Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%69 raporla haklarım nelerdir?

Maymuncuk12

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
7
Merhabalar, geçen hafta iki yıl süreli engelli raporu aldım. %40 nöroloji, %30 tıbbi genetik, %20 fizik tedavi ve %8 ortopedik engellerim var. Toplamda %69 engelliyim. Engel olarak kronik ve ortopedik işaretli. Ben bu rapor ile hangi haklara sahibim? Bilen bilgilendirebilir mi? Ücretsiz tren ve şehiriçi ulaşım hakkım olduğunu ve müzelere ücretsiz, sinemalara indirimli girdiğim bilgisine sahibim. Ekpss ve işlerde engelli kontenjanından başvuru yapacağımı biliyorum. Fakat bir engelli maaşı alabilir miyim? Ya da bunlar dışında hangi haklardan yararlanabilirim. Bilen varsa ve beni aydınlatırsa çok memnun olurum.

@Maymuncuk12,
1-calisiyormusunuz ? şayet evet ise ise giriş tarihiniz nedir ? 2 - sosyal haklar müzeler şehir içi ulaşım şehirler arası ulaşım tren ucak gibi ulaşım araçlarında indirim , doğalgaz,elektrik , su ve GSM ve Telekom hatlarinda %25 indirim 3- ÖTV indirimli araç tabi raporunuzda ozel tertibatli araç kullanabilir ibaresi yazacak

@Maymuncuk12,
merhaba. tibbi genetikten ne icin nasil oran aldiniz sorabilir miyim? 3 genetik mutasyonum var, fakat cok nadir olduklari icin bana bunlarin orani yok dediler...

@mvagusta,
Ben charcot Marie tooth hastasıyım. İlk rapor aldığımda bana da oran vermediler, şimdi %30 vermişler. %30 neden oran verildi doktorların takdiri ben sadece geçmişimi anlattım ve hastalığımı kanıtlayan genetik testimi onlara verdim.

@AHMET FATİH ERYILMAZ,
Merhaba. Hayır çalışmıyorum fakat ayın 16sında işe başlayacağım. bu çarşamba iş yerinde doktor muayenem olacak. %60 işgöremezlik oranı ile %60 özür oranı aynı şeyler mi? İş yerime engelli belgemi attım. %60 iş görmez birinin sanırım brüt maaşinda kesinti 4000tl daha az. iş görmez raporunu nasıl alabilirim? Bunu firma benim için sağlar mi?

@oxzd,
İlk işe giriş tarihim 2016, uzun vade giriş tarihinde 2020 yazıyor. 2016da staj yapmıştım. Prim dediğiniz gün ise o 348. 2016dan bu yana da 145000 TL olmuş yıl sonu primleri gösteren bir tablo vardı onları topladım.

%60 iş görmezlik şu an ki sistemde tek bir hastalığı kastediyor. %60 özür oranı emeklilik hariç diğer haklar için kullanabileceğin oranı ifade ediyor. sizin tek hastalıktan en yüksek %40 ve bu erken emeklilik için yeterli. 2016 girişli olduğunuz için 5510 sayılı kanuna tabisiniz. ona göre de sanırım 18 yıl+4bin 680gün çalışmanız gerek emeklilik için. %69 ile vergi indirimine başvurup ekonomik olarak bundan faydalanabilirsiniz.

@bipolarikipolmaz,

Teşekkür ederim. Nereye başvurmam gerekiyor ve bu bahsettiğiniz günü doldurup mu başvurmam gerekiyor. Bir de %40 engelli oranım olduğu için %40 iş görmez sayılır mıyım

@mvagusta,

Teşekkür ederim. Heterozigot

@Maymuncuk12,

Hocam sizi darlıyorsam kusura bakmayın ama istanbuldaysanız hangi hastanenin genetik bolumu puan verdi? Bende 4 heterezigot, 1 tane homozigot mutasyon bulundu. milyarda bir denk gelen olay dediler bu kadar mutasyon. Zaten iki mutasyonum kendi başına milyonda bir ihtimal. Beni etkiledi mi diye enzim testleri, kan testleri yapıldı, klinik tablo bakıldı hepsi pozitif. Bana hiç bir puan gelmedi, sırf heterezigot diyerekten. O yüzden adınıza çok sevindim ama kendi durumumuda şaşkınım

vergi indirimi için işe başlar başlamaz başvurabilirsiniz. gün vs doldurmanıza gerek yok. emeklilik için günün dolması gerekli. tek hastalık %40 emeklilik için %40 iş görmez anlamında oluyor ve erken emeklilik için geçerli oluyor yalnız rahatsızlığınızın SGK hastalık listesinde olması gerekli. vergi indirimi için toplam oran üzerinden işlem yapılıyor. vergi indirimi için vergi dairesine başvurmanız gerekli. e devlet üzerinden de başvuru açtılar ama tam çalışıyor mu bilmiyorum.

