Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%40 altı ortopedik engelli raporlarında araç alımı mümkün müdür?

crzylvr

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Merhaba,

%40 altı ortopedik engelli raporlarında araç alımı mümkün müdür? Ortopedik engelli için araç alımından engel raporu yüzdesi minimum kaç olmalı?

ortopedikte oran önemli değil % 1 bile olsa alabilirsin. Yeterki raporunun açıklama kısmında "sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir" yazsın. Ve birde B sınıfı engelli ehliyetinde ilgili tertibat kodları olmalı.

2019 öncesi raporunuz varsa tertibat yazısına gerek yok ,el kol ayak ve benzeri hastalıklarda kısalık,kas gücü kaybı,uzuv kaybı ibareler net olmalı.ben aracımı alalı 10 gün oldu raporum 2013 sürekli idi,sağ ayak 5 cm kısalık.30 yıl sonra bsadece b ehliyetimi komisyona girip değiştirdim

• Beğen
Reaksiyonlar: oxzd
@turan1977, hocam bende sol bilek tendon sinir kesisi var radyel damar ameliyat oldum.2007 yılında 2024 Haziran'da engelli raporu aldım Ortapedi puan vermedi fizik tedavi 6 puan verdi. Sol başparmaj ve işaret parmağında hareket kisitliliği ve kol bilekte güç ve his kaybım var.

@crzylvr,
hocam ben 2021 de rapor aldım raporda özel tertibatlı araç kullanılması uygundur yazdı gittim araç beğendim kredi çektim bayii işlemleri bitirmek için vergi dairesine gitti ve vergi dairesi bu rahatsılıkla alamazsın diyip red verdi. 6 doktordan daha iyi biliyolar sanırım konuyu. sol bacakta 60 dikişlik bir ameliyat 10 cm incelik kas ve hareket kaybı 2 cm kısalık mevcuttu beğenmediler sanırım red verdiler :)

@Ktnktn,
özel tertibatlı araç kullanılması uygundur yazmasına rağmen nasıl reddettiler hocam. bir de otomatik vites kullanma zorunluluğu ile ilgili bir kod var mıydı ? şaştım kaldım vallahi

benim sağ ayakta 5cm kısalık ve incelik var 2013 te aldığım sürekli raporum ile sadece 30 yıllık ehliyetimi değiştirip 27 ağustosta aracımı teslim aldım.% 40 vergi indirim raporum vardı,yeni rapora gerek yok dendi.

@crzylvr,
tam olarak şu ibare yazılmıştı .

"ÖZEL TERTİBAT KULLANMASI GEREKİR.ANKARA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SÜRÜCÜ KOMİSYONUNA BAŞVURMASI UYGUNDUR.S.K.İ.K"

vergi dairesi de şunu yazdı

"sol opere pev. sol cruriste atrofi sol altekstremite 1 cm kısa.. sol cruriste 7 cm , sol uylukta 2 cm atrofi" teşhisi ve % 11 (Yüzde Onbir) engellilikoranı tespiti teşhislerine bağlı olarak n ÖzelTüketim Vergisi Kanununun ( 7/2-c) maddesinde düzenlenen istisna uygulamasından yararlanmanız mümkün değildir.

sanırım vergi dairesi doktorlardan daha iyi biliyor durumu .

@crzylvr,
Bir oran sınırı yok ancak engelli b sınıfı ehliyet şart birde ÖTV için rapor olacak ve raporun açıklama kısmındaki özel donanım veya otomatik vites kodları önceden var olan ehliyetinizde işli var olmalı ondan sonra bayi ve maliye onay süreci var araç alirken

@mehmet-41,

mehmet kardeş ben aracımı 27 ağustosta teslim aldım,2013 eski raporumla sağ ayak 5cm kısalık vardı,sadece ehliyet komisyonuna girdim soldan gaz pedallı tertibatlı araç için kod verdiler.tertibat portatif olduğundan katlanıyor paspasın altında belli bile olmuyor,normal otomatik olarak kullanıyorum.vergi dairesi 2 günde oanyladı

Siz şanslıymışsınız elinde ÖTV raporu bulunan engelli arkadaşlar tekrardan rapor almak zorunda kalıyor genelde

ben ehliyeti değişmeden önce 8-9 bayi gezdim,ve vergi dairesine de sordum açıklama kısmı net olduğundan dolayı 2013 rapora olur dediler,sadece ehliyetini sağlık raporuna uyumlu olarak soldan tertibatlı olarak değiştir dediler,yoksa rapor yenileme olsa uğraşmazdım.

@Ktnktn,
merhaba hocam. sizin alamama nedeniniz raporunuzda özel tertibatlı araç kullanması uygundur yazmasından dolayıdır. eğer yeni bir rapor çıkartarak o ibareyi tam ve net olarak "sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir" olarak yazdırırsanız araç alabilirsiniz. vergi dairesi belirli tarihten önce alınan raporları kabul ediyor ancak son yönetmeliğe göre alınan raporlarda "tertibatlı araç kullanması uygundur" "tertibatlı araç kullanabilir" "tertibatlı araç kullanması gerekir" gibi ifadeleri kabul etmiyor. dediğim gibi sadece "sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir" yazarsa araç alabilirsiniz. iyi günler

@yildizzozkan,

merhabalar sonrasında araştırdım evet dediğiniz gibi. ama ben kamu kurumunda çalışıyorum rapor %11 e düşüyor bana denilene göre araç için bile olsa son aldığınız rapor güncel olarak kabul ediliyordu. o yüzden riske edip araç için tekrar kurula girmedim.

Üst Alt