Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

Benim bildigim bakanlik sgk ve tum kamu isyerlerine mesaj gecmis yil sonuna kadar calisanlarin butun gecmis sigorta kayitlarinin hizmet birlestirmesi yapilsin diye o yuzden isdesenizde isdemesenizde bu birlesme otomatik yil sonunda tamamlanacak

Kafam biraz dağanıktı kardeş hata olur olmaz mı ayşeyi, fatmayı bile askere çağırılıyor bazen :D))))

Aytektek

Bu güzel bir haber arkadaşlar.

Ben zaten sürekli HİTAP HİZMET DÖKÜMÜ mü takip ediyorum.

Arkadaslar benim edindigim hizmet birlesdirmelerinin yil sonuna kadar tamamlanacagi bilgisi kamu kurumlarinin personel birimlerinde var ve bakanligin emride var hem sgk da hem kamu kurumlarindaki personel birimlerinde bende emekli olurken islemlerim esnasinda ōgrenmistim dileyen arkadaslar kendi personel biriminden bilgi alabir..

algaNihat
Temennimizde o zaten.Ama öyle olduğunu destekler somut bir delil yok elimizde.Sadece bir arkadaş yazdı buradan sağolsun 2008 sonrası memur olup 5510 la emekli olan. Ve en düşük devlet memur maaşı bağlanan arkadaşımız umut oldu.

Engelli raporu almak için muayene olacağım bu hafta hastane yatış raporlarımı muayenede doktora mı göstereceğim tecrübesi olan var mı bu konuda .

16 yıl hizmet suresine tabi olarakbemekli oldum

Hayırlı olsun, Allah iyi günlerinizde bereketli harcamayı nasip etsin.

Sizin için mutlu oldum. Müsaadenizle bir iki soru soracağım;

1. 16 yıl hizmet derken; benim sigortam 1998 girişli 2009 memur oldum. Günüm 5400 şimdi benim güne bakarsak 15 yıl sigorta başlangıçina bakarsak 21 yıl bu 16 yıl hizmet neye göre güne mi ? Yoksa sigorta girişi mi ?
2. En düşük devlet memuru maaşı size supriz oldu mu?
3. Emekli olmak için başvuruda ne yaptınız ? Nasıl bir yol izlediniz ?
( Benim iki yıl önce sgk raporun aslı ni verdim onlarda sağlıklı kurulu onayladı. Kontrol koymadan. Bana dedikleri istediğin zaman başvuru yapabilirsin dediler. )

Sokrates@ engeli raporunu tedavi oldugun hastaneden al baska hastaneye gidersen tedavinle ilgili hangi belge ve bilgiyi goturursen gotur heyet doktoru seni en az 6 ay gozetimde tutmak isdiye bilir piskiyatri den rapor almak cok zor artik oran vermemek icin herseyi yapiyolar hastaneler

sokrates
Hiç mi emekli olan yok bir iki kişi dışında , olan varsa neden yazmıyor... Anlamak mümkün değil

Tamer25 piskiyatri den oran almak 8 ay tedavim vardi gittim hastane heyet doktoru farkli tedavi gordugum doktor farkli idi heyet doktoru tedaviyi kabul etmedi ve kendisinden 3 ay daha tedavi gormemi isdedi hastane ayni oldugu halde piskiyatri hastaligi her doktorla iletisimi engel teskil eder zaten benim amacim emekli olmak degil kurum icinde farkli bi yerde calismakti o yuzden hastaliklarimi belgelendirmem lazimdi o yuzden engeli raporu almak isdemistim sade piskiyatri degil baska hastaliklarimda vardi ben heyet doktorunun tavrindan rahatsiz oldum baska bi hastanede 3 yil daha pikiyatri tedavi aldim bu arada engeli raporundan vaz gecmistim sonra kurumda benden daha kidemsiz dul genc bayanlarin gorev yerlerinin keyfiyetten degisdigini daha guzel yerlere geldigini gorunce gorev yeri degisiklik taleplerim surekli red olunca engeli raporu almaya karar verdim bu arda pikiyatri doktoru ailenizden yakinlarinizdanda bilgi aliyo pek cok testler yapiliyo ben yasadigim durumu piskiyatri doktorumla paylastim 3 yilik tedavim vardi engeli raporu heyet doktoruydu eger gittiginiz hastanenin heyet doktoruna tedavi olursaniz engeli raporu almak daha kolay toplamda 10 yilik tedavim var sure pikiyatride onemli o yuzden surekli rapor alirsiniz benim rapor surekli oldu bazi arkadaslar isde ben piskiyatriye gittim bana şu teshisi koydu diyoya o teshis degil o yazdigi ilaci almak icin yazilan bi hastalik kodu gercek hastaliginiz ve tam teshiz icin esinizin anne babanizin yakinlarinizinda gorus ve dusuncelerinin alindigi uzun tedavi gerekir

Bende 2018 de memur oldum sigorta girişim 2003 hizmet birleştirme yaptım hitapta yazan emeklilik yılım 18 yıla tabidir diyor ve özeli saymışlar cimer e yazıp ekstradan sormuştum gelen cevabı da paylaşırım.

ourqX3.png

3bk2Dq.png

Vmnlde.png

v9d5M0.png

böyle bir cevap geldi anlamadım? oturanboga bir yorum yapabilir mi caba ?

