Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

Hitaba baktım sadece memur olarak görünüyor özel sektörde çalışılan süre yok. Hizmet birleştirme dilekçesi vermiştim 2 3 sene önce de ne yazdığını tam hatırlamıyorum.

Yok hocam 4c falan hiç bir şey yazmıyor sadece hizmet yılında memur olduğum süre var başka bir ibare yok.

Gelen yazıyı buldum yazıda sigortalı süresi siciline işlenerek toplam hizmet süresinde dikkate alınacak ancak emeklilik kesenegine esas aylıklarının tespitinde değerlendirilmeyecek diyor.

HAKAN3379

Hakn bey çok teşekkürler. Demekki en düşük devlet memuru maaşı bağlanıyor. Emekli sandığında farketmiyor. Çok teşekkür ederim.

meryez ]Hakn bey çok teşekkürler. Demekki en düşük devlet memuru maaşı bağlanıyor. Emekli sandığında farketmiyor. Çok teşekkür ederim.
bende sizin gibi sevindim ama;

Hakan bey in primlerini 2008 ve öncesine dayandığı ve yüksek olması sebebi ile 2.500 küsür maaş bağlanmış..
strangeyaman diyor ki kamu engelliler daire başkanlığından gelen cevap "2008 sonrası göreve giren kimselerin hizmet yılı ve gelir ve kazancına göre aylık bağlandığından her dosya kendi adına bağımsız olduğundan bu konuda bilgi verilmesi mümkün bulunmamaktadır"

kafamız gene karıştı......

"Hoşcakal" arkadaşın da dediği gibi 2008 den sonra memur olanlarda hizmet süresi ayrı ayrı oluyormuş ama emekli süresi dolunca emekli olurken özeldekiler birleştirilip öyle oluyormuş şimdi orman bölge müdürlüğü personelle görüştüm öyle dendi.

Yani şöyle örnek vereyim 15 senede emekli olacaksın 5 sene özelde çalıştın 10 da devlette yani bu 15 sene olarak birleşmiyormuş yani devlette 15 yıl tamamlanıp sonra özelde kaç yıl çalıştıysan üzerine eklenip maaş bağlanır dendi.

Size yanlış bilgi vermişler,
ilk sigorta başlangıç tarihiniz ne ise süre o zaman başlıyor,
Yani diyelim 2000 senesinde sigorta başlangıcınız var ve emeklilik için 16 yıl şartınız varsa ve primlerinizde tutuyorsa 2016 yılında emekli olursunuz,
ve hizmet birleştirme istediğiniz yapan yapılan bir şey,
ve ne kadar erken yaptırırsanız o kadar avantajlısınız

Hocam ben 2010 da memur oldum bu yüzden 2008 den sonra mevzuat değişikliği olduğu için hizmet birleştirme olmuyormuş yani işe giriş tarihinden itibaren 15 yıl çalışmam lazım emekli olurken de özel sektörde çalışılan süreler eklenir dendi.

bizde 2008 sonrası memur olduk.. 2010 yılında..
ve hizmet birleştirmemizi yaptık..
emekli olur yazımızıda aldık..

yani haklarını al..

2500 tl emekli maaşı bağlanan arkadaşın maaşının yüksek olmasının nedeni daha önce 4a da yatırılan primler nedeniyledir. Ben de önümüzdeki aylarda emekli maaşı bağlatacağım muhtemelen. Benimde 4a primlerim yüksek. 97 ssk girişim var 7000 günüm var. 2015 den sonra 4c li oldum.

Sıkıntılı durum şu şekilde bence 2008 den sonra işe yeni başlamış birisi sadece 4c de çalışıp sadece 4c li olarak çalışırsa 15 sene sonra erken emwkli olursa düşük maaş alır. En düşğk memur maaşı alamaz

5510 kanunu incelediğim de hizmet birleştirlmesi ile birlikte toplam bugüne kadar yatırılmış kazanca esas primlerin toplamının ortalaması alınarak maaş hesaplaması yapılıyor. Zaten sgk sayfasındaki 4c emeklilik hesaplaması yaptığımızda ortalama maaş orada görülüyor.Örneğin benimkide 2500 e yakın görünüyor. Bağlansın ben de yazarım

Hocam ben 2017 de yaptım hizmet birleştirmemi ama primlerin toplamı sayı olarak gözükmüyor personele sordum 15 yılı tamamlayınca emekli olurken eklenir dendi valla bilmiyorum. Birde emekli olur yazısı nasıl alınıyor.

