Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%81 sürekli engelli raporu aldım. Emekli olabilir miyim?

tirillena

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
merhaba arkadaşlar.. bu sorularımı mümkünse bilgi kirliliğine neden olmamak için bilen arkadaşlar yanıtlarsa memnun olurum,
çünkü gördüm kü bu sorular engellilerin (kısmen) ortak sorunları..
2016 dan beri kamuda engelli memur olarak çalışıyorum. malulen emekli olmak istiyorum artık. %81 sürekli engelli raporu aldım.
%45 şizoafektif bozukluk (tedaviyle işlevselliği düzelen) yazmışlar.
diğer oranlarda:
%5 - %8- %16 - %20 - %20 - %28 'dir.
-malulen emeklilik için nereye başvuracağım? bu süreç nasıl işliyor?
-Fizik tedavi rahatsızlığım var. (%8 bel fıtığı) özel ya da resmi kurumlardan engelli raporum dahilinde ücretsiz FTR rehabilitasyonu alabiliyor muyum?
-15 ay askerlik borçlanmam ve kamuda 6 ay ücretsiz iznimi SGK'ya yatıracağım. malulen emekliliğe süre açısından vb. faydası olur mu?
-skolyoz omurilik eğriliğine (19 derece eğri olmasına rağmen) engelli oranı neden verilmiyor?
teşekkür ederim şimdiden..

İlk çalışmaya başladığınız tarih 2016 ise iki yol ile emeklilik mümkün

1. Malulen emeklilik

Burada size uymayan şey "tedaviyle işlevselliği düzelen" tanısı. Sizin tanı ile malulen emeklilik mümkün değil malesef.
Malulen emeklilik için SGK Hastalık Listesi'ne göre Ağır tanısı alabilmek lazım. Bu da "tedaviyle işlevselliği düzelmeyen, çalışma olanağı vermeyen" tanılı hastalık demek.

2. Erken Yaşlılık emekliliği

Burada ise size uymayan şey hastalığınızın SGK Hastalık Listesinde olmaması. %45 şizoafektif bozukluk (tedaviyle işlevselliği düzelen) listede malesef yok.
Dikkat etmen gereken ilk ve en önemli şey hastalığının SGK Hastalık Listesi nde tanımlı olması.
- SGK Hastalık Listesi nde tanımlı tek hastalıktan %50-59 (Orta Tanılı) oranlı raporun var ise 16 yıl, 4320 gün primle erken emekli olabilirsin.

- SGK Hastalık Listesi nde tanımlı tek hastalıktan %40-49 (Hafif Tanılı) oranlı raporun var ise 18 yıl, 4680 gün primle erken emekli olabilirsin.

@tirillena,

malulen emekli olamazsınız, hatta engeli statüsünde dahi emekli olamazsınız. Çünkü tek bir hastalık nedeniyle SGK Hastalık Listesi'ne göre tanı alabilmek gerek. Bu tanının düzeyine göre emeklilik kriterleri belirlenir:

2008_sonrasi.PNG

Üst Alt