Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

Sevgili meryez ıns hersey gönlünüzce olur.

muhendis3232 2008 den sonra memur oldum 2010 yılında.

Mutlu678 emekli maaş hesaplamada ne yazıyorsa aynısı yattı bana 27 bin ikramiye son aldığım maaş 3950 sigorta primlerim özelde çok yüksek yatmadı.
Ufukalp memuriyet girişi 2010

Hakan bey,buradan yazacağım sonucu.Dilerim herkesin yüzü güler.Ben 2013 de memur oldum.16 yıldır çalışıyorum.Emekli sandığından emekli olur yazısını gecen sene aldım.Geçen seneden hakettim emekliliği.Ama kismet bu zamanaymış.Bu arada şu 5510 sayılı kanunla emekli olanları bekledim.Allah yar ve yardımcımiz olsun.

Burada tüm insanların kafalarinda soru isaretinin kalmaması için herkes paylaşımlarını yaptı.Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Burada tüm insanların kafalarinda soru isaretinin kalmaması için herkes paylaşımlarını yaptı.Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

HAKAN3379

Allah'tan emeklilik maaşınızı huzur dolu günler de , bereketli harcamasını dilerim. Yaptığınız çok güzel bir davranış inşallah diğer insanlarada örnek olur. Çünkü hala bu konuya vakıf insan yok.... Herkes birşeyler söylüyor ama önemli olan maaş alab birisinin tecrübesi....

Hayırlısı olsun...

Size en düşük emekli memur maaşı bağlanmış beyanınıza göre ben 25 yıl üzerinden malulen emekli oldum yani 9000 prim günü ile ben 1400tl alıyorum burada bir yanlışlık var bende sizi emsal gösterip itiraz edeyim o zaman e-devlet sayfanızdan 4c emekli aylık bilgisi kısmını buraya resim olarak eklermisiniz

hayda yine başa sardık işler değişti :) Hugo nerden çıktın

malülen emeklilikle - erken engelli emekliliği(yaşlılık) farklı kavramlar bunu hatırlamakta fayda var

Malulen Emeklilik;

Çalışma gücü kaybı veya meslekte kazanma gücünü en az %60 oranında kaybeden, ilk defa işe başladığı tarihten itibaren en az 10 yıllık sigortalılık süresi ( bakıma muhtaçlık durumunda bu şart aranmaz ) ve 1800 gün uzun vade primi bulunanlara malullük aylığı bağlanır. Bunun için en son sigortalılığın veya ikametgahın bulunduğu SGK’dan, eğitim araştırma ile üniversite hastaneleri, bunların bulunmadığı illerde tam teşekküllü devlet hastanelerine sevkini istemeleri gerekmektedir. SGK’dan alınan ‘hastaneye sevk’ yazısı ile birlikte ilgili hastanelere başvurulması gerekmekte, akabinde hastanece düzenlenen heyet raporu SGK bünyesinde bulunan Sağlık Kurullarınca değerlendirilerek kişinin malul olup olmayacağının kararı verilmektedir.

Engelli Emeklilik;

Çalışanlardan engellik, sakatlık, hastalık durumu bulunanlardan kendi imkanlarıyla devlet hastanesinden ( SGK tarafından hastaneye sevk gerekmeksizin ) alınacak raporda en az %40 engellilik oranı bulunup, vergi dairelerince bu rapora istinaden vergi indirim belgesi alanlardan kanunda öngörülen sigortalılık ve gün sayısını tamamlayanlara işten ayrılmaları ve yazılı istekte bulunmaları halinde yaşlılık aylığı bağlanır. Hemen belirtelim engelli aylığı yaşlılık ( normal emeklilik ) aylığı kapsamında olup eşit şartlarda bağlanan aylıklar arasında bir fark bulunmamaktadır.

