Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%92 raporum var. Özel hastanede fizik tedavi imkanı var mı?

miyopati34

Yeni Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
0
Merhabalar%92 raporumla özel hastanede fizik tedavi görebilmek için nereye başvurmam gerekir acaba bilginiz var mi.

Fizik tedavi bölümüne başvuracaksınız ama özel hastane fark ücreti isteyebilir. Sormanız lazım.

Fizik

Özelde fizik tedavi Hakkı var ama 60 seyans oturduğun yerin rehberlik araştırma merkezine başvur. Orada fizik tedavi için ayrı rapor çıkıyor . 1 sene boyunca haftada 2 gün bence öyle yap yine oranın belirlediği özel kurumlarda fizik tedavi olursun .

zekiş;

Sizin bahsettiğiniz hastane değil, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi. Yani engelli çocukların eğitim aldığı yerler. Erişkin fizik tedavisine çok uygun değildir.

Hastaneye gitmek için rapora gerek yok. Fizik Tedavi uzmanının talebiyle verilebilir.

Bilmediğin için öyle diyorsun ben giden bir kişi olarak orada sadece çocuk değil büyüklerde fizik alıyor Kendine uygun olanı seçebilir .

:)

Ben 25 yıldır özel eğitim kurumu işletiyorum. :) Bu alanın ilk kurucularındanım. Bir özel eğitim kurumunun 15-20 yaşın üstündeki kişilere eğitim vermesi mümkündür ama etik değildir. Bu kurumlar milli eğitim bakanlığına bağlı eğitim merkezleridir. 5-10 yaşındaki çocukların arasında 40-50 yaşındaki kişilerin hizmet alması uygun değildir.

Buna yasal bir engel yok ancak uygun değil, etik de değil. Dünyada örneği yok!

miyopati34

devlet hastanelerınde fızık tedavı ıcın en az 3 ay beklenıyormus.el bılegımı kırmıs cok problem yasamıstım.devlet hastanesındekı doktorum hıc bekleme. gıt ozele fızık doktoruna hemen basla fızık tedavıye gec kalmaman lazım demıstı.

mantar gıbı her yerdeler fızık tedavı uzerıne calısan ozel hastaneler. arabayla bıle getırıp goturuyorlar ulasım zorlugu cekenlere:)skg varsa bıraz ucret oduyorsunuz tabı.

Bu işler Ankara'da farklımı benim gittiğim kurumda sadece çocuklar yok dışarıdan büyüklerde kendisi ücret ödeyip geliyor.

Ben yapamaz demiyorum. Yapması doğru değil diyorum!

Bahsettiğiniz kurumlar fiziksel engel dışında 18 yaşından büyük çocukları alamazlar. Kaldı ki fizik tedavi bir sağlık hizmetidir. Eğitim hizmeti değil. Bu kurumların hastanelerde kullanılan elektrikli fizik tedavi cihazlarını kullanmaları da yasaktır. Bu cihazlar sadece uzman doktorun olduğu yerlerde kullanılabilir.

Ayrıca düşünün ki, İlkokul 1. sınıfta okuma yazma öğrettiğiniz çocukların arasına 60 yaşındaki teyzeyi de oturtmuş okuma yazma öğretiyorsunuz. Bu da onun gibi bir şey.

Ben tıp doktoruyum ve 25 yıldır özel eğitim işi yapıyorum. Bazı kurumların büyük yaşta fizik tedavi hastalarını almaları doğru bir şey yaptıklarını göstermez. Bu etik bir davranış değil. Bu kişilerin hastane veya fizik tedavi dal merkezlerinden hizmet alması gerekir.

25 yıldır bu işi yapıyorsunuz bu işi etik değil doğru bulmuyorsunuz. Bu yanlışı düzelmek için ne yaptınız o Zaman diye sorarım

Çok şey yaptık! Eğitim veriyoruz diye 70 yaşındaki amcaları kurumlara kaydetmesinler diye yönetmelik çıkarttırdık. Birilerinin çıkarına dokundu, iptal edildi. Siz milli eğitim bakanlığında bir şey yapmanın kolay olduğunu mu sanıyorsunuz? :) :) Bakanın bile lafı geçmez orada... Sistemin yıllardır çözüm bekleyen daha öncelikli bir sürü sorunu var. Bu konu önemli bile sayılmaz diğerlerinin yanında :)

Birşeyleri değiştiremiyorsam Bu işi etik bulmuyorsam inanın 25 yıl bu işi yapmazdım . Başka çözüm bulurdum.

