Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

900 günde malülen emekli olabilir miyim?

hakan09

Yeni Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
0
ben iş kazası sonucu felç oldum. emeklilik için evraklarımı gönderdim şürekli iş göremezlik dışında malülen emekli olmak istiyorum ve bakıma muhtaç durumdayım. bakıma muhtaç olunca 900 günde malülen emekli olabilir miyim? 725 iş günüm va

1800 gün şartı nasıl aşacaksın? Bakıma muhtaç olmak kurtarmaz.

Eskiden iş kazası sonucu maluliyet söz konusu ise, 900 gün primle malulen emekli olunabilirdi. Ama 1 ekimde yürürlüğe giren 5510 sayılı yasa ile bu uygulama yürürlükten kaldırıldı. Artık malulen emeklilik için 1800 gün şart (bkz: madde 26).
Askerliğini yapmışsan, onu borçlanaak prim gün sayını yükseltebilirsin.

Bir de, başkasının bakımına muhtaçlık söz konusu ise sigortalılık süresi aranmıyor, sadece 1800 gün prim olması yeterli sayılıyor; ama başkasının bakımına muhtaçlık yoksa, o zaman 10 yıl sigortalılık süresi şartı da aranıyor.

Maaş hesabı da:

• Malûllük aylığının hesaplanması, başlangıcı, kesilmesi ve yeniden bağlanması
    MADDE 27

Malûllük aylığı; prim gün sayısı 9000 günden az olan sigortalılar için 9000 gün üzerinden, 9000 gün ve daha fazla olanlar için ise toplam prim ödeme gün sayısı üzerinden, 29 uncu madde hükümlerine göre hesaplanır. Sigortalı başka birinin sürekli bakımına muhtaç ise tespit edilen aylık bağlama oranı 10 puan artırılır

Yaşlılık aylığının hesaplanması
    MADDE 29-
    (Değişik: 17/4/2008-5754/17 md.)

4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılar ile aynı fıkranın (c) bendine göre bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayanların yaşlılık aylığı, aşağıdaki hükümlere göre belirlenecek ortalama aylık kazancı ile aylık bağlama oranının çarpımı sonucunda bulunan tutardır.

Ortalama aylık kazanç, sigortalının her yıla ait prime esas kazancının, kazancın ait olduğu yıldan itibaren aylık talep tarihine kadar geçen yıllar için, her yıl gerçekleşen güncelleme katsayısı ile güncellenerek bulunan kazançlar toplamının, itibarî hizmet süresi ile fiilî hizmet süresi zammı hariç toplam prim ödeme gün sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanan ortalama günlük kazancın otuz katıdır.

Aylık bağlama oranı, sigortalının malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tâbi geçen toplam prim ödeme gün sayısının her 360 günü için % 2 olarak uygulanır. Bu hesaplamada 360 günden eksik süreler orantılı olarak dikkate alınır. Ancak aylık bağlama oranı % 90'ı geçemez.

28 inci maddenin dördüncü ve beşinci fıkralarına göre aylığa hak kazanan sigortalılar için hesaplanacak aylık bağlama oranı, prim ödeme gün sayısı 9000 günden az olanlar için çalışma gücü kayıp oranının 9000 gün prim ödeme gün sayısı ile çarpımı sonucu bulunan rakamın % 60'a bölünmesi suretiyle hesaplanan gün sayısına göre, % 50'yi geçmemek üzere üçüncü fıkra uyarınca tespit edilen orandır. Prim ödeme gün sayısı 9000 günden fazla olanlar için ise toplam prim ödeme gün sayısına göre aylık bağlama oranı belirlenir. Ancak, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için bu fıkrada geçen 9000 prim gün sayısı 7200 gün, % 50 oranı da % 40 olarak uygulanır.

Yukarıdaki şekilde hesaplanan aylığın başlangıç tarihinin yılın ilk altı aylık dönemine rastlaması halinde 55 inci maddenin ikinci fıkrasına göre Ocak ödeme dönemi için gelir ve aylıklara uygulanan artış oranı kadar artırılarak, yılın ikinci altı aylık dönemine rastlaması halinde ise öncelikle Ocak ödeme dönemi, daha sonra Temmuz ödeme dönemi için gelir ve aylıklara uygulanan artış oranları kadar artırılarak, sigortalının aylık başlangıç tarihindeki aylığı hesaplanır.

iş göremezlik emekliliği

iş kazası sonucu felç oldum. emeklilik işlemleri için 2006 da başvurduk. müfetiş tutanak raporunu 2007 aralıkta yazabildi. ssk benim 2008 haziranda saglık durumum hakında heyet raporu istedi. yolladık, 2 ay sonra tekrar heyet raporu istedi. 2008 eylülde yollandı.
acaba benim emekliligim yeni yasaya göre mi gelir? gelirse ne yapmalıyım?
şimdiden teşekür ederim

2006'daki mevzuat geçerli sayılır. Ama o zaman da emeklilik için öngörülen 900 gün prim şartını karşılayamadığınız için, başvurunuz reddedilebilir. Böylesi bir şey olursa, 2006'da askerlik borçlanmamı yapıp primimi gereken seviyeye çıkartacaktım, diye söyleyebilirsin. Ama bu argüman hukuki süreç olmadan karşılık bulur mu, emin değlim.

Üst Alt