Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%81 rapor ile babamdan Yetim aylığını alabilir miyim?

hasiloguz

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Benim bir sorum olucak , ben %81 engelliyim.sizofreni %65 koah %40 ortopedi %¹11 ..ben babamın emekli maaşını almayı denicem. Bu üç oranin ortalamasıyla mi sgk sağlık kuruluna giricem. YOKSA en yuksek hastalık oranıyla mi giricem sgk sağlık kuruluna.

Merhabalar,

Bildiğim kadarı ile %60 üzeri oranınız olması gerekiyor ve herhangi bir gelirinizin olmaması lazım.

@hasiloguz,
Erkek çocuklara ölüm aylığı bağlanabilmesi için;

Evli olup olmadıklarına bakılmaksızın, erkek çocukların yükseköğrenim görmeleri halinde 25 yaşını doldurmamış olmamaları, ortaöğrenim görmeleri halinde 20 yaşını doldurmamış olmaları, herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim görmemeleri halinde ise 18 yaşını doldurmamış olmaları,

Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmıyor olmaları,

Kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması, şarttır.​

Engellilik durumu olan erkek çocuklar ölen babalarının maaşına başvurabilir askerlikten muaf belgesi engelli raporu ile birlikte sgk sizi gerekli görürse yeniden hastaneye sevk ediyor gelen heyet sonucu sgk tarafından değerlendiriyor ve uygun görülürse maaş bağlanıyor

peki emekli sandığı emeklisi için bu durum yine geçerli mi?

Geçerli olur diye düşünüyorum siz başvurun 4a lı emekliler için varsa emekli sandığı içinde olur

@m32t,

Geçerli, ancak sigortalılığınız sebebiyle bir gelirinizin olmaması gerekiyor.

• Beğen
Reaksiyonlar: m32t
@Hopee3466,
Klasi̇k raporla olmuyor o sgk hastayi hastaneye sevk edi̇yor raporda sgk ya gi̇di̇yor onlar değerlendi̇rme yapiyor tab, kaç yil si̇oorta günü var vd onlarda farkli gün i̇sti̇yorlar

pardon yanlış anladım ben ya engelli ya yetim aylığını seçmek zorundasın

Üst Alt