Anladım teşekkür ederim. Bir soru daha soracağım çünkü anlamadığım birkaç kısım oldu. Bu bahsettiğiniz vergi indirimi benim brüt maaşımdan kesilecek olan verginin indirimi değil mi? Yani bu sayede daha yüksek bir net maaş alacağım. Çünkü öyle olmadığı takdirde yani bir faturanın indirimi gibiyse şu anlık bunları odemiyorum. Biraz hakim olmadığım bir konu. Bu yüzden sormak istedim. Yanıtınız için de teşekkür ederim.

maaşınızdan alınan gelir vergisi vs vergilerden yapılan indirim bu. vergi indirimi maaşınıza yansır. engel oranınıza göre belirlenen miktarda vergi iadesi almış olursunuz ve üst vergi dilimlerine daha geç girersiniz. bu sayede net maaşınız artmış olur. çok bir artış değil ama hiç yoktan iyidir. faturayla fişle bir alakası yok. doğrudan maaşla alakalı.

@bipolarikipolmaz,

Anladım bence güzel gayet. Tek hoşuma gitmeyen kısım benim bireysel başvuru yapacak olmam oldu, bir de işe başladıktan sonra başvuru yapmam gerektiği. Şirketler bence bunu kendi personelleri adına yapmalı. Çünkü yeni başlayan birinin bu işlem için izin istemesi pek hoş karşılanmayabilir. Bence engelli birini devlet işe girdiğinde bu işleme gerek kalmadan gerekeni yapmalı. Ya da hazır iş sürecim başlamamışken halledebilmeliyim. E devlet üzerinden baktım ama bunla ilgili bir işlem gözükmüyor interaktif vergi dairesi uygulaması üzerinde. Yarın onları da arayıp sorarım, Çarşamba da iş yerinde muayenem olacak onlara da danışırım. İlgi alakanız için çok teşekkür ederim.

SGK hastalık listesi ne baktım hastalığımın özel ismi geçmiyor ama genel ismi geçiyor. Kabul edilir bence. Bir de internet üzerinde dolaşan birinci derece engelli, ikinci derece engelli, üçüncü derece engelli vergi indirimleri var. %40 %60 %80 iş görmez şeklinde. Bu internette yazan indirim vergi dairesinin uygulayacağı indirim mi? Yoksa bunun için de ayrı başvuru mu yapmam lazım SGK'ya. Yani bahsedilen indirim oranı bu ise %60 birine uygulanan indirim gayet tatmin edici duruyor benim için. En azından şu anki durumuma nazaran :)

hocam %60 ikinci derece vergi indirimi oluyor. senin toplam 69 olduğu için bu guruptasın. bu vergi dairesinin uygulayacağı indirim. SGK ile vergi indirimi sadece emeklilik sürecinde alakalı bildiğim kadarıyla. 2. derece vergi indirimi 4000 tl ama bu doğrudan maaşına yansıyan miktar değil. bu sadece gelirinden düşülüp, gelir vergisi hesaplanırken vergilendirilmeyecek kısım. burada rakamı yüksek göstermek için bunun kullanıyorlar. bunun maaşa yansıması 500-600 tl falan olur. en büyük avantajı üst vergi dilimlerine geç geçersin. bu arada asgari ücrette gelir vergisi olmadığı için asgari ücrette vergi indirimi bir işe yaramaz. bunlar benim bildiklerim. yanlışım varsa arkadaşlar düzeltir.

@bipolarikipolmaz,

Anladım o halde kötüymüş. Ben bugün vergi dairesini arayıp konuştum. Ben işe işkurdan engelli kontenjanından başvurdum. Özel bir bankaya başvuru yaptım. Buna rağmen bireysel başvuru istiyorlarsa çok garip gerçekten. Bu işi ben neden yapıyorum. Devletin zaten takip etmesi lazım. 500-600 ise bir ara şirketten izin alıp hallederim. Belki Aralık ocak gibi. Şimdilik bekleyeyim. Şirkete de Çarşamba sorarım bu durumu.

Üst Alt