Alparslanalp@ bey gerekli evrak ve saglik kurulu raporu engeli raporunuzu sgk gondermeniz durumumda yukarda yazdigi kanun hukumlerine gore degerlendirip raporun saglik kurulunda onaylanmasi durumunda yukarda yazan kanun hukumunden yararlanacaginiz o şartlara ve hukume gore degerlendoreceginiz bildirilmiş.

hocam neden bu madde ne mantığı var benim sigorta tarihim bu maddeye uymuyor ki raporum ilk sigorta girişimden sonra alınma saçma yani olay

alparslanap siz muracatinizi kurumunuz uzerinden yapin gerekli sartlar resmi olarak size yazili olarak gelir hitapta yazanlar sonradan duzeltiliyo sgk kendi elindeki kayitlari baz aliyo hitap sonradan duzeltiliyo

Arkadaşlar merhaba bu konudaki sorularımıza SGK alo 170 danışma hattından cevap almayı deneyen oldu mu ? bu hizmet aracılığıyla sorularımıza cevap alıp emekli maaşı hesabı yaptırabilir miyiz ?

Salla Control + f ile mevzuatta aratıp cevap vermeye çalışırlar anlamazlar

Evet 170 aradım konunun emekli sandığıyla ilgili olduğunu söyleyip oraya yönlendirdi. :) Ankara mitatpaşa SGK rehberlik binasına gittim oradaki görevli 2008 sonrası memur olan 5510 bağlı engelli emekli olduğunda -en düşük memur emekli maaşı- mı alır diye sorduğumda evet dedi.buradan çıktım ama tam emin olamamıştım gittim bir sgk danışmanlık merkezine bir miktar para yatırdım. prim gün sayılarıma göre çeşitli hesaplamalar yaptı ve 2020 haziranda engelli memur emeklisi olursam 1200 tl civarı bir maaş alacağımı söyledi (o kesin bir rakam verdi ben yuvarladım şimdi ) lakin yüzde 40 olan engelli oranımı yüzde 60 a çıkartırsam ki o günden bugüne yeni çıkan hastalıklarla yüzde 60 a çıkabiliyor , maaşımın 1500 tl ye çıkabileceğine ekledi. yani kafa karışıklığı devam ediyor. bunun yanına birde engellilik oranının yüzde 40 dan yüzde 60 a çıktığında emekli maaşının 1200 tl den 1500 e çıkabildiği bilgisi eklendi :)

5510 sayılı kanunla emeklilik maaşı hakkında

Merhaba arkadaşlar,
Bu sayfayı 2008 yılında sonra 7 yıl çalışıp 5510 sayılı kanuna göre emekli olan; 4a, 4b,4c ve Bağ-Kur emekli olmayı düşünüp benim gibi ne kadar maaş alacağını bilemeyen, bu sebeplerle tedirgin olup emekli olamayan arkadaşlara bilgi alışverişinde bulunmak üzere bu sayfa açılmıştır.
Lütfen bu konuda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşınız.

bipolaren

sanırım o 1200 rakamı doğru ama sizin göreviniz neydi maaşınız ne kadardı kamuda toplam prim birikimi nedir (ÖRN: 500. bin tl) bunlarıda yazarmısınız.. engel oranı ile alakasını anlamadım

bipolaren

Biraz daha açıklayıcı olursa iyi olur.
2000 kadar : ... Gün
2008 kadar:.... Gün
2008 den sonra....:

1999 2011 arası 4a prim gün sayısı 1740
2011 2013 arası 4b prim gün sayısı 416
2013 günümüz 4c prim 2365

Şuan v.h.k.i olarak 10 dere 1 kademe lise mezunu olarak memuriyette 7. yılım engelli oranım yüzde 40
ama sizinde dikkatinizi çeken sgk danışmanlık kurumundaki uzmanın yüzde 40 olan engelli oranımın yüzde 60 a çıkması durumunda emekli maaşımın 1200 tl lerden 1500 tl lere çıkacağıını söylemesi. bu da üzerinde düşünülmesi araştırılması gereken bir durum.

bipolaren..hocam milleti emekli etmemek için bin beşyüz takla atan edeni de emekliliğini iptal etmek için onun 10 bin misli takla atan sgk nın danışmanlarına birde paramı verdin!!??...hakkında hayırlısı olsun hocam.

selam
ben ali tezel sgk danışmanlığın ankara şubesine gittim

oran yüzde 40 dan 60 a çıkınca maaş neden artıyor bende anlamadım. açıkcası benim maaşı 1200 hesaplayınca moralim bozuldu engeli oranı 40 dan 60 a çıkınca maaş 1200 den 1500 lere çıkar dediğinde neden diye sormak aklıma gelmedi :)

şundan olmuş olabilir oran artınca yıl ve prim düşüyor toplam kazança bölünce daha büyük bir rakam gelir...yani günümüzde ne kadar çok çalışmak o kadar düşük emekli maaşı demek..

Üst Alt