Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

41 yaşında yürüme ve konuşma bozukluğuyla başlayan hastalığımıza teşhis konulamıyor.?

kanatsız kuş

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba sevgili dostlar

Annemi 41 yaşında yürüme ve konuşma bozukluğuyla başlayan bir hastalık sonucu, iki yıllık bir süreçten sonra, teşhis konulamadan 1986 yılında 43 yaşındayken kaybettik.

Ağabeyim şu anda 45 yaşında ve onda da 4 yıl önce yani 41 yaşındayken aynı şekilde başladı hastalık. Yürümede dengesizlik ve peltek konuşma. Bu hastalık hızla ilerledi ve şu anda ağabeyim yatağa mahkum, hemen hemen hiç yürüyemiyor ve konuştuğu hiç anlaşılamıyor. Adana ve Ankara da Ünv. hastanelerinde araştırmalar yapıldı ancak sonuç yok.... Teşhis konulamıyor...

Ablam 43 yaşında ve bir yıl önce aynı şikayetlerle başladı hastalığı... yürümede ve konuşmada zorluk çekiyor. Şu anda konuşmasını zor da olsa anlıyoruz ama yürümesi oldukça bozuldu. Ancak evin içinde sağa sola tutunarak yürüyebiliyor. İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Nöroloji Bölümü hastalığın teşhisini koyamadı.... Şu ana kadar bilinen hiçbir hastalığa uymuyor dediler.

Ağabeyime önce MS teşhisi konulmuştu, bir yıllık MS tedavisinin ardından MS olmadığı söylendi. Başkaca da bir teşhis koyamadılar. Ablama SCA (yani Spino serebellar ataksi) nin alt guruplarından biri olabilir dediler. Boğaziçi Ünv. Genetik bölümünde kan testi yaptırdık. Oradan gelen sonuçta negatif yani SCA değil.... Doktoruna sorduğumuzda aldığımız cevap: Tanısı konulamayan bir hastalık... Biz de şu aşamada çaresizsiz... Teşhis koyamıyoruz...

Kısacası.... Bir kısır döngü içine girdik. Ne yapacağımızı, nerde çare arayacağımızı şaşırdık. Çareyi bırakın hastalığımıza bir teşhis konulsa, hastalığınız şudur ama çaresi yok denilse, buna bile razı olacağız nerdeyse....

Şimdilik ben (39 yaşındayım) ve benden 2 yaş büyük ablam (41 yaşında) sağlıklıyız... Ama her an bizde de bu hastalık başlayacak korkusuyla yaşıyoruz. Üstelik ablam ve ağabeyime hiç bişey yapamamak bizi kahrediyor... Bi de çocuklarımızın geleceğini düşünüyoruz.... İşin içinden çıkamıyoruz..

Bütün bunları sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü;

Öncelikle, belki benzer bir durum yaşayan biri vardır da bize bir yol gösterir diye

İkincisi, buradaki tüm dostlara şunu anlatmak istedim.... BETERİN BETERİ VARDIR....

Son olarak, bunları sizlerle paylaşarak biraz olsun rahatlamak ve içimi dökmek istedim....

İnanın şu anda bunları yazarken göz yaşlarıma hakim olamıyorum... Kendiliğinden dökülüyolar....

Hepinize (ve bizim hastalarımıza da) acil şifalar diliyorum.....

Bazen işte böyle yazamadan kalakalıyor insan. Sadece, burada herkesin birbirini çok daha doğru ve samimi bir şekilde anladığını söylemek istiyorum...
Dilerim hastalık konusunda olumlu gelişme olur ve o illet size ve ablanıza bulaşamadan yokolur gider.

Hastalığın belirtileri ve aşamalarını olabildiğince detaylı yazarsanız belki daha yol gösterici olabilir. Hatta özellikle yurt dışında yaşayan üyelerimiz o belirti ve aşamaları baz alarak oralarda da araştırma yapabilirler belki.
Spino Serebellar Ataksi belirtileri tamam, ama sonunun böyle ölümle olması bu teşhisi sulandırıyor sanırı (?).

Umutsuzluğa kapılmamaya çalışın.

Hangi şehirde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama size 2 doktor önerebilirim. Elbette tüm tetkikler yapılmıştır, yine de farklı profesörlerin görmesinde fayda olacağı kanısındayım.

Amerikan Hastanesi Nöroşirurji Bölüm Şefi, Prof.Dr. Ali Çetin SARIOĞLU
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroşirurji Bölüm Başkanı, Prof.Dr. Naci KOÇER

Yapılmıştır ama ben yine de hatırlatayım, şah damarıyla ilgili tetkikler yapıldı mı?

Tekrar selam,
İlk mesajı yazdıktan 35 gün sonra ağabeyimi kaybettim. Uzun süre kendimi toparlayamadım ama hayat devam ediyordu ve bana ihtiyacı olan hasta bir ablam vardı. Ablam için hala uğraşıyorum ama malesef hiç bir şey yapamıyorum. Şu anda yatalak durumda ve ne yürüyebiliyor ne de konuşabiliyor.

