Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

Ben kadrolu işçi olarak 15.09.2008 de işe girdim. Vergi indirimim de vardı bu tarihte. 06.05.2013 te memur oldum. şimdi ben 5510 a mı taabiyim. 5434 e mi tabiyim.

selo46
maaş bodronuzda yada e devletten hizmet döküme baktıgınızda görürsünüz genellde 5510 oluyoruz

konu gayet net şu an yatan primleriniz ne kadar yüksekse ileride alacağınız maaş o kadar yüksek olur ama prim yüksekliği aylık bağlama oranın %30 gerçeğini değiştirmiyor
ayrıca birgün yeniden devlet memuru olma şansınız olursa daha önceden hizmetiniz olduğu için emekli olduğunuzda devletçe belirlenen taban aylık olan rakamı maaş olarak alırsınız

Ben memurum.prim esas kazanç tutarı 2950 yatmış.şimdi emekli olsam bunun yüzde 50 olan 1450 tl mi alcam?

selo46 5510
ayDÜNYAvazo burada net bir soru yok. Ne öğrenmek istiyorsanız net olarak sorarsanız bilgi verecek biri çıkar.

Emekli maaşları 5510 a göre hesaplanacak 2008 sonrası memurların emekli aylıkları çok çok düşük olacak, bu su götürmez bir gerçek.
Sebebi ise; memurların da prime esas kazanç tutarı sistemine geçirilmesi.
Memurların maaşının önemli bir bölümünü oluşturan yan ödemeler maaşa direkt net olarak eklenmektedir. Yani çıplak maaş haricinde hiç bir yan ödeme kaleminden sigorta primi kesilmekte, dolayısıyla ödenen sigorta primi çok düşük kalmaktadır.
İşçinin en ufak fazla mesaisi de dahil bütün geliri üzerinden prim kesilmektedir.
Bugün orta halli bir memurun prime esas aylık kazanç tutarı asgari ücret seviyesinden çok da farklı değildir.

Sayın Ufukalp
2 senedir aynı işyerinde çalışmaya devam etmekteyim.
Bu süre zarfında primlerim 2700 ila 3000 arası brütten yatırıldı.
Buraya bakarsak SSK LI ÇALIŞMAKMI
AVANTAJLI
YOKSA, MEMUR OLARAK EMEKLİ SANDIĞINDAN PRİM YATIRILMASI MI(alınan memur maaşı dışında)
HANGİSİ DAHA AVANTAJLIDIR?
GÜNÜMÜZDE.

YUKARIDAKİ,
EMEKLİLİK AÇISI YÖNÜNDEN HANGİSİ DAHA AVANTAJLIDIR?

Son düzenleme:
ayDÜNYAvazo
1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı yeni sosyal güvenlik yasası ile birlikte emekli maaşı bğlanması yönünden memur ile işçi arasında bir fark kalmamış olup, bu tarihten sonra memur olarak çalışmaya başlayanların emekli aylıkları için de prime esas kazanç tutarı esas alınacaktır. Bu tarihten önce memuriyete başlamış olanların emekli aylıkları ise yine eskisi gibi 5434 sayılı yasa hükümlerine göre bağlanmaya devam edecek.
Mesajınızda belirttiğiniz aylık kazancın asgari ücretten dikkate değecek bir farkı yoktur, asgari ücret de şu an da 2.558 tl.
Ortalama bir memurun prime esas kazancı da aşağı yukarı 3.000 tl civarında olması lazım. Çünkü yukarıdaki mesajımda değindiğim gibi memur maaşında önemli bir yer tutan yan ödemeler genel olarak maaşa net olarak eklenmekte, sigorta matrahına dahil edilmemektedir. Bu da daha az sigorta primi ve daha az emekli maaşı demektir.
Özel sektörde 4A kapsamındaki prime esas kazancınız olan 2.700-3.000 tl, hemen hemen bir memur için gösterilen prime esas kazanca yakın bir rakam.
O yüzden emekli maaşı yönünden 4A lı devam etmek ile 4C li devlet memuru olmak arasında sizin için çok fark yaratacak bir durum yoktur.

Aynen brüt maaşım 5500 tl civarı pek 2950 tl.memura yapılan zulme bak.

BU sitede 5510 SK. na göre 4c.den engelli statüsünde emekli olan varmı?Lütfen varsa ne kadar maaş bağlandı bunu yazabilirmisiniz?

[FONT=sans-serif]rainman57 [/FONT]%30 u bağlanacak %50 değil 2950*0,30= 885 TL ama şuda var primlerinin muhtemelen son ay yatanı 2950 TL dir. ilk girişte yatanla son yatanı topla ikiye böl çıkan senin aylık prim tutarındır. Onuda 0,30 ile çarp yani 885 TL bile alamazsın şu an emekli olsan. 2008 ekim öncesindeki girişe göre emekli olursan değişir sadece... (bana kalırsa 2008 sonrası işe giren, aklı olan ve emekliliğini düşünen Türkiyeden emekli olmamalı, hem parası değersiz, hemde aylık bağlama oranı aşırı düşük) baştan yaşayan ölü olmaya gönüllü olmuş olur.