Raporunuzun aslı yada noter onayli ornegiyle kurumunuza emekliligi hak edi hak etmedigizi dilekce veriyorsunuz
Kurumunuzda ankara kamu emeklilik daire baskanligina yaziyor
Ordan olabilirsiniz seklinde cevap geliyor..

Bende 2018 de memur oldum sigorta girişim 2003 hizmet birleştirme yaptım hitapta yazan emeklilik yılım 18 yıla tabidir diyor ve özeli saymışlar cimer e yazıp ekstradan sormuştum gelen cevabı da paylaşırım.

ourqX3.png

3bk2Dq.png

Vmnlde.png

alparslanap
Her kurumun ayrı sanırım ısrarla personele sordum şuan birleştirme gözükmez dediler benimde kafam karıştı.

i_brahi_m

öyle şey olmaz bir devlet var bir mevzuat var benimki nasıl gözküyor ya ?

bakın ben Mühendis olarak çalıştığım kısmı derece kademeye saydırdım mühendis olarak çalışmadığım özel sektör günleri emekliliğe sayılır maaşın derece kademesine sayılmaz fark bu karıştırmayın ikisini ...

@alparslanap

sizin 3/4 ü sayılmış.. 3/4 ünün sayılması için kamu kurumunda mı işçi olarak çalıştınız ?

yoksa herhangi bir özel sektördemiydi ?

Normalde sayılmayanlar yani SSK lı günler için DEĞERLENDİRİLMEDİ yazması lazım :s

diyelimki bir özel sektörde çalıştınız... ve onlar neye dayanarak 3/4 ünü hizmete katmışlar acaba

[FONT=sans-serif]bakın ben Mühendis olarak çalıştığım kısmı derece kademeye saydırdım mühendis olarak çalışmadığım özel sektör günleri emekliliğe sayılır maaşın derece kademesine sayılmaz fark bu karıştırmayın ikisini ...[/FONT]

Ben burayı okumayı atlamışım .. :p

i_brahi_m

bende kamudayım şuan 4c görünüyor 2007 giriş sigortalar görünüyor 2015 memuriyet oda görünüyor hizmet birleştirmesi yaptım

muhendis3232
Hocam bende 4c ve 4a ikisi de görünüyor bende hizmet birleştirme yaptım ama ikiside ayrı ayrı birleşik değil günler.
alparslanap
Bana gelen resmi yazıda da yazıyor 2017 de yaptırdım ama e devlette yok işte anlamadım bende.

Arkadaşlar şimdi bolu sgk ile görüştüm ayrı ayrı gözükür emekli olurken birleşir dedi yani endişeye gerek yok.

Ekstra bir bilgi veriyim eğer teknik sınıflarda memur iseniz mühendis 3232 gibi ve daha önce özelde aynı iş üzerine çalıştı iseniz o hizmetleriniz birleştirilirken derece ve kademenizede etki eder.

muhendis3232
öylede hizmet birleştirme yapınca hepsi aynı anda gözüküyor demişti alparslanap resim atmış yukarıya bendeki öyle gözükmüyor.
Hugo88
hocam 2008 den önce öyleymişti ama mevzuat değişikliği olduğu için hizmet birleştirme yapsan bile olmuyor diye biliyorum.

meryez 5510 sayılı kanuna tabi olanlar, 5454 sayılı Kanun'a göre, çalışırken az, emekli olunca daha fazla maaş alırlar...

Son düzenleme:
algaNihat

Estafurullah. Olur böyle şeyler. Ben de akıllarda yanlış kalıp ta, millet 5453'ün peşine düşmesin diye alıntı yaptım. Yanlış anlama ;)

Üst Alt