İlk mesajı yazalı yaklaşık iki yıl oldu ama malesef en ufak bir gelişme sağlayamadık. Hastalığın teşhisi konusunda bir adım ileri gidemedik. Nereye gitsek, hangi kapıyı çalsak sonuç aynı. Teşhis konulamayan bir hastalığınız var....... Yapacak birşey yok.....

Ben ve diğer ablam çok şükür hala sağlıklıyız. Umarım hasta ablam, dünyada bu hastalığın görüldüğü son kişi olur...

Sevgiyle ve sağlıkla......

GEÇMİŞ OLSUN burada tedavi edilemeyen hastalar raporla yurt dışına gönderilebiliyur .dış hastanelerle görüşüp uygun birine refakatçi nezaretinde gönderebilirsiniz hastalık yaşla ortaya çıktığına göre genetk bir hastalığı düşündürüyor.yaşla beden zayıflayınca ortaya çıkıyoy siz kendinize iyi bakın.dengeli beslenmeye düzenli uyku ve fazla yorulmamaya stresten uzak durmaya dikkat edin.SEVGİLER.

merhaba
kanatsız kuş yazınızı okudum ve çok üzüldüm.geçmişolsun.ablanızada acil şifalar dilerim.hangi doktorlara gidiyorsunuz öğrenebilirmiyim.genetik test siz ve ablanız yaptırdımı acaba.tekrar tekrar geçmiş olsun.

Ne yazık ki oturanboğaya katılıyorum sadece sizin üzüntünüzü paylaşabiliriz ve tedavisinin bulunması için dua ederiz kanatsız kuş.
Yazınızda güncelliğini korursa o derece daha fazla üyenin okuması,belki bu çok nadir görülen hastalığı yaşamış veya çevresinde rastlamış birinin görmesi mümkün olabilir.Ablanıza şifa, sizede inşallah bu rahatsızlığın geçmemesini dilerim.

DOSTUM GEÇMİŞ OLSUN.SANA KONUSUNDA UZMAN Cerrahpaşa Tıp Fakültesi PROF DR AKSEL SİVA ..ÖNERİRİM MUTLAKA SONUÇ ALIRSIN SANA GARANTİ VERİRİM..BU ARADA BENİMDE DOKTORUM BEN MS HASTASIYIM 3 SENE YANLIŞ TEŞHİS SONUNDA AKSEL BEYİ BULDUM ÇOK MEMNUNUM..RANDEVU ALMAK BİRAZ ZOR AMA MÜCADELE EDİN

kanatsız kuş

çok geçmiş olsun...moralinizi yüksek tutun lütfen.....dna testi yaptırmalısnız kanımca...kalıtımsal bir rahatsızlık olduğu anlaşılıyor yazdıklarınızdan ama tanı konulmadan dna testinde hastalığa sebebiyet veren sorunlu genlerin tespiti ve analizi imkansız...acıbadem kozyatağı nöroloji ye görünmenizi tavsiye ederim...heryere görünüp şayet oraya gitmediyseniz..

Sereballar ataksi

merhaba,benim hastalığıma da tanı konulamadı
mr,omirilik sıvısı .gen tahlileri fransaya özel lab.tahliller hepsinin sonucu temiz çıkıyor.ne sca nede fa var.ama görünür şekilde sağ serabeller ataksisin diyen prof da oldu.beyin sinir damarları zayıflamış görevini yapamıyor olabilir diyen prof da kimi prof da ben tanı koyamadım ilaçları deniycem diyende .bu hocaların 3 tanesi haccetepe t.f.,1 i cerahpaşa t.f. 1 tanesi akdeniz.t.f. 1 tanesi fırat t. F. Ben antlya da yaşıyorum sonra has. Genişçe anlatırım. Ben yeni üye oldum.39 yaşımda hastalandım 10 yıldır da usanmadan şifa arıyorum.ben hep nörololoji bölümüne gittim bir kerede nöroşirojiye gitmek istedim randevu alamadım. Beyinde bir şey yoksa bakmaz dediler .şah damarıma bakılmadı.randevu alınabilir mi. Teşekürler saygılar hepimize acil sifalar. A-geyikli beye soruyorum.

MERHABA ,banada teşhis konuamadı sadece tavsiyem ğın 1 spor yapman ve sabahları kahvaltıdan 1 saat önce zeytinyağıiç. köylülerden alınan 3 çorba kaşığı va yatarkende kendin mayaladığın 1 kase yoğurt yemeni tavsiye edecem ben 5 aydır kullanıyorum iyi geliyor.acil şifalar

BÜYÜK GEÇMİŞLER OLSUN...
Dünyada en büyük ZENGİNLİK SAGLIĞIMIZ.
Bunu anlamayan sağlıklı olupta engellilere engel çıkaran beyin özürlü arkadaşlara tek dileğim korkmayın bu hastalıklar sizinde kapınızı bir gün çalacaktır...İŞTE O ZAMAN İŞ İŞTEN GEÇMİŞ OLACAKTIR.

Üst Alt