Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

4c engelli emeklilik başvurumda son 6 ayda alınmış rapor istediler!?

Elif. Seda

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
4c li %52 sürekli engelli raporum ile engelli emeklilik başvurusunda bulundum. 2018 li raporuma kurum son 6 ay içinde alınmalı yeniden sağlık kurulu alınmalı diye cevap dönmüş, raporum sürekli. Benzer durum yaşayan oldu mu? İtiraz hakkım mı kullanmalıyım, yeniden mı girmeliyim?

Geçmiş olsun bence itiraz edin.cunku sürekli raporun ne alakası var 6 ay ile

Bu arada rahatsızlığıniz ne idi.

@Elif. Seda, SGK'nın yaptığı normal prosedür böyle, itiraz etmenizi gerektirecek bir yanlışlık yok ortada. İtiraz etsenizde aynı cevabı alacaksınız isterseniz şansınızı deneyin. Mevcut raporunuzun Süreli/Süresiz olmasının ve oranının ne kadar olduğunun bir önemi yok.

4C engelli emeklilik için yapmanız gereken iki seçenek var. SGK'nın sevki ile belirlenen hastaneye gidip rapor almak veya yeni tarihli bir rapor alıp SGK'ya sunmak. Size söyledikleri gibi son 6 ay içinde rapor alındıysa kabul ediliyor daha eski raporlara göre işlem yapılmıyor.

SGK dan değil çalıştığım kurumdan döndü cevap. EDevletten takip ettiğim kadarıyla SGK maaş bağlama servisine sevk edildi yazıyordu. Sağlık bakanlığına bağlı çalışıyorum yazıyı yönetim hizmetleri genel müdürlüğü yazdı. Sizde benzer bı durum yaşadınız belli ki. Hastanenin verdi süresiz engellilik neden peki ? Genelgeyi okuyorum 5 yıl içinde işlem yapmamış olsam böyle bir hakları var anlıyorum ama ben engelli vergi indirimi alıyorum. 2018/38 sayılı genelgeyi okuyorum, kurum itiraz ediyor ama neye dayanarak anlamıyorum

@Elif. Seda, Çalıştığınız kurumun emeklilik için verdiğiniz bu rapor ile ilgili böyle bir karar verme yetkisi yoktur diye düşünüyorum. Belki SGK'dan yeni rapor alınması için bir talep gönderilmiş ve kurum aracılığıyla size iletilmiş olabilir.

4C olarak değil ama malulen emeklilik için mevcut rapor ile başvurularda size söylendiği gibi ya SGK tarafından sevk edileceği yada 6 ay içinde alınmış rapor olursa kabul edileceği söyleniyor.

İtiraz dilekçesi yazmayı düşünüyorum. Kamu personeli olup benzer bir durum yaşayan biriyle iletişim kurmak ihtiyacı hissediyorum bende bu yüzden. Kamuda tasaruftur vs. dir .kurum personeli hep sindirmek yönünde biyerlere dayandırır haklı haksız. Ben haklarımdan bilgili karşılarına gitmek niyetim.

@Elif. Seda, Yaşadığınız bu süreç ile ilgili en doğru bilgiyi SGK'dan alabilirsiniz. Kurumunuza itiraz dilekçesi yazmadan önce SGK'ya giderek yeni rapor gerekliliği hususunda durumunuzu netleştirmek daha doğru olacaktır.

@OturanBoğa etiketleyelim mesajı gördüğünde 4C engelli emekliliği ile ilgili bilgi verebilir.

@OturanBoğa ilgilenirseniz eğer kurum cevap yazısını göndermek isterim. Dayandırdıkları madde 2018/38 7.bölüm 1.fıkra. kurum sağlık kurulları itiraz işlemleri. SGK olsa uğraşmicam ama sağlık bakanlığı SGK dan çıkıyor ve kendi itiraz ediyor.

Üst Alt