Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%90 raporda sürücü olabilir ibaresi ve örneği var mı?

birvideo

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
8
Mrb sevgili forum kullanıcıları. %90 engelli raporunda engellinin sürücü olabileceğine yani arabayı sadece kendisinin kullanacağına dair bir ibare yazıyor mu yoksa %90 ve üzeri raporlarda sadece engellinin yakını mı arabayı kullanabiliyor? Engellinin ehliyeti olsa bile %90 olduğu için arabayı kullanamaz mı? Her iki durumu da belirten rapor örnekleri varsa bir zahmet paylaşır mısınız? Saygılarımla...

Zihinsel bir engeli yoksa aracı kendi üzerine alabilir ve kendisi kullanabilir. @birvideo,

@OğuzHan112 bugün bir doktor %90 alırsan arabayı sen kullanamazsın dedi, kafam karıştı. Zihinsel yok. Ortopedik ve nörolojik var. Normalde ehliyetim var.

@OturanBoğa işin aslı şöyle. Ben şimdi geçen senenin ortasında sürücü olabilir raporunu aldım ama 6 ay kontrol şartı vardı. Raporu aldıktan sonra direkt sürücü kursuna gidip kayıt oldum. Sürücü kursu beni 4 ay bekletti. 5. ayın başında direksiyon derslerini almaya başladım ve 5. ayın sonunda ehliyetimi aldım. Yani ilk sınavda geçtim. Hatta yanımdaki meb'den görevli kişi "bugün araba kullanan sağlıklı kişilerden daha güzel araba sürdün" dedi. Daha sonra vergi dairesine gittim ve bana "engelli raporun 2008 yılına ait, bunu yeniletmelisin" dediler. Ben de yenilettim, %70 olan raporumu %80 yaptılar. Daha sonra tekrar vergi dairesine gittim ve bu sefer de "sürücü olabilir raporunu engelli raporuna işletmelisin" dediler, ya neden en baştan söylemiyorsunuz. Bu sefer de 6 ay dolduğu için kontrole gittim ve kontrolde sürücü olabilir raporumu olamaz yaptılar. Yani engelli raporuma sürücü olabilir raporunu işletemedim. 2 defa itiraz ettim ve her sefer sürücü olamaz dediler. Ehliyetimi aldım araba kullanıyorum, yürümekte zorlanıyorum ve ihtiyacım var, nasıl sürücü olamıyorum diyorum, duymazdan görmezden geliyorlar. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum artık.

Ben de şöyle düşündüm artık ne kadar doğru bilmiyorum. %80 olan raporumu %90 yaptırabilirsem, açıklama kısmına sürücü olabilir raporunda verdikleri kodları ekletebilirsem ve benden başka kimsenin araba sürmeyeceğine dair ibare eklerlerse belki bu sefer araba kullanabilirim diye düşündüm ama %90 olunca sen kullanamazsın diyorlar arabayı, ben de anlamadım. Eğer uygun görürsen raporu dm'den yollayabilirim sana.

Halla halla herkesin durumu farklı olunca Doktorlar da tam olarak neye karar vereceklerini bilemiyorlar demek ki. %80 raporla %90 arasında ne fark var ki

Hani benim anladığım kadarıyla önemli olan engelli raporuna sürücü olabilir ifadesini ekletmek değil mi

@OturanBoğa,

Yani öğrenmek istedim şey %90 engelli raporu alırsam, ehliyetim olduğu için arabayı sadece kendisi kullanabilir gibi ibare yazabilirler mi? Eğer olursa böyle bir raporun örneği var mı görmek istiyorum, yardımcı olur musun?

@çirkin1,
Aynen öyle, ben de ekletemedim çünkü 6 aylık kontrole girmiştim, orada sürücü olur raporunu olamaz yaptılar.

%90 raporda sürücü olabileceğine dair ibare örneği olan bir rapora bakmak istiyorum. Örnek rapor varsa önemli bilgilerin üstünü kapatıp raporu paylaşır mısınız?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt