Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

Hugo88 sizin toplam prim gün sayınızın yani 3500 günün çoğu SSK lı hizmetlerinize ait prim ise maaşınız düşük olur malesef...

2015-2018 arası memuriyet ise 1261 günü geçmemişse ssk emeklisi arkadaş. 1261 günü geçmiş ise memuriyet günleri 4c emeklisi. muhtemelen 1261 i geçmemiş. ssk emeklisi gibi sanki

Arkadaşlar selam. 1997 ssk girişliyim. 2015 engelli memurum.Şu an 7/2 deyim. Dün itibariyle vergi indirimim onaylandı.ssk 5250 gün emekli sandığında 1500 günüm var. Ssk maaşlarım hep yüksekti. Sizce ne kadar emekli maaşı bağlanır. Teşekkürler

Emekli aylığı yeni bağlandı. E devlette görünen maaş kadar yattı. Ek ödemenin eklenmesi gerekmiyor mu? Bilen var mı?

Memurun emekli aylığını derecesi, kademe, hizmet süresi ve ek gösterge belirliyor. Memurların emekli aylığını en çok etkileyen husus ise ek gösterge. Bu da memurun görevine ve unvanına göre belirleniyor

RAPOR İÇİN
2008 yılından sonra ise bu oranlar yüzde 60 ve üzeri, yüzde 50-59 ve yüzde 40-49 olarak belirlendi. Böylece diğer emeklilik hesaplamalarında olduğu gibi engelliler için de 1 Ekim 2008 sonrası rapor oran önemli

Engellilerin erken emeklilikten faydalanmaları için 'VERGİ İNDİRİMİ' dediğimiz hakka sahip olmaları gerekiyor. Artık bu memurlar için şart değil.
Memurlar için sonradan gerçekleşen engellilik için de erken emeklilik imkanı bulunuyor

EK GÖSTERGE aylık ücret emekli aylıkları ve emekli ikramiyeleri belirler
Ek gösterge; yüksek olması emekli ve ikramiye aylığı yüksek olması demektir.
Ek gösterge; unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösterir
Ek gösterge 4, derecede başlar

EK NOTLAR;
Engelli aylığı için en az 15 yıl hizmet olması gerekiyor.
Engelli aylığında yaş koşulu bulunmaz.
Prim ödeme sayılarında sigortalı, bağ-kurlu ve memurluk hizmetlerinin tamamı dikkate alınmaktadır.
Engelli emeklilik, erkek ve kadın memur için aynıdır, değişmez
Engelli memurlara engelli aylığı şeklinde değil de, yaşlılık aylığı şeklinde aylık bağlanmaktadır.
Prim ödeme sayılarında sigortalı, bağ-kurlu ve memurluk hizmetlerinin tamamı dikkate alınmaktadır.
Memurun, memurluktan önce işçilik esnaflık süreleri varsa bu süreler yukarıda belirtilen hem sigortalılık süresinde hem de prim ödeme gün sayılarında dikkate alınır.
-

Sgk ilk işe girişim 2000yılı=3.300 gün pirim
2016 memuriyet 3.5 sene=1.100 gün
Hizmet bileştirmesi yaptım.

Şimdi 5534 e mi ?
Yoksa 5510 yasayamı tabiyim

lakoste

ne zaman emekli olacaksınız acaba ?
günler işe giriş tarihleri hersey aynı tek fark ben bankaya gildim 2016 yılında :)

erhannn

Bizim bittiğimizin resmidir. Artık memur olmanın cazibesi kalmadı üniv okumuş kimse sağlıklıysa %40engelliyse 3.250 maaş la zor hayat boyu emekli olcan fiyasko içine ettiler memuriyetin .

Sitede verilmiş olan hesaplamada maaş bana 2500 e yakın hesapladı. Buna göre 5510 olarak ne bağlanır acaba tahmini olan var mı?

isogulcakli sizin ek gösterge yok daha boş görünüyor 7/2 siniz demişsiniz maaş ikramiye yüksek olması için ek gösterge önemlidir. ek gösterge için 4, derece gelmiş olmalısınız 7 yıl daha var ek gösterge almanız için, ayrıca 8 yıllık memur olduğunuzda otomatik olarak bir terfi daha alacaksınız Disiplin cezası almayanlara kademe ilerlemesi yapılır böylece ek gösterge için 6 yıl kalmış bulunuyor

2008 sonrası erken emekli olacak engelli için maaş çok düşük olduğu söylentiler var muhtemelen doğru Sonuç olarak, bizim Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'na önerimiz, öncelikle uygulamayı ve yaşanan sıkıntıları masaya yatırarak yasal boşlukları gözden geçirerek yeni bir düzenleme yapmasıdır. 5510 tabi emekliler mağduriyeti gidermeli bu yasa kendi içerisinde ciddi bir çelişki barındırıyor. çarpık, adaletsiz, mağduriyetlere yol açacak uygulamaya düzen getirilmeli, 2008 öncesi ve sonrası memurların hakları eşitlenmelidir.

En düşük memur emeklisi maaşını alabilmesi için 1 ekim 2008 öncesi memuriyete başlayıp 5434 e tabi olması gerekir.

