Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

3 parmak kopmasından en az % 10 alıp iş göremezlik geliri alabilir miyim?

devil67

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
işyerinde işret orta yüzük parmağım koptu tekrar yerine dikildi 3 parmakta tuttu ancak doktor yolunma seklinde koptuğu için elimin eskisi gibi olamıyacanı söyledi 3 parmakta tutğundan yüzde 10 dan fazla rapor alıp sürekli iş göremezlik aylığı alabilirmiyim

Önce parmaklar için tek tek oranı tespit edilecek, sonra bunlar toplanacak: Balthazard Formülü nedir, nasıl hesaplanır?

Konuya dair cetvel: İş kazası ile meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücü kayıp oranı tespiti

Hand_and_Finger_Joints.gif

2.
A. İşaret parmağı amputasyonu
a--Karpo - metakarpal eklemden
aa--Tek taraflı 7
ab--İki taraflı 10
b--Metakarpo - falangeal eklemden
ba--Tek taraflı 7
bb--İki taraflı 10
c--Falango - falangeal eklemden
ca--Tek taraflı 6
cb--İki taraflı 9
d--Distal - interfalangeal eklemden
da--Tek taraflı 2
db--İki taraflı 5

3
A--Orta parmak amputasyonu
aa--Tek taraflı 5
ab--İki taraflı 8
ba--Tek taraflı 5
bb--İki taraflı 8
ca--Tek taraflı 3
cb--İki taraflı 6
da--Tek taraflı 1
db--İki taraflı 3

4-A--Yüzük parmağı amputasyonu
aa--Tek taraflı %3
ab--İki taraflı %6
ba--Tek taraflı %3
bb--İki taraflı %6
ca--Tek taraflı %1
cb--İki taraflı %4
da--Tek taraflı %1
db--İki taraflı %2

bunu bnde buldumda tek taraf iki taraf nedir ve dikilince bu oranlar aynımı acaba

peki hocam kopan parmaklar dikilincede kelebeğin gönderdiği orandamı hesaplanıyor

Parmaklar dikildiğinde hareket kısıtlılığı önemli olur.

Nihayet uzun bir bekleyişten sonra heyet raporum Ankara dan geldi %16 özür raporu verilmiş. Yani ne özürlüyüm nede sağlam.

% 16 sürekli iş göremezlik derecesi mi geldi?
Eğer ki öyleyse SGK' dan maaş alabilme hakkınız ve iş kazasından kaynaklı maddi ve manevi tazminat açma hakkınız var...

aynı işyerinde çalışıyorum %16 ile ne kadar tazminat alabilirim onu bilmiyorum. Buradan çıkarsam iş bulmamda güç.

Maddi-manevi tazminat davasında alacağınız maddi tazminat miktarı aldığınız ücret üzerinden hesaplanır tabi bunlar hesaplanırken kusur durumunuz, yaşınız vs gibi etkenlerde önemlidir. Manevi tazminat yönünden ise ortalama 20.000-30.000 tl arası bir rakama hükmedilir. Tabi bu söylediklerime olay tarihinden itibaren faiz işleyecektir.

bir avukatın sitesinde 35 bin tl kadar maddi tazminat alabileceğimi öğrendim yani toplamda 60-70 bin alabilirim gibi duruyor gelecek neyi gösterir belli olmaz.

İş kazasında ağır kusura itiraz..?

Kaza geçirdiğim fabrikada çalışmaya devam ediyorum. Birkaç ay önce müfettişler geldi. Bugün eve mektup geldi sürekli işgöremezlik gelirinden SGK 1700 TL geri ödeme istiyor. Kazada ağır kusurum olduğu yazıyor. Makinada güvenlik tedbiri olmadığını güvenlik eğitimi verilmediğini bildirdim. Ağır kusurlu olmam normal mi? İtiraz etsem bir sonuç çıkarmı ?

rapor oranı düşüşü

iyi günler. benim sağ el 2. 3. ve 4. parmakta yüzük kopmasına bağlı hareket kısıtlılığı var raporum %16 olarak çıktı maaş bağlandı. kazada ağır kusurlu olduğum için maaşın 3 te 1'i geri alındı. kazadan 7 sene sonra işyerine dava açtım. dava sürecinde raporumun %11 e düştüğün öğrendim. avukat en yüksek kurul kararı itiraz edemezsin dedi buna göre işyeri hakimin verdiği parayı yatırdı. sizce ne yapmalıyım itiraz gerçekten olmuyormu ? ne tavsiye edersiniz?

Üst Alt