Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

Az önce Ali Tezele telefola ulastim.Tv programindan.Bana dava açın dedi ama konuyu tamda net anlayamadım.Yeniden ulaşmaya çalışacağım.Burdan yazarım.

5510 ile 5434 kanunlarını karıştırıyoruz sanırım bizler.

Benim durumumu okudunmu. Görüşlerin nedir?

5510 sayılı kanunla emekli olacaklar (engelli olsun -olmasın) hiç memurum falan demesin 5434 sayılı kanuna göre çalışan memurlara kıyasla %30-40 daha düşük maaş alacaklar hele 15-20 senede emekli olacaklarsa...
O yüzden BES çıktı ya...

Hatırlamıyorum ama eğer ekim 2008 den önce memursanız 5434 e tabisiniz, sonrası iseniz 5510 a tabisiniz. 2008 den önce ssk veya bağkurla çalışmanız veya çalışmamanız durumu değiştirmez.

Benim ilk ssk girişim=01.10.2003
Ssk prim gün toplamı=2612
Em.sand.=04.06.2007 ile 17.11.2009 arası
Em.sand.toplam=1125 gün prim
Toplam primlerim= 3737+ 450 askerlik olsa=4187 gün prim yapar halihazırda.
Memur atamam oldu. Tekrar memur olursam eğer ne gibi haklardan faydalanabilirim?

5434 e mi tabi olacağım. Teşekkür ederim.

2007 ile 2009 arası (yani 2008/10 ayından önce) 2,5 yıl memuriyetiniz var 5434 e göre ama sonrası bırakmışınız şimdi yeniden memur olacaksınız anladığım kadarı ile. Bence 2008/10 ayından önce memur olduğunuz için kazanılmış hakkınız var gibi ama sonrası istifa ve tekrar memuriyet düşündürüyor beni. Sanki 3 bilinmeyenli denklem gibi. Umarım 5434 tabi olarak emekli olursunuz.

@OturanBoğa
verdiğiniz link te 2008 ekim öncesi girişli memurların maaş ve ikramiye hesabı için. 2008 sonrası memurları için değil maalesef.

5434 sayılı kanunla en düşük emekli maaşı bağlanır.şu anda 2.379 tl.

Bir arkadaşım vardı aynı kurumdaydık. 15 yıl 4 ay hizmeti vardı.1672 tl maaşa bağlanmıştı.Kamu

meryez

o da 15 yıl falan çalışmışsa memur olarak alır o parayı, (5434 sayılı kanunla çalışmışsa) ya engelli yada elgelsiz vatandaş aynı kanunla 20-25 sene çalışıp 1. dereceye inerde bir de 3600 ek gösterge alabilecek bir kurumdaysa maaşı 3600-3700 tl alır rahatlıkla...

Bir arkadaşım vardı aynı kurumdaydık. 15 yıl 4 ay hizmeti vardı.1672 tl maaşa bağlanmıştı.Kamu
Arkadaşınızın işe başlama tarihi ne zaman. Memuriyet tarihi ne zaman. Ve ne zaman emekli oldu. Lütfen bu konuda yazarsanız sevinirim.

@disc55 [FONT=sans-serif]
Arkadaşınızın işe başlama tarihi ne zaman. Memuriyet tarihi ne zaman. Ve ne zaman emekli oldu. Lütfen bu konuda yazarsanız sevinirim.​

[/FONT]

Arkadasiniz 5434 sayili yasaya gore emekli olmus

Şimdi arkadaşlar;
Burada 2008 den sonra memuriyete başlamış olanlar kamu kurum ve kuruluşlarinda 5510 sayili yasaya uygun program satin almadiklari için haliyle bizlerin sgk primleri jala eski priğram üzerinden yani 5434 sayili yasanin programi üzerinden düzenlenmekte imis.Bu sebepten primler düsuk yatiyor ve bizleri ssk li gibi düsünup ona göre 1000 tl gibi emekli ayligi bagliyorlarmis.Bu baglamda benim durumumda olanlar SGK na dilekçe verirlerse primlerimin 5510 sayili kanuna göre yatirilmasi diye o zaman bizlerde en düsük emekli maasini almaya hak kazanacakmisiz.05.02.2019 da Ali Tezele sordum.Youtubeden 05.02.2019 Ali Tezel yazip izleyin.Lütfen bu durumda olanlar sosyal güvenlik kurumuna dilekce versin.Bakalim sureç nasıl işleyecek.

Kurumamı SGK mı yazacaz? Dediğin gibi 5600 tl brüt maaş ama yatan prim 2700 tl.buda maaşı baya düşük gösteriyor.bunu bile düzeltseler emekli maaşı yükselir.

Arkadaşlar ben 2008 sonrası engelli memur olmuş biri olarak hayallerim yıkıldı. emeklilikte en düşük memur emeklisi maaşı alamayacaksak engelli emekliliğinin ne anlamı var.