1 ekim 2008 den sonra memur olan herkes SGK'ya yatırılan prim üzerinden primin %50'si son aldığı maaşın %30'u kaba hesapla maaş bağlanır yani bugün emekli olsa alacağı maaş en fazla 1300 tldir

5510 tabi durum biraz farklı, çıkan yasanın getirilerini götürülerini bir kaç yıl sonra emekli olacak engellilerde

1 ekim 2008 tarihinden sonra göreve başlayanlar 5510 sayılı kanuna göre emekli olurlar ancak;

NOT 1 ekim 2008 tarihinden önce askerliK yedek subay olarak yapılmış ise veya vekil öğretmenlik vekil imamlık vekil ebelik yapıldıysa 5434 sayılı kanuna göre emekli olunur.

2008 öncesi özel sektörde çalışmak bir şeyi değiştirmez ancak ssk çalışmışlık çoksa emekliliğe yakın istifa edip SSK dan emekli olunmak mantıklı

Son düzenleme:
Şimdi ben emekli olsam max. 1300 TL mi alacağım. Ben daha 2015 tarihinde maaş hesaplatmıştım. 2100 tl çıkıyordu. Üzerine 5 sene memurluk var.

isogulcakli BEN MUHTEMELEN 15 YIL HİZMET SÜRESİ OLUP EMEKLİ OLACAK BİRİ İÇİN 1300 GİBİ MAAŞ ALIR DEMEK İSTEDİM HATA DAHA DÜŞÜK DE OLABİLİR.

SİZE GELİNCE;

KADEME DERECE HİZMET YILIN UNVAN EK GÖSTERGE EMEKLİ OLACAĞIN YIL BELİRSİZ NE KADAR MAAŞ ALACAKSINIZ KİMSE BİLEMEZ.

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim

Aslında ssk ya geçip 3.5 sene orada çalışıp emekli olmak kafama yatmaya başladı

Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı kanunla aylık bağlama oranı daha da düşürüldü

1 Ekim 2008'den önce ülkenin büyümesinden SSK ve Bağ-Kur emeklilerine tam hisse verilirken, yeni kanun bu hisseyi %30'a düşürdü. Bu da SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının hem daha düşük hesaplanması hem de daha yavaş artması anlamına geliyor. Eğer bu hüküm iptal edilirse, bu kesimin emekli aylıkları bundan sonra daha hızlı artacak.

Ekim 2008'den itibaren göreve başlayan yeni memurlar sosyal güvenlik bakımından, eski memurlar gibi 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununa değil, 5510 Sayılı Kanun'a tabiler. Bu durumun en somut sonucu ise yeni memurlara daha düşük aylık bağlanmasıdır. bazı siyasi partiler bu hükmün de iptalini talep etti ve genel sağlık sigortası da dahil, eski ve yeni memurların yeni yasadan tamamen çıkarılmasını istedi. Bu hükmün iptali gerçekleşirse, başta yeni memurlar olmak üzere kamu çalışanları sevinecek.

BU madde 2010 yılında Ana muhalefet partisi tarafından Anayasa Mahkemesi'ne götürüldü ve bazı maddenin iptali talep edildi. İptal talebi esastan kabul edildi akıbeti ne oldu bilinmiyor....

@HOŞCAKAL Arkadaşlar 5510 da 2008 sonrası memur olanların emekli maaşı tüm hizmet senelerinin(eskiden ssk'lı) primleri güncellenerek toplam ödenen primler üzerinden ortalama aylık kazanç belirleniyor./yani ek gösterge derece falan hesaplamaya katılmıyor.(ek gösterge derece v.b 5434 sayılı kanuna tabi olanlarda hesba katılıyor.)Bu konu hakkında bilgisi olanlar var mı?

memurlar net'e sorulmuş bir soru......

SORU: Öncelikle iyi günler benim iki merak ettiğim soru vardır.

2013 yılından beri engelli olarak 657'ye tabi engelli memuru olarak çalışmaktayım. Raporum, şuanda %55'dir.

1. Ben ne kadar çalışırsam malulen emekli olurum? ve ne kadar gelir bağlanır?

2. Herhangi bir şekilde kendi hayatımı idame edememe durumuna düşersem, ve yasal sürelerden daha bir sürede iş göremez haline gelirsem memuriyetim ne olur? İkramiye, malulen emeklilik veya başka bir hakka sahip olabilir miyim?

CEVAP: 2013 yılında engelli olarak göreve giren ancak engellilik durumu ilerleyen memur nasıl emekli olabilir.

Sorunuz özelinde durumunuzu değerlendirmemiz;

Kısa bilgiler :

5510 sayılı Kanun malullük kuralları:

-Göreve girmeden önce çalışma gücünün % 60'ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilenlere malulluk aylığı bağlanamamaktadır.

5510 Sayılı Kanun engellilik kuralları:

5510 sayılı Kanun kuralları içerisinde özel olarak engelli aylığı olarak bir aylık şekli yoktur. Ancak, memur olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce malül sayılmayı gerektirecek derecede hastalığı veya engelliliği bulunan ve bu nedenle malüllük aylığından yararlanamayanlara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanabilmektedir. Malullük aylığı koşullarını kazanamıyorlar.

