Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

32 yıl sonra eşim tek böbrekli olduğunu öğrendi! Ne yapmamız gerek?

cemil84

Üye
Konular
15
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar,

Eşimde 10 yıldır falan 2-3 ayda bir tekrarlayan,üşümeyle birlikde yüksek ateş,şiddetli baş ağrısı(boynuna kadar) ve aşırı halsizlik oluyodu.4 Ay önce Cerrahpaşaya görünelim dedik,belki 15-20 kez kan aldılar,böbrek filmi,dopler falan derken doktor en sonunda böbreğinin biri işlevini tamamen kaybetmiş ama senin rahatsızlığın bununla ilgili değil.Neden olduğunuda bilemiyorum bu durumda dedi.Türkiyenin en büyük hastanelerinden biri böyle cevap verirmi ya?Böbreğinin işlevini kaybettiğini film çekip mahalledeki aile hekimide söylerdi bana.Eğer içinizde bu hastalıkla ilgili bir bilgisi olan varsa lütfen bişeyler yazsın.

cemil84 yani türkiyenin en büyük hastanesi bi cevap verememiş diyosunuz burdan hastayı hiç görmemiş birinden bişey bekliyosunuz

merhabalar,

Bende de benzer durumlar 3-4 yıl öncesinde başlamıştı. Bu dediklerinize ek olarak şiddetli olarak karın kaslarımın kasılması da oluyordu ve toplamda 3 günün sonunda normale dönüyordum. Bu durumu geçen sene detaylı olarak eşime anlattım, kendisi aile hekimi, FMF (Ailevi Akdeniz Ateşi) olabileceğimi söyledi ve "Kolşisin" adlı ilacı kullanmamı söyledi.

Sonrasında ben de FMF hastalığını araştırdığımda böbrekleri etkilediğini okudum hatta eşinizin yaşadığı gibi böbrek kaybı ve sonrasında diyalize mahkum olma gibi sonuçları olduğunu öğrendim.

Bu belirtmiş olduğum ilaç sayesinde yaklaşık 15 aydır 3 gün süren nöbetleri artık geçirmiyorum.

Merak ettiğiniz başka şeyler olursa da cevaplamak isterim. Size tavsiyem hastalığın etkilerine bakıp eşinize uyup uymadığını kontrol edin.

@faruksch
Paylaşımın için çok teşekkür ederim.Eşimde karın ağrısı olmuyor.Ama doktorlar ondada FMF den şüphelendiler yapılan tetkiklerde FMF olmadığı ortaya çıktı.Ama aldığım bu cevaptan sonra başka bir hastaneye gitmeye karar verdik.Bir ilaç verdiler dün ama adı aklımda değil.Sizin kullandığınız ilaçla aynı olup olmadığını kontrol edip tekrar yazarım.

Tek hastane ile sınırlı kalmayın isterseniz ankarada numunenin de iyi olduğunu duymuştum . İyice bi arastırın umarım en kısa zamanda sifanıza kavuşursunuz

Hastanede önemli tabi ama doktorunu bulmak daha önemli.Biraz araştırcam bu hastalığa bakan doktorları ona göre hareket ederiz.

Ahmedkilicc
Kardeş ukalalığın lüzumu yok.Yok hastane cevap verememişmiş,yok burda hiç görmeyenlerden nasıl bişey beklermişim.Burda kim kime hastasını gösterip teşhis koymasını istemiş.Varsa bir bildiğin yazarsın yoksada ona buna laf sokmaya çalışmamanı öneririm.

Geçmiş olsun ben bobrek nakli olmuş biriyim ve bana böbreğini veren öz annem 3 yıl 3 aydır Maşallah 2 mizde çok iyiyiz nakil olduğum merkez dünyaya gelen her 750 kişiden biri tek bobrekli oluyor ve çoğunun haberi bile olmuyor tek bobrekden dolayı hastalansaydi insanlar hastaneler bobrek nakli yapmazdı demi ama :) içiniz rahat olsun umarım diğer hstaliklari en kısa zamanda gecer

geçmiş olsun farklı hastane ve farklı doktor deneyebilirsiniz ? sonuçta herkez aynı yetenek tecrübe ve bilgiye sahip değil doktordan doktor a fark var.

Allah sana ve annene sağlık versin.Sevindim sizin adınıza.Tek böbrekli yaşayanların beslenme konusunda nelere dikkat etmesi gerekir.Hastalıkları daha ağır geçiyormuş diye söylüyorlar.Biraz bilgi verirmisiniz?Özellikle dondurma,kola gibi şeyler tüketilmesi heralde önerilmez değilmi?

cemil84

yok yok merak etmeyin hiçbir diyet yok eşinizde böbrekten başka tansiyon şeker hastalığı kolesterol falan yoksa tek böbrek için hiç bir diyet yok sadece sigara içmezseniz iyi olur demişti doktor anneme o kadar birde günde en az 1.5 litre su için demişti o kadar yoksa gayet normal hiçbir sorun yok :)

Ali_Gs

Çok şükür o saydıklarınız yok.Suda içmiyor doğru düzgün ama.O konuda dikkat edelim öyleyse.Teşekkür ederim size içim rahatladı.

Rica ederim ne demek geçmiş olsun ama su önemli en azından idrar çıkışı önemli günde en az 1 litre idrar demişti doktor onun dışında hiçbirşey yok rahat olun

Üst Alt