Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

3869 pirim günü, 2009 işe giriş ve vergi indirimi ile emeklilik şartlarım nedir?

Canocan58

Üye
Konular
14
Reaksiyonlar
1
Merhaba
Benim %100 engelli raporum var
Engelli emeklilik şartlarına baktığımda yüzde 70 ve üstü 15 yıl 3800 gün olarak gözüküyor. Prim günüm 3869
2009 yılı girişliyim. Şu anda çalışmıyorum. Raporu aldığımda da çalışıyordum.
170 SGK hattını aradığımda 15 yıl olarak görüyoruz sorun yok diyorlar ama SGK ya gittiğimde böyle bir durumla karşılaştım. 2025 yılında emekli olabilirsiniz dediler.Bununla ilgili nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Yardımcı olabilir misiniz?

Sigortalı bir işe girip emeklilik için başvuru yapmanız gerekiyor . Muhtemelen yeni rapor isterler . Aynı oranı alırsanız emekli ederler . Tanıdık bir iş yerine sigorta başlatıp işlem bitene kadar cebinizden prim ödeyin .

Merhabalar,

Şuan raporunuzun olması emeklilik için birşeyi ifade etmiyor.
Şuan sizin için önemli olan vergi indirimi hakkını aldınız mı daha önce ?
Almadıysanız şuan elinizdeki mevcut rapor ile sigortalı olmanız gerekiyor , vergi indirimi başvurusu yapmak için. Tanıdık biri varsa primi kendiniz ödeyerek yapabilirsiniz.
Vergi indirimi hakkını aldıktan sonra emeklilik için başvurmanız gerekiyor. Kurum sizi hastaneye sevk ediyor , elinizdeki rapora malesef bakmıyorlar.
Emeklilik için rapor başvurunuz da kurum tarafindan sevk olduğu icin evrak size ulaşmıyor , hastaneden direk kuruma gönderiliyor. Kurum değerlendirme ve sonuçlanınca size emekli oldunuz veya yeniden kontrol şartını iletiyor.

2008 10 aydan sonra ise girişler için vergi indirimi bişi ifade etmiyor ,yıl ve gün dolduktan sonra SGK min belirlediği emekli olabilir şartları var bunları SGK dan daha ayrıntılı öğrenebilirsiniz,zaten SGK da söylemiş 2025 Ağustos ayı

Ya arkadaşlar bilgi sahibi olmadan buradan insanları yanlış yönlendirmeyin. 2009 girişliyim diyor vergi indirimi ile emekli olamaz! tek eksiği yılın dolması onun içinde 2025 yılını bekleyecek!

@Canocan58,

2008 10 aydan sonra vergi indiriminden yararlanamaz siniz SGK demiş size 2025 Ağustos ayında SGK kriterleri var ona uygun olursa emekli olabilirsiniz

Kurum sevki ile hastaneye gidip SGK Hastalık Listesi'ne göre alınacak tanının düzeyine göre emeklilik kriteri belirlenir:

2008_sonrasi.PNG

Merhaba
Maluliyet için başvurdum red geldi. İtirazımı yapmıştım ona da red geldi.
Tekrar maluliyet başvurusu yapmam için ne kadar süre geçmesi gerekiyor?

@Canocan58,

Malulen emeklilik için SGK Hastalık Listesi'ne göre Ağır tanısı alabilmek lazım. Durumunuz buna uygun değil anladığım kadarıyla. Peki, Orta ya da Hafif tanısı da mı alamıyorsunuz? Yukarıda aktardığım cetvelde görüleceği üzere emeklilik kriterleri tanının düzeyine göre belirlenir. Malulen olamazsanız da erken Yaşlılık emekliliği hakkınızın olması önemli. Sigortalılık süresi ve prim gün tamam olduğunda o bağlamda başvurursunuz sgk'ya.

Üst Alt