Baya kötü bir durum. Yani 2008 Ekimden sonra memur olan kişileri ilgilendiriyor sanırım bu kanun.

Meryez videoyu izledim Ali tezelin demek istediği örneğin 5500 tl brüt alan memurun priminin 2700-3000 tl olarak yatırılması sonucu düşük maaş bağlandığını yoksa en düşük memur aylığı olan 2379 tl yi yine alamıyoruz.primler tam yatsa yine maksimum 1700-1800 alırız gibime geliyor.

Yaklaşık 1700-1800 arası. Facede grubumda emekli olan kardeşimiz var.

31.03.2019 tarihinde AKP ye verin oylarınızı ben 2008 yılındaki referandumda uyardım sizi bazıları geç anlar akp nin emekliğe attığı kazıklar bunlar maaşın yarısını çaldılar

2008 yılında bize atılan bu kazığı hiç bir hükümet halkına atmadı.

rainman57

2008 yılında işe giren biri brüt 6bintl maaş alsa ve emekli olsa 1800tl emekli maaşı alır bu kadar basit abo : %30 lara düştü %35 olsa en fazla 2050tl emekli maaşı alır buda akp nin halka attığı kazıklardan biri

Keşke 1600-1700 TL gibi rakamlar olsa. 1000 tl. den bahsediyorlar. Yatan 2700 TL primle bağlanacak aylık 1000 tl. Maalesef. Sizlerde kendi kurumunuza sorun. Ben araştıracağım. Gelişme olursa yazarım. Lütfen dilekçe verilecekse topluca verelim. Ben size dilekçe örneğini yazarım.

meryez

Hevesinizi kırmak istemem ama bu iş dilekçe ile falan olmaz idareciler bilinçli çıkardı kanunu., atı alan üsküdarı geçti. Günler geçti, primler yattı, hatta düşük maaşlar bağlandı şimdilik 2008 ve sonrası engelli memur emeklileri durumun farkına vardı biraz ama esas çığlık ilerde milyonlarca normal (sağlıklı) memurlar emekli olmaya başladığında çıkacak.Yani deniz bitti.

Neden başkalarının yaptığı hatayı biz düzeltiyoruz.😂

u.uçar 'a katılıyorum.
Ben memur değilim ama yıllar öncesinden bas bas bağırdım, çok büyük kazık geliyor itiraz edin diye.
5510 sayılı yasa ile memurun emekli maaşı hesaplama yöntemi değişip 4A lılarda olduğu gibi prime esas kazanç sistemi getirildi. Ama sorun şu ki; memurun maaşının neredeyse yarıya yakını net ilave edilen yan ödemelerden müteşekkil. Yani sigorta matrahı dışında.
Adamın 5.000 TL maaşı var ama sigorta matrahı 3.000 TL.
Ya hu asgari ücret bile 2.558 TL ve asgari ücretle çalışan 4A lıların büyük çoğunluğunun fazla mesaisi var, fazla mesai üzerinden de prim ödeniyor. İkramiyeleri var, onlar üzerinden de prim ödeniyor. Ama memurda bunların hiç biri yoktur.
2008 sonrası girişlilerin emeklilikleri yaygınlaşsın göreceğiz kızılca kıyameti.

Ben şaşırdım kaldım inanın. Kuruma sordum 5510 sayılı kanuna göre primleriniz yatıyor diyor. Peki neden bana 1000 lira gibi bir emekli maaşı hesap ediyorlar.Bunu bir arkadaş aracılığı ile emekli sandığından sordurttuk. Şimdi ben ne yapayım. Emekli olsam 1000 tl. Nasıl geçineyim. Ben pes dedim. Çok yoruldum inanın. Kimse bir şey bilmiyor.

bipolaren

yani çok haklısın.

kısaca emekli olma çalış diyorlar.

çok sıkıntılı bir durum.

meryez

bunun hesabını 2008 yılında koştura koştura evet basan akp li cahil kesime sormak lazım. ne geldiyse bu ülkenin başına cahillikten geldi.

selo46

yani çok haklısın.

kısaca emekli olma çalış diyorlar.

engelli bir ömür çalışamaz arkadaşım mecbur emekli olacaksın ha 1000tl maaş ile geçinebilir misin zor 2000tl alsan yine geçinemezsin. ülkenin durumu ortada enflasyon tavanyapıyor seçimden sonra daha kötü olacak neyse şimdiki hükümet çalışma emekli olma gel bana sana sosyal yardım vereyim gıda elektrik su faturalarını ödeyim vakıf maaşı evde bakım maaşı 2022 maaşı yaşlılık maaşı vereyim ama oyunu bana at diyor bu verdiği sosyal yardım ve maaşları senin emekli maaşının yarısını çalıp çalışmayanlara dağıtıyor işin özeti bu oy almak için yapıyor.

Üst Alt