Hugo88

Merhaba hugo

Burda herkes fikrini söylüyor. Bilgi alışverişi yapıyor. Onu emsal gösteriym dersen kendince haklı olabilirsin. Ama buraya artık kimse yazmaz.
Elinden tutan yok, sgk bir dilekçe ver. Sor... olmadı Ankara'ya git orada iki tane müdür var onlara sor...
Hakkını araki senin sayende başkalarıda faydalanır.
Lütfen beni yanlış anlama
Allah'a emanet ol

Mutlu678

Ben konu ile ilgili kurumlara defalarca dilekçe yazdım zaten imkanım ve ölçüsünde de Ankara'ya gidip bu konuyu vekiller , bakan yardımcıları hepsine anlattım , bu konuda kanun değişikliği yapılmadan maalesef bu iş düzelmez dediler.

Ben sadece doğru bilgilerle bilgilenelim istiyorum.

Hugo88

kamudan emekli değilsiniz sanıırm kamudan emekli olanlar daha avantajlı en düşük memur maaşı bağlanıyor

@Hugo88
Merhaba hugo
Siz toplam kaç yıl ile :
Ozelde ssk: ?
Ozelde sgk (5510 )?
Kamu sgk (5510)?
Yazabilirsiniz

5510 şöyle birşey var en çok hangi kurum ise oradan emekli oluyor.
Sizin, özel ve sigortalı günlerisinin sayısı önemli

Hugo88 siz malulen emekli olmuşsunuz ve aldığınız maaş dogrudur. Malulen emeklilik ve engelli emekliliğini (yaşlılık ayligini) karıştırmayın. Malulen emekli olanların aldığı maaş 1400-1600 arasi yani düşük olur.

HAKAN3379

burdaki beyana göre 2008 sonrası engelli memur olan birisi, en düşük emekli devlet memur maaşı bağlanacak. fazla söze gerek yok gibi. yada benim işime öyle geliyor.

hugo sen ssk dan oldun galiba emekli yanlış hatırlamıyorsam durumunu tekrar yazarmısın senin ssk pirimin fazlaydı sonradan memur oldun 2008 sonrası ama 1261 günü tamamlamadıgın için memuriyette ssk dan seni emekli ettiler

Merhaba herkese,

Biri birşey söylüyor. Herkes beyin fırtınası yapıyor. Bilgi alışverişinde bulunuyor....

Hugo sende lütfen arkadaşlar sorularına bur cevap verirsen iyi olur.
Burada belki senin emekli maaşın yanlış hesaplandı, yada yanlış anlama oldu... Sen cevap vermeden sadece tahmin yürütebiliriz...

Şu gerçek; siz malulen emekli oldunuz.

A)- 5510 dediğiniz gibi olsaydı,
Pirim usulü olsaydı yaklaşık 1000 tl
alırdınız

B)- Ama siz sigortalı gününüz fazlaysa oda 1400 gibi tutar...

İnşallah tüm emekliler ssk, bağkur, emekli sandığı, malulen en düşük ücret 3000 tl olur. Bugünün şartlarında en az 2500 - 3500 arası alması gerektiğini düşünüyorum. İnşallah olur. Allahim kimseyi kimseye muhtaç etme....

Mutlu678 forumu baştan sona okursan tüm cevapları verdiğimi göreceksin.

Ayrıca bende HAKAN3379'dan 4C emekli aylık bilgisini istemiştim e-devletten alınmış buraya eklerse en azından hepimizi aydınlatmış olur.

Hugo88

Merhaba
Baktım, sadece yorumunuz, %30 bahsettiğinizi ve 5510 memur emeklisi olduğunuzu söylemişsiniz.
Üzgünüm göremedim. Yada benim dikkatimde kaçtı.
Gerçekten baktım.

Arkadaşlar 2008 den önce sigortanız varsa ve 2008 den sonra memur olduysaniz en düşük devlet memuru maaşını alıyorsunuz.Ama ilk kez 2008 sonrasi memur olanlar içi kanun geçerli.Eminim artık.Emeklilik dilekçesini şubat 16 gibi verecegim.Buradan bilgi veririm size.

meryez gelişmelerden bizi haberdar etmeyi unutma lütfen. sonucu merakla bekliyoruz

Üst Alt