Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

92'de sigortalı oldum, ama günüm gösterilmemiş. Şimdi malulen emekli olabilir miyim?

arzu35

Üye
Konular
22
Reaksiyonlar
1
merhaba arkadaşlar.
ben 33 yaşındayım, 23 yaşında nazofarenks ca teşhisiyle kanserle tanıştım. şu an radyoterapiden dolayı yüzde elli işitme engelliyim. benim bir sorum var...
Benim 1992 den sigorta girişim var. bir sene çalıştım ama hiç günüm gösterilmemiş. ondan sonra evlendim. 5 sene sonrada kanser oldum. otobüslere binmek için özürlü raporu aldım ve ondan sonra özürlülük hakındaki her şeyi okumaya başladım. öğrendim ki özürlü olmadan önce sigorta girişi olanlar malulen emeklilik isteme hakkına sahip oluyolar.
sigortaya gittim sordum. ben 1992den beri hiç çalışmadım, şimdi çalışmaya başlasam hasta olmuş malulen emekli olmak için işe girmiş demezler mi diye. bana, 1800 günün olsun isteme hakkın olur dediler .
ben şu an 1 senedir çalışıyorum. 4 sene sonra malulen emeklilik isteme hakkım olur mu?
bilgisi olan arkadaşlar cevabınızı bekliyorum. :?:

Ancak şu şartların tümü oluşursa malulen emekli olabilirsiniz:
1- 92 yılında (daha doğrusu kanser olmadan önceki sigortalılık döneminde) 1 gün dahi olsa sigorta piriminiz yatmış olmalı.
2- Halen %60 ve üzerinde işgücü kaybınız olmalı
3- 1800 gün piriminiz olmalı

Bunlar yoksa, o zaman işgücü kaybından dolayı (malulen değil) erken emekli olursunuz. Bu da ilk sigortalı olduğunuz (yani piriminizin yattığı) tarihe ve defterdarlıktan alacağınız vergi indirim oranınıza bağlı.

malulen emeklilik

sanırım az gösterilmiş çünkü nema ve key parası aldım ve çalıştıgım zamanda kendi viste kağıdımla hastahaneye muayneye gittim.ve benim şu an özürlülük derecem %49 ama sadece işitme cihazına verildi benim duymamam benim için en sonraki özrüm çünkü ben ışını bogazdan aldım tükürük yok nefesim yola ve yorgunluğa gelemiyo ve daha neler herhalde 1800günüm olduğunda bunlarda göz önüne alınır.vergi indiriminden yararlanmak için baş vurdum beni daha iyi muayne ettiler.ben raporumum var dedim ama benden tekrar istediler elindeki rapor otobüs kartı için dediler

İŞitme kaybı ile beraber diğer kayıplarınız da bir formülle toplanır ve toplam işgücü kaybı oranınız belirlenir. Yazdıklarınıza bakınca, bu oranın %60'In üstünde olacağını sanıyorum.
Malulen emeklilikte vergi indirimi almanıza gerek yok. 1800 günü doldurduğunuzda ssk'ya malulen emeklilik için başvurmanız yeterli. Onlar sizi hastaneye sevk edecek. Oradan çıkacak orana göre malulen emekli edileceksiniz ya da reddedileceksiniz...

MALULEN EMEKLİLİK

BENİ BİLGİLENDİRDİĞİN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

1)Elinizde belge varsa çalışıpta yatırılmayan primler için işyeriniz başvurabilirsiniz.
2)oturanboğanın yazdığı %60 işgücü kaybı yeni yasa ile 01/10/2008 tarihinde geçerli olacak.şu anda başvurmanız durumunda %67 işgücü kaybı olması gerekmekte.

Üst Alt