Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

74 doğumlu, 91'de sigortası başlamış, vergi indirimi alan biri ne zaman emekli olur?

petitgirl

Üye
Konular
28
Reaksiyonlar
0
Benim bir arkadaşım 31/03/1974 doğumlu. 01/03/1991 yılında sigortası başlamış, 1296 ssk günü, 1440 bağkur günü ödenmişliği var. vergi indiriminden yararlanıyor, % 50 raporu var.
Ayrıca evli ve 2 çocuğu var. 1 Ekim'den sonraki hamilelik günlerini saydırma kanunundan yararlanabilir mi (hamilelikten önce sigortalı olmuş ve hamilelikte çalışmamış)? ve bu arkadaşım ne zaman emekli olabilir?

Beni dün gece aradı çok zor durumda ne ailesi ne de eşi sahip çıkıyormuş. sigortasının 4 yıl bağkur ve son 5 aydır isteğe bağlı olarak dışarı el işi yaparak ödüyor. Eşinden türlü hakaretler işitiyormuş bu evi terketmem sen bana bakmaya mecbursun, topal yamuk bacaklı gibi hakaretleri hergün ediyormuş. Arkadaşımın tek umudu emekli olmak ve bu adamdan kurtulmak. İnanın benim içim acıdı çok üzüldüm.
Tanıştığımızda o da ben de ilkokul mezunuyduk benim ailem beni okuttu iş güç sahibi yaptı onun ailesi onu zorla dışarda büyümüş akıl hastanesinde bile yatmış kimsesiz biriyle evlendirdi. Şimdi de ne yaparsan yap katlanmaya mecbursun diyorlarmış. Ne olur sizlerde bir fikir verin ona.

Not: 2736 gün oluyor toplamda.

Sanırım 15 yıl ve 3600 günde emekli olabilecek di mi? Bu şekilde bilgi versem arkadaşıma doğru olur mu?

01/03/1991 tarihinde 17 yaşındaydı. dolayısıyla emeklilik için o tarih baz alınmaz.

31/03/1992 ve sonraki günlerde çalışmışsa o tarih emeklilik için baz alınır.
Burada size sorum var: 31/03/1992 tarihinde çalışıyor muydu?

Eğer yukarıdaki soruya evet cevabınız varsa 15 yıl ve 3600 gün prim yatırılması halinde emekli olur. Sizin verdiğiniz bilgiye göre yıl tamam ama gün eksik. Bundan dolayı Emekli olamaz.

1 ekim 2008 den sonra kesin birşey diyemem. Şimdiki yasaya göre eksik olan primlerit amamlarsanız emekli olabilir.

Bu arkadaşın ssk primleri 1991-1992-1993-1994-1995-1997-2008 olarak ödenmiş arada 4 yıl da eksiksiz bağkur ödemiş

bağkurdan erken emekli olamaz..

ancak dediğim gibi 1 ekimden sonra ne oalcağını bilemem...

Raman72' Alıntı:
meopius"01/03/1991 tarihinde 17 yaşındaydı. dolayısıyla emeklilik için o tarih baz alınmaz.
Eğer prim yatmışsa baz alınır.Gerekli Tüm açıklamaları aşağıdaki linkte bulabilirsin.
http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=38199

Nasıl baz alınır raman72? Ya ben anlamıyorum okuduğumu ya sen :)

• 1) 01.04.1981 tarihinden önce işe başlayanlar için 18 yaş şartı geçerli değidir.
    2) 01.04.1981 tarihinden itibaren işe 18 yaşından önce başlamış olanların sigortalılık süresinin başlangıcı 18 yaşında başlayacaktır.
31/03/1974 doğumlu
01/03/1991 yılında sigortası başlamış.

Yukarıdaki maddelerden hangisine uyuyor?

Bir sorum daha var; bu arkadaşım evli ve eşi sigortalı olarak çalışıyor kendisi dışardan sigortasını da ödüyor bu şartlarda devletten özürlü maaşı alabilir mi? Sorularım çok fazla ama:) o soruyor ben de size iletiyorum.

özürlü maaşı alamaz. sigortası olan kocasından faydalanıyor.

• Merhaba, 24.07.1975 doğumluyum 1992/06 tarihinde sigortalı olarak işe başladım ve çalıştığım kurumda (%40) 3.derece özürlü kadrosundayım vergi indiriminden faydalanıyorum prim ödeme gün sayım 4900 bu bilgiler ışığında erken emeklilik için gerekli sürem ne zaman doluyor kurumunuza ne zaman müracat rdrbilirim gereğini bilgilerinize arz ederim.

Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
    Bilgisayar kayıtlarının tetkikinde 17.09.1990 sigortalı girişiniz mevcut ise de sigortalı hizmetlerinize rastlanılmadığından ilk ödeme tarihiniz olan 15.06.1992 alınmıştır.Buna istinaden %40 rapor ve 3.derece özürlü kadrosuna tabii olarak 16 yıllık sigortalılık şartını yerine getireceğiniz 15.06.2008 tarihinden sonra tahsis talebinde bulunabilirsiniz.
    Bilgilerinizi rica ederiz.
İkisini de uymuyor. Daha önce yazdığım bu iki şıkın dışındaki 3.şıka uyuyor. Gerek 4447, gerek 4759 sayılı kanunlar ve bu kanunların SSK’daki genelgesi olan 12-99 Ek sayılı Genelge’de ayrıntılı olarak açıklandığı üzere kimin hangi kademeye-yaşa tabi olduğuna bakılırken, işe giriş tarihinin 18 yaşından önce veya sonra olduğuna bakılmayacaktır. Bunu keremin örneği ile açıklayalım.Kerem 24.07.1975 doğumlu,SSK ya ilk işe giriş tarihi 17.09.1990 ancak prim yatırılmadığından ilk işe giriş tarihi hesaplanmıyor,daha sonra prim ödemeye başladığı tarih 15.06.1992 giriş tarihi olarak baz alınıyor.24.07.1975-15.06.1992 tarihleri arasında keremin yaşı 16 yıl 10 ay ve 21 güne tekabül etmesine rağmen Gerek 4447, gerek 4759 sayılı kanunlar ve bu kanunların SSK’daki genelgesi olan 12-99 Ek sayılı Genelge’de ayrıntılı olarak açıklandığı üzere kimin hangi kademeye-yaşa tabi olduğuna bakılırken, işe giriş tarihinin 18 yaşından önce veya sonra olduğuna bakılmadığından İlk işe giriş tarihi baz alınacaktır.Umarım şimdi anlamışsındır :D

Sonuç olarak bu insan ne zaman emekli olur ve bu şartlarda emekli oluncayadek özürlü maaşı alabilir mi?

kaç kişiler? gelirleri ne?

Gelen maaş/hane sayısı hesabından da verebilirler. Ama her zaman değil.

Eşi kendi ve 2 çocuğu olmak üzere 4 kişiler eşi asgari ücretle çalışıyor bayan kendisi dışarı dantel yaparak 3 ayda bir 200 ytl kazanıyormuş. Üzerlerine herhangi bir malları yok
2 çocukda ilköğretimde okuyor.

Özürlü maaşı alabilir... Ama verirlerse...

arkadaşlar benim bir arkadaşım var emeklilik dilekçesini verdi 18 yaşından önce çalıştığını kabul etmemişler 9ay daha çalışman lazım demişler

18 yaşından önce çalıştığında prim günleri yatırılmışmı?

bana söylediği 17 yaşında sigorta girişim var dedi ondan dolayı geri işe başlattılar gitti 4 5 gün sonra işe başladı şu an ücretsiz izinde ben onu bulmaya çalışayım bulursam sizleri haberdar edeceğim

Arkadaşlar benim soruma ssk dan gelen yazı

Soru : Merhabalar Benim doğum tarihim, 15-08-1982. Sigorta başlangıcım 01.11.1997. İlk sigorta başlangıcımda yaşım 15 idi. Şu anda 3170 gün primim var. 3. derece (%50)özürlü raporuyla vergi indiriminden faydalanıyorum. Benim öğrenmek istediğim konu sigorta başlangıç yaşım 15 mi yoksa 18 mi olarak hesaplanır. Ve ben ne zaman ve ne kadar prim ödeyerek emekli olabilirim. İyi çalışmalar.

Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
Sigortalı başlangıç tarihiniz 18 yaşını doldurduğunuz tarih olan 15.08.2000 olarak kabul edilecektir emeklilik hesabınız ise 15.08.2019 yılında 4240 gün hizmetiniz olduğu takdirde gerçekleşebilecektir.
Bilgilerinizi rica ederiz.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
Bilgi Edinme Birimi

Herhalde bu Sosyal Güvenlik Kurumunda çalışanlar kanunları bilmiyorlar.
Herkese ayrı ayrı cevap yazıyorlar. Benim bildiğim kadarı ile 18 yaş öncesi primler sayılıyor yanlız sigorta başlangıcı 18 yaşını doldurduğun gün kabül ediliyor diye biliyorum.

arkadaşlar merhaba
arkadaşımı gördüm 17yaşında işe girmiş primide yatırılmış fakat 18 yaşını doldurtuktan sonraki yıllar geçerli imiş 18yaşından önce yatırılan pirimleri sayılmış

Üst Alt