Ayrıca, Sosyal Güvenlik Kurumunca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usülüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

- a) % 50 ila % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,

- b) % 40 ila % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,

- malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar.

- Engellilik aylığında yaşı tamamlama şartı aranmaz.

- Emeklilik ikramiyesinde tam yıllara karşılık emekli ikramiyesi ödenir. 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Ek Madde 82 hükmü uygulanır.

- Engellilik aylığı müracaat tarihinde memur olma şartı aranır.

- Yaşlılık aylığının hesaplanmasında 5510 sayılı Kanun madde 39 hükmü uygulanır. Çalışma süresi içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu Kesintileri bağlanacak aylık tutarını belirler. Bu nedenle de emekli olunacak tarihte belirlenebilecek bir tutar olacaktır.

Sonuç değerlendirmemiz:

2013 yılında ilk defa memurluğa başlamanız nedeniyle durumunuz 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamına girdiğinden, yukarıda belirtilen koşullara tabi olmaktasınız.

Bu bağlamda, engellilik oranınız en az % 60 ve üzeri olması durumunda göreve başlangıç tarihinizden itibaren en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.

Ancak, engellilik oranınız % 55 olduğunu belirtmeniz nedeniyle, en az 16 yıldan beri sigortalı olmanız ve bu süre içerisinde 4320 gün hizmetiniz olması halinde aylık bağlanır.

dikkat edersek;

- Emeklilik ikramiyesinde tam yıllara karşılık emekli ikramiyesi ödenir. 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Ek Madde 82 hükmü uygulanır. deniliyor...

-- Yaşlılık aylığının hesaplanmasında 5510 sayılı Kanun madde 39 hükmü uygulanır. Çalışma süresi içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu Kesintileri bağlanacak aylık tutarını belirler. Bu nedenle de emekli olunacak tarihte belirlenebilecek bir tutar olacaktır.

isogulcakli

bunu bende paylaşmıştım arkadaşlar eski kanuna göre hesaplıyor demişti :D aslında resmi sgk sayfası 5510 sayılı kanun veya diğer kanun belirtmemiş bence bu şekilde maaş bağlanır ama emekli olan adam yok piaysada memur olup engelli olan

Emekli olan ben varım kaç kere yazdım .Ama forum tam takip edilmiyor galiba.

Siz malulen emekli oldunuz diye hatirliyorum..
Malulen emeklilik ile yaşlilik emekliligi hesabi farkli diye biliyorum..
Maalesef malulen emekli maaslari cok dusuk..

Hugo88

malulen emeklilk farklı.
engelli derecesine göre
vergi indirimi ile emekli olan biri lazım bize

sürekli işçi kadrosunda veri hazırlama kontrol işletmeni yüzde 40 raporla 15 yıl hizmet süresi ile emekli maaş 1200 tl olduğu beyan etti yeni emekli olduğu ifade etti

Biz memurlar için bir fikir oluşturur mu? sürekli işçiler bu kadar alıyorsa bizler daha yüksek alma ihtimalimiz var..

HOŞCAKAL [FONT=sans-serif]- Engellilik aylığı müracaat tarihinde memur olma şartı aranır.
burayı açıklarmısınız malulende nasıl bilginiz varmı malulende memur olma şartı aranmıyor yani görevde olma şartı istifa eden biri engelli emeklilige başvuramıyor fakat malulene başvurabilirmi????????????[/FONT]

@BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

2008 yılı Ekim ayından önce çalışmaya başlamış memurlar hakkındaki bilgilerim:
Memurluktan ayrılan kişi malul duruma geldiğini sağlık kurulu raporu ile belgelemesi kaydıyla malullük talebinde bulunabilir. görevinden ayrılan memur görevinden ayrıldıktan sonra şayet işçi esnaf olarak da çalışmıyorsa rahatsızlığından dolayı malul aylığı bağlanması talebinde bulunabilir
eğer kişi istifa ettikten sonra rahatsızlığınızı belgelemek için raporları kabul edilen hastanelerce düzenlenmiş olan bir sağlık kurulu raporu temin etmesi gerekir, bu raporu daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunun incelenmesi için göndermesi, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu şayet malul olduğu tespit ederse, emeklilik yaş grubunuzu beklemeden Sosyal Güvenlik Kurumu aylık bağlar

muhendis3232

slm malulen emeklilikte rapor istenir bence çünkü malulen emeklilikte oran yazmaz teşşiz yazar sadece nasıl oluyor rapor istenmiyor arkadaşların raporuda oranlı engelli raporudur oda engelli emekliliginde kullanabilirler buradaki ayrıntıyı kaçırmayın açıklarmısınız nasıl oluyor

malulen emeklilik raporuyla engelli emeklilik raporu formatı degişiktir biri oranlı olur biri oransız olur teşşiz yazar sadece onuda sgk saglık kurulu %60 oldugunu onaylar

Üst Alt