Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

92'de sigortalı oldum, vergi indirimi alıyorum. Ne zaman emekli olurum? [Soru]

SUL-TAN

Yeni Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
merhaba,

ben 05/01/1974 dogumluyum. 02/06/1992 sigorta başlangıç tarihim.
17/07/ itibari ile gelir idaresi başkanlıgından sakatlık indiriminden faydalanabilir diye yazı geldi.

bU yazdıklarıma istinaden ne zaman emekli olabilirim?

Eger ki emeklilik süresi dolduysa ne yapmam nereye başvurmam gerekli?

yardımcı olursanız cok sevinirim.

selamlar

Kaçıncı dereceden vergi indirimi alıyorsun?
Halen yatırılmış kaç gün pirimin var?

EMEKLİLİK

BU AY İLE BİRLİKTE 5110 İŞ GÜNÜ

% 43 İLE ÜÇÜNCÜ DERECEDEN YAZIYOR
( ayrıca gelen yazıda bir bölüm var
193 sayılı gelir vergısı kanununun 4842 sayılı kanunla degışık 31,ıncı maddesine göre üçüncü derece sakatlık indiriminin uygulanması gerekmektedir. ) yazıyor. bu ne anlama geliyor.

Emekliliğiniz geldi sanırım... İStediğiniz an emekliliği elde edebilirsiniz :)

Verdiğin maddeye gelince ;belirli kısımdan vergiden muafsın: Bundan dolayı maaşınızda normalden 20-30 lira artış olmalıydı.

Teşekkür ederim. :D
nereye başvurmam , neler yapmam gerekli

Emekliliği hak etmişsiniz :) Çalıştığınız işyerinin bğlı olduğu sigorta müdürlüğüne emeklilik talebiyle başvurabilirsiniz.

74 doğumluyum, 92'de SSK'lı oldum. Ne zaman emekli olurum? [Soru]

kendimile ilgili bir şey soracagım ,

ben 05/01/1974 dogumluyum,
ssk başlangıç tarihim 02/06/1992
ben de buna göre 18 yaşımı doldurmuyor oluyorum. o zaman benim başlangıcım 1992 tarihi sayılmıyor mu ? (18 yıl 5 ay oluyor)

bu arada ben ssk ya evraklarımı verecegim ay sonunda

18 yaşınızı doldurduğunuz gün; 05/01/1992 gününden itibaren çalışıyor iseniz o gün baz alınır...

Emekliliğiniz geldi sayılır şimdilik..

ilk sigortalı olduğunuz tarihte 18 yaşını doldurmuşsunuz siz. O sbeple emekliliğinizde bir sorun yok.

EMEKLİLİK HAKKINDA ,

Selam arkadaşlar

Uzun ugraşların sonucu 21/10/2008 tarihinde ilk emekli maaşımı aldım.
Darısı diger arkadaşların başına ,

hayırlı olsun...

Kaç gün prim yattı?
işe ne zaman başladın?
% oranınız nedir?
NEreye başvurdunuz? vs vs yazarsanız çok seviniriz.

emekliliğiniz hayırlı olsun.benimde sizin gibi 5000 günün üzerinde günüm var.sakıncası yoksa ne kadar maaş bağlandığını yazarmısınız?SAĞLICAKLA KALIN.

5200 gün ile emekli oldum
02/06/1992 giriş tarihim,
%43 ORANIM SSK BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURDUM . ORADAN MATBU EVRAKLAR VERDİLER DOLDURDUM. YAKLAŞIK 3 AY SONUNDA MAAŞIM BAGLANDIU.
BU ARADA İLGİLİ AYIN SON