Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

Şimdi arkadaşlar mesajları okudum. 5510 sayılı kanunda yazan hesaplama net. Prime esas kazanç üzerinden hesaplama yapılıyor. Ben bir üniversitede doçent olarak görev yapıyorum. Daha öncesinde de primlerin pratisyen hekim ve uzman hekim üzerinden yattı ek göstergem 4800 yaklaşık 3300 gün hizmetim var. Güncellenmiş PEK 455.000. Hesap şu (455.000/3300)*30*aylık bağlanma oranı benim için bu yaklaşık 2000 civarı ediyor. Ek ödemeyi bilemem. 2008 öncesi çalışmalar ayrıca bu miktar üzerine kısmi olarak ekleniyor. Benim 2008 öncesi 1 aylık SSK girişim vardı. O bile 15-20 TL arttırıyor. Tüm primleriniz 2008 sonrasında yatmışsa asgari ücretin 3 katı ve fazlası PEK yoksa, çok da fazla artmayacak emekli maaşı. Engellilik oranına gelince, o ABO'yu arttırıyor ama zaten maksimum yüzde 50, 25 yıldan az çalışılılmışsa.

Mert bey engellilik oranının artmasıyla aylık bağlama oranının arttığı hususundaki bilgilendirmeniz için teşekkür ederim . bu artış oranı maaş üzerinde: engellilik oranının 40 tan 60 a çıkmasıyla emekli maaşının 1200 lerden 1500 lere çıkmasına sebep olabileccek kadar etkili mi ?

İyi günler mert bey teşekkür ederim.

(455.000/3300)*30*aylık
136.366 x 30 : 4.090, tl çıkıyor.
2000 civarı nasıl çıkıyor. Sormamin nedeni şundan
Benim ;
300.000 tl pirim
5800 günüm var. Hesaplama çok düşük çıkıyor.

Hesaplayabilirsiniz

Yasadaki ABO Formülüne göre 40 ile 50 arasında yüzde 25lik bir fark olur. Yüzde 50 oran üzeri içinse olmaz. Yüzde 40 ile 1200 alirsa yüzde 45, 1350; yüzde 50 ise 1500 alır
Mutlu678 ABO ile de çarpmak gerekiyor.

Prime esas kazancın güncelleme katsayıları ile çarpılması gerek. Bununla ilgili internette bir Excel tablosu vardı. Ben oradan hesapladım. Benim de toplam 321.000 ancak güncelleme katsayısı ile güncelleyince 455.000 oluyor. Ve evet oldukça düşük olacak emekli maaşları. Eğer ki prim yüksek yatmıyor ise. Aylık bağlanma oranı arttırmak için de 35 yıl falan çalışmak gerek. O zaman mesela yüzde 50 değil yüzde 70 ile çarpılır.

mert01

Bir haksızlık var gibi dikkat ettiniz mi yan ödeme ve ek ödeme için prim ödenmiyor 3600 lira net maaş alan bir memurun normal de brütünün 5 bin civarında olması gerekirken 2880 lira brütü bildiriliyor Emekli Maaşı bu nedenle çok düşük oluyor Sorun Burada!

Bir de pratik olarak şöyle hesap yapabilirsiniz tabi primlerin hemen tamamı 2008 Ekim sonrası ise ve 5434e tabi olmamak kaydıyla. 25 yıldan daha fazla çalışmadan erken engellilikten faydalanacaksanız son "net' maaşınızı yüzde 30 ile çarpın. Yaklaşık emekli maaşınızı elde edersiniz. 100-200 sapma olabilir tabi bu hesapta.

@demetgul
Benim net maaşım 7000 civarı. Prime esas kazanç ise 5300.