Bakın bu söylediğiniz, başkaları hileli ürün satıyor diye dürüst market sahibinin işi bırakmasını tavsiye etmeye benziyor. :)

Ben siyasetçi değilim. Ülkeyi yönetmek, düzeltmek gibi bir yükümlülüğüm yok. Benim için işimi doğru, dürüst ve düzgün yapmak önemlidir. Diğerlerini ancak bu konuda teşvik edebilirim. Ama insanlar çıkar peşinde koşuyorsa bunu engellemek gelmez elimden.

Sistemdeki hataları düzeltmek benim işim değil. Devletin görevi. 15 yılda eğitim sistemi 16 kere değişmiş. 6 tane bakan değişmiş. Siz eğitim sisteminin dörtdörtlük olduğunu, her şeyin yoluna girdiğini mi düşünüyorsunuz? E şimdi sistem böyle diye okulları mı kapatalım?

Siz nerelere cektiniz size okulları sisteminden değiştirelim diye birşey söylemedim fizik tedavi merkezlerinin büyükleri tedavi etmesi etik değil derken laf nerelere gitti . Benim kendi şahsıma etik görmedim işi yapmazdım. Kimsede bana yaptıramazdı işinizi doğru yaparsınız yapmazsınız onu siz bilirsiniz onu sorgulamadım.

fizik tedavi merkezlerinin büyükleri tedavi etmesi etik değil derken laf nerelere gitti.

Valla ben zaten ne demeye çalıştığınızı anlamadım. Ben "fizik tedavi merkezi " demedim. Özel eğitim merkezi dedim. Fizik tedavi merkezleri sağlık bakanlığına bağlıdır ve her yaştan hasta alır. Özel Eğitim ve rehabilitasyıon merkezleri Milli eğitim bakanlığına bağlıdır ve esasen çocuklara hizmet vermek için kurulmuştur.

Benim yaptığım işin etikliğiyle sorunum yok. Başkaları gayri ahlaki çalışıyorsa ben niye bırakayım?

Yazışmaların başına bak fizik tedavi olmak isteyen birine yardımcı olayım derken sistemi düzeltmeye gitti iş bende biliyorum mili eğitime bağlı olduğunu . Ben size demek istediğim iş ne olursa olsun etik bulmağım işi yapmazdım. Umarım anlamışsınızdır.

ARKADAŞLAR konu tartışma konusu olmuş da sorumun cevabını tam olarak alamadım yani şimdi herhangi bir özel hastanenin fizik tedavi bölümüne gittiğim zaman bana bu imkanı sağlarlar mı yaş 23 fsh hastasiyim öyle kötü bi.durum yok ilerleme olmasin diye gitmek istiyorum sadsce

miyopati34 arkadaşım,

Fizik tedavi bölümü olan ister özel hastane, ister devlet hastanesi, ister fizik tedavi dal merkezine giderseniz fizik tedavi hizmeti alabilirsiniz.

Özel hastaneler fark ücreti isteyebilir, istemeyedebilir. Sormanız lazım. Ancak fizik tedavi dal merkezleri genelde fark ücreti almadığı gibi geliş gidişleriniz için eve servis bile gönderiyor.

peki hani.gerek olursa diye söylüyorum piskolojik yardim da sağlanabiliyormus bunun hakkında bilginiz var mi. teşekküler

Psikolojik yardım tamamen farklı bir konu. Onun için psikiyatriste gitmeniz lazım.

Sizin kasdettiğiniz nedir?

yani yani Ben de tam bilmiyorum Ama bu ve buna benzer hastalıklar da Psikolojik destek veriyormuş diye duydum sadece olur da hastalık ilerlerse öyle bir bunalıma girersem diye söylüyorum Psikolojik destek açısından yani,ücretsiz seanslar felan

Valla öyle seans falan genelde filmlerde olur! :) Sizin söylediğiniz psikanalitik yaklaşımdır ki Türkiye'de bunu uygulayan hekim kolay kolay bulamazsınız. :)

Eğer psikolojik sıkıntılarınız varsa, kaygılarınız, endişeleriniz varsa yapacağınız en doğru şey bir psikiyatriste başvurmaktır.

Üst Alt