem emekliliği hakedermiyim?

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum.

4958 sayılı kanunu inceledim ama 18 yaş öncesi sigorta için birşey göremedim. ssk göndermiş olduğum mailde gelen cevapta 18 yaşında sigortan başlar diyodu.

ZAFER1979' Alıntı:
bu arkadaşımız 1992 yılında sigortalı olarak çalıştığında stajer ve 15 yaşındaymış peki prim yatmış olsaydı yani stajer olarak değilde bir işyerinde prim yatırılarak çalışsaydı emeklilik hesabı için 18 yaş şartı aranmayacakmıydı.
DAYANAK:
Bir arkadaşımız bu konuya ilişkin ssk ya dilekçe ile başvurmuş ve aldığı cevabı aynen veriyorum.Olayın özeti şöyledir.
11 temmuz 2005 yılında s.s.k. ya dılekce ıle basvurdum aldıgım yanıt şu oldu..
ssk nın resmı cevabı:
sigortada gecen süreler stajyerin bağlı olduğu eğitim kurumlarından statüsünden doğan mecburiyetini yerine getirme esasına dayandığından sıgortalı hızmet olarak degerlendırılmemektedir.

506 sayılı Sosyal Sıgortalar Kanununun 3.üncü maddesinin (I/H)fıkrası uyarınca resmi meslek ve sanat okullarıyla, yetkili resmi makamların müsadesiyle kurulan meslek ve sanat okullarıyla, yetkili resmi makamların musadesıyle kurulan meslek veya sanat okullarında tatbiki mahıyetteki yapım ve üretim işlerinde çalışan öğrenciler sigortalı olamazlar.

ancak aynı maddenin (II/B) fıkrasında 3308 sayılı cıraklık ve meslek Eğitimi kanununda tarifi ve nitelikleri belirtilen işletmelerce beceri öğrenimi gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalıgı ile hastalık sigortası uygulanmakta, malüllük yaşlılık ve ölüm sigortaları primi kesilmemektedir.

yazan: SSK BAŞKANLIĞI SİGORTA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAHSİSLER DAİRE BAŞKANLIGI (SIHIYYE - ANKARA)

ZAFER1979' Alıntı:
4958 sayılı kanunu inceledim ama 18 yaş öncesi sigorta için birşey göremedim. ssk göndermiş olduğum mailde gelen cevapta 18 yaşında sigortan başlar diyodu.

Özürlü emekliliğinde cinsiyet ayırımı ve yaş şartı bulunmamaktadır. 506 sayılı Kanuna eklenen geçici 87. maddede, özürlü vergi indiriminden yararlanan sigortalının özür derecesi ve özürlünün 06.08.2003 tarihi itibariyle oluşmuş bulunan sigortalılık süresi esas alınarak özürlü emekliliğinin şartları belirlenmektedir. Bu maddede ve özürlü emekliliği temel düzenlemesinin yer aldığı 60. maddede 18 yaş şartının uygulanması anlamında bir düzenleme yoktur. Ve özürlü emekliliğinde de 18 yaş şartı aranamaz.

pekin ben 1994 yılında 15 yaşındayken özel bir şirkette 2 ay çalıştım ve primlerim tam ödendi. 1995 yılında staj yaptım ve 1996 yılında yine aynı şirkette çalışmaya başladım. ben nezaman emekli olucam ve sigorta başlangıç tarihim 1994 yılımı olacak. normalde 18 yaşıma geldiğimde 1997 yılı oluyor. çok teşekkür ederim.

1994 yılında Eğer primlerin ödenmişse 1994 yılı girişin olarak hesaplanacaktır.Eğer girişin 05.08.1994 tarihinde ise 16 yıl, 3760 gün;
06.08.1994 ise;17 yıl, 3920 günün dolması durumunda emekli olabilirsiniz.

BUGUN ALDIĞIM EN İYİ HABER BU. İŞE GİRİŞ TARİHİM 15.07.1994
HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

arkadaşlar bugün unkapanındaki sigorta müdürlüğü ne gittim ve 18 yaş öncesi sigortaların sigorta başlangıç tarihi olarak kabul edilmediğini kesin bi şekilde öğrendim.

Sevgili zafer1979 resmi kurumlarda sözlü olarak ifade edilen bilgilerden çok yazılı verilen cevapları dikkate almak gerek. 18 yaş öncesi için sigorta müdürlüğünden almış olduğun bilgi normal insanlar için geçerli. Bizim yoğunlaştığımız konu özürlüler bununla ilgili birşey öğrenebildin mi?

evet özellikle söyledim ve vergi indirim yazımıda götürdüm zaten yazı olmadanda bişey söylemiyolar kesin ve net birşekilde 18 yaş öncesi sigorta primler sayılıyor fakat sigorta başlangıcı olarak sayılmıyor. bu emeklilik işlerini onaylayan kişiylede ( tanıdık vasıtasıyla ) görüştüm kesinlikle olmuyor dedi.

Üst Alt