Eğer kıdemli prof olarak 5 yıl çalışıp emekli olursam bugünün şartlarında yaklaşık 3600-3900 arası emekli maaşı bağlanacak. 2008 öncesi birisi içinse bu meblağ minimum 7000 lira. 2008 öncesi memurlar yani 5434 ile 5510 arasında emekli olmak arasında dağlar kadar fark var. Bu farkı da maalesef ilk olarak engelli olan bizler hissedeceğiz. Benim yüzde 50 raporum vardı. Tabi bu rapor hipertansiyon tanısı aldıktan sonra, genç yaşta hipertansiyon sebebi araştırılırken tek böbrekli olduğumu öğrenenmeden önce alınmıştı. Keşke sağlıklı olsak da çalışabilsek. Ben bir on-onbeş sene sonra perte çıkarım gibi geliyor:)

@Ufukalp

Engelli memurun (engel oranıx9000)/(60x360)x2 = ABO (memurun 2008 sonrası başladığını ve daha önce hizmeti olmadığını varsayarak) yukarıda Yüzde 50 den sonra etkilemez yazmışım. Yanlış oldu o. Yüzde 60 a kadar etkiliyor. Sonrası etkilemiyor. Çünkü engelliliğe bağlı erken emeklilikte maksimum ABO=yüzde 50 diye bir hüküm var. Bakıma muhtaç ise ayrıca +yüzde 10 ekleniyor.

Yasadaki ABO Formülüne göre 40 ile 50 arasında yüzde 25lik bir fark olur. Yüzde 50 oran üzeri içinse olmaz. Yüzde 40 ile 1200 alirsa yüzde 45, 1350; yüzde 50 ise 1500 alır yazmıştım. Bu yanlış olmuş. Doğrusu şu şekilde 40 ile 60 arasında yüzde 25lik bir fark olur. Yüzde 60 oran üzeri içinse olmaz. Yüzde 40 ile 1200 alirsa yüzde 50, 1350; yüzde 60 ise 1500 alır

@demetgul
Benim net maaşım 7000 civarı. Prime esas kazanç ise 5300.
Sorun şu ki; aynı 7.000 TL net maaş 4A lı bir işçide olsa prime esas kazanç tutarı sizinkinin iki katından yüksek, 11-12.000 TL civarı olurdu.
1 Ekim 2008 sonrası 4C lilerin emekli maaşı hesabında da prime esas kazanç tutarı yöntemine geçildi. Ancak memur maaşındaki bir çok kalemin sigorta matrahına girmeksizin direkt net olarak maaşa eklenmesi büyük bir dezavantaj oldu. demetgul 'ün anlatmak istediği de budur.

şimdi engellilik oranı etkiliyormu emekli maaşını

Ufukalp

Benim anlamadığım edevletteki prime esas kazanç miktarı doğru mu? Yoksa hala 5434 e göre mi hesaplanıyor. Net maaşı bile kapsamayan bir prime esas kazanç sistemi mantıklı değil ki?!

Engellilik oranı emekli maaşını 'Etkiliyor'

mert01
Biz de o sorunu dile getiriyoruz işte, 5510 a göre bağlanacak memur emekli maaşının çok çok düşük olacak olmasının sebebi de bu.
Mantıklı ya da mantıksız, şu an yapılan bu.
Örneğin 3.000 TL brüt asıl maaş ele alınıyor, aile yardımı deniyor net ekleniyor, çocuk yardımı deniyor net ekleniyor, bilmem ne tazminatı deniyor net ekleniyor.
Net maaş 5 TL ye ulaştığı halde prime esas kazanç tutarı 3.000 TL de kalıyor.
Anlatmak istediğimiz sorun bu zaten.
Memurların bir çoğu hâlâ bunun farkında değil.
5510 a göre emeklilikler başladığında ortalık iyi karışacak.

Ufakalp bey bahsettiğiniz sorunların çözümü için sendikaların bir girişimi var mı yada bu durum devlet katında bi çözüm için çalışmalar var mı ? 1 2 sene daha beklesek problemler çözülür mü sizce?

bipolaren
Hiç bilmiyorum, sendikalardan falan da uzağım, çünkü 11 yıldır emekliyim.
Siz bastırmadan, sendikalara baskı yapmadan, sesinizi yükseltmeden kendi kendine düzelmez hiç bir sorun.

Çok haklısınız. Ben kendi adıma bu konuyu çalıştığım yerdeki sendika temsilcilerine ileteceğim

@mert01

Teşekkür ederim.