Engelsizbiz ben memurluğu bırakıp aynı kurumda sözleşmeli olarak devam edersem aylık prim 5400 tl civarı yatacak 4a lı olarak.sence 4a ya geçmek emekli maaşı yükseltirmi .3-4 yıl sonra emekli olmayı düşünüyorum zaten.

kamu emeklileri

2008 den sonra memur olup emekli olan kamu emeklisi engelli statüsünde çalışıp emekli olmuş arkadaşlarımız ne kadar maaş alıyor?

1.200tl civarı alırsınız, 5510 kanunu ile 5434 teki taban aylık olan şu anki rakamla 2.379tl uygulaması bitti artık

maalesef doğru , ilk aldığım maaş o civarda idi 2018 de emekli oldum

Hugo88
Siz engelli statüsündemi emekli oldunuz. Hizmetiniz ne kadar.Sigorta primleri emekli sandığından ne kadardı?Benimde duyumlarım maaşın düşük olacağı husuunda. 1000 tl. gibi rakamlar konuşuluyor. 2008 sonrası memur olanlar için.

2018 hangi ayda emekli oldunuz?İlk aldığınız maaş 1200 tl. mi. Mahsuru yoksa prim gün sayılarını yazarmısınız.

Hugo88

hocam ben mühendislikten emekli olacağım aynı rakamı mı alacağım. siz 2008 den sonra memur olmuşsunuz fakar sigorta başlangıç tarihiniz 2008 öncesidir muhtemelen yüzde kaç engeliniz var ilk sigortalılık yılınız nedir ? vergi indiriminiz var mıydı ? emekli olurken tekrar rapor istediler mi ? ilk raporunuz yüzde kaç hangi yılda alınma

teşekkürler

2003 sigorta başlangıcı total 3500 gün 2.nci derece indirimim var dilekçe vermeden benden istenmesede yeni orijinal raporu verdim kuruma
toplam havuzda toplanan primler önemli ama aylık bağlama oranı yüzde 30 larda olduğu için maaşınız düşük gelicek maalesef ,eskisi gibi derece kademenin bir önemi yok artık

birde son olarak soruyu soran kişilerin memur olduğunu düşünerek yazıyorum , kamu çalışanları emeklilik daire bşk.lığına bir dilekçe ile en net bilgileri alabileceğinizi hatırlatmak isterim

Emekli sandığı da bu konuda ancak emeklilik dilekcesi verilorse hesaplanir diyor.Ya emekli olmadan ne kadar maaş alinir bilgisine ulasmak bu kadar zormu.Sgk siyesinde hesaplama yapinca en düsük devlet memuru maasi çikiyor.Anlamadigim su tamam 2008 den sonra memur olduk ama sigorra baslangicimiz 2003.Halami 5510 kuralları gecerli olur.O zamam neden derece ve ek ödeme puanı var.

Memur olmanin bir cazibesi yokmus.Inanın anlamadım.Anlasamda kafam kanunun verecegi emekli maasina basmadi.Yaaa 1000 tl.gibi rakamlat konusuluyor.Bir sosyal güvenlik uzmanina sordum 1000 tl gibi diyor.Valla kafayı yiyecem.Keske sağlık durumumuz yerinde olsada çalissak.

Asgari ücret 2000 tl emekli maaşı 1000tl.valla yazıklar olsun bu yasayı çıkaranlara.

hiç çalışmayın engelli maaşı 700 tl alın keyfinize bakın:cool::cool::cool::cool:

[FONT=sans-serif]rainman57 sigorta başlangıcınız 2008 ekim öncesindeyse 4a da 6 bin tl iyi bir rakam işçilikten emekli olmak sizin için daha avantajlı olur bence...(Memurluk 2008 sonrasında başladıysa)[/FONT]

[FONT=Verdana]2008 yılında herkes referanduma giderek akp ye evet verdi sonuç ortada emekli aylık bağlama oranları %70 lerden %30 lara düştü. [/FONT]
[FONT=Verdana]şimdi düşük emekli maaş bağlayan hükümet artık kontrol muayenesine çağırıp rapor oranını düşürüp emekli maaşlarını iptal etmeye başladı.[/FONT]

meryez
Kazanılmış haklar yani yasa çıkmadan önce sigorta olanlar önceki tabii oldukları yasaya göre emekli olurlar. 10 defa bile kanun değişse 1 kişi dahi önceki yasa hali ile sistemde varsa mutlak suretle ek madde veya geçici madde ile yasanın eski halinden emekli olursun Ne varki her yeni yasa çıktığında çıktığı tarihten itibaren önceki yasadan farklı maddeler ile kısmen de olsa maddi kayıp yaşanması tabiki üzüntü vericidir.

Üst Alt