SGK primi ile ilgili internette aşağıdaki gibi açıklamış;

SORU 3

2008 yılından sonra 5510 sayılı sosyal sigortalar kanununa tabi memurların SGK matrahları bürüt maaşlarına oranla neredeyse yarı yarıyadır ve bunun nedeniyle memurlara zararları nelerdir?

SGK matrahlarına giren ve girmeyen kalemler nelerdir?

Girmeyen kalemlerin neden girmediğinin; 5510 sayılı kanunda ayni yardımlar (Para olarak değil, madde olarak verilen yardımlar) haricindeki bütün ödemeler girer diyor, fakat 666 KHK Ek ödeme ve bir çok tazminat SGK matrahının içerisine dahil edilmiyor. Bunun nedenini açıklayabilir misiniz?

CEVAP 3-

Sorunuzun cevabı olarak yukarıdaki 80 ve 81 inci maddeler bu kesintilerin neler olduğunu sınırlamış duruumdadır. Bu maddelerde belirtilenler dışında kalanlar SGK. Matrahlarına dahil edilmemektedir. Bu maddede belirtilen kalemlere karşılık ne kadar görevde iken yüksek ücret alınırsa ileride bağlanacak olan emekli aylık tutarını da o derece yüksek tutacağını değerlendirmekteyiz.

SORU 4

SGK matrahlarının düşük olmasından dolayı bu memurlar ileride nasıl sıkıntılar yaşar?

CEVAP 4-

SGK matrahlarının düşük olması ileride bağlanacak olan aylık tutarını azaltacağını, yüksek olması halinde de yükselteceğini değeerlendirmekteyiz. Yani SGK matrahları görev aylıklarına bağlı bir durum olduğunu değerlendirmekteyiz.

Mutlu678
Yukarıda aynı sorunu açıkladım zaten, burada başka forum sitelerine link vermeyin.

İyi akşamlar arkadaşlar,
657 kadrolu çalışan yeni memur 5510 sgk ve eski memur emekli sandığı diye ikiye ayrılıyor.

5510 sgk: emeklilik yaş, hesaplama farklı emekli sandığına göre

sorum şudur?
Madem 5510 sgk çatısı altında herşey birleşti, o zaman bizim benim gibi geçmişte sigorta günü ve numarası olan bu sigorta numarası ile neden devam ettirilmedi ?
Sanki yeniden işe giriyormuşuz gibi işlem yapılıp sgk 5510 yeni giriş yapıldı ?
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar lütfen cevaplarsa çok iyi olur.

Sgk sitesinde bu konu ile daha önce sorulmuş;
"
01.10.2008 tarihinden önce (SSK) hizmeti olan sigortalı, 01.10.2008 tarihinden sonra devlet memuru olarak işe başlarsa, statüsü (4/a,4/b.4/c) ne olur?

2008 yılı Ekim ayı başından sonra ilk defa devlet memuru olarak göreve başlayanlar 4/c sigortalısı sayılacak ve haklarında 5510 sayılı Kanun hükümleri uygulanacaktır. "

muhendis3232

SGK 4c hesaplamasında şu an benim için 5400 TL hesaplıyor. Sanırım o site 5434'e göre. Oysa 5510'a göre kendim hesaplayınca 2000 çıkıyor. İstifa edip vakıf üniversitesine geçsem daha mı mantıklı olur acaba? En azından aldığım maaş prime esas kazanç olarak yansır. Memurların ek gösterge, temsil, makam tazminatı gibi kalemleri için hesaplama nasıl oluyor net bilgisi olan var mı? Bir de bu prime esas kazanç hesaplaması sonucu memur ve memur olmayanların emekli maaşına oranı aynı mı hesaplanıyor? Zira ek ders, döner sermaye vb ile net maaşın 2 katına çıkıyoruz. Prime esas kazanç elimize geçenin yarısı bile değil. 2008 Ekim öncesi göreve başlamış olsam, kaza yapsam, malul olsam 5400; 2008 Ekim sonrası 2000. Bu nasıl bir şey? Ben mi yanlış anladım yasayı yoksa acayip derin bir adaletsizlik mı var? Özellikle hastalanıp malul olanlar için???

mert01
Merhaba,
Herşey yasaya uygun memurlarda öyle bir sistemki 4500 tl alan pirimi 3500 görünüyor.

Öyle bir sistemki : 1998 sigorta girişin olsa bile , ekim 2008 den sonra memur oldunmu 5510 girip hem yaşın hem pririmin yükseliyor. Hem emekli maaşın düşüyor.

Size acizade önerim; 2-3-5 yıl sonra kesin emekli olurum diyorsanız vakıf üniversitesinde iş garantisi varsa çalışın derim.

Bu sayfaya onca insan sordu 4c engelli emeklisi olan tek bir Allahin kulu yok mu ????

muhendis3232
Merhaba,
Tek faydası çalışırken fazla para almak, kadro 3 yeşil pasaport onun dışında emeklilikte pirim kazancı

Alakası yok arkadaşım engel durumuna gore 15 senede emekli oluyorsan bunun mesela 5 senesi özelde çalıştıysan 10 senede memuriyet toplam 15 sene olur hizmet birlestirmesi yaparsin. Benim 9nsene memuriyet geri kalan özelde çalışmam di 16 senede emekli oldum.

Memuriyette sigorta girişini baz almıyorlar yatan primlerinizi yıla çevirip karşılığında kaç yıl yapıyorsa o süreyi baz alıyorlar yani benim 17 yıl sigorta primim yatmış ama sigorta baslangicim 1997 bi faydası olmadi. Maaş supriz oldu çünkü burda yazılanlar 1300 1500 civarı falandı ama benim kendi araştırmalarımda tahminim yine 2500 kusirdu.

İyi akşamlar hakan bey

Tüm kalbimle sizin haklı olmanızı isterim.
Kafa karışıklığı buradan geliyor; burda sizin dışında kimse bunu desteklemedi. Başka kimse bende bu şekilde maaş aldım demedi.

Özelikle size çok teşekkür ederim. Bizimle bu bilgiyi paylaştığınız için,

Bu arada sizin kaç yıl özelde sigortaniz 7 yı + 9 yıl memuriyet b; 16 yil.

İkramiye ne kadar verildi ?
Sigorta piriminiz ne kadar di?
En son maaşiniz ne kadar di ?

Şimdiden eşekkür ederim.

Ayrıca Başka emekli olan arkadaşlarda lütfen yazar mi!!!

@Hugo88
Merhaba hugo

Teşekkür ederim. İlginiz için. Onları okudum.
Hakan bey, emekli olup en düşük devlet memuru maaşı almış,
Düşünüyorum;
Bir kaç yıl önce gittim Ankara sgk maaşların hesaplandığı yere müdürden şefe kadar herkes ile konuştum.
Dedikleri şuydu; Bu sistem ile ilgili en düşük devlet memuru maaşı garanti değil, sisteme giriyoruz orada bir maaş veriyor. Onuda girmeden bilemiyoruz.
Dedi.
Kendilerine dedim bir girip baksanız ben ne kadar maaş alırım dedikleri şuydu emekli dilekçesi vermeden yapamayız rica ettim, o da girecekti ama sistem kapalıydı, daha sonra dedi numaramı aldı ama beni aramadı, bende Ankara oturmadığım için gidemedim.

Hakan bey,in dediklerini düşünüyorum. Acaba yeni bir yönetmelik mi çıktı,ondan olabilir diye düşünüyorum. Çünkü en düşük devlet memuru derken yeni eski ayrımı olması anayasaya aykırı diye düşünüyorum.

Lütfen sizlerde bu konuda ne düşündüğünüzü yazınız.

Hakan bey,bizim kurumda 2 kişi emekli oldu.5510 sayili kanunla.Ve en düşük devlet memuru maaşıni aldi.Sizde en güzel örneksiniz.Yani kafalar karışmasın.5510 eski sigortaları hizmetinize sayıyor.Emekli sandıgı kanunu başlı başına farklı.Bende dilekçemi verecegim.Maaşımı yazarım.Benim ssk başlangıcım 2003 4c başlangıcim.2013.Hadi bakalim ya Allah ya bismillah.Karar ne gelir.Yazacagım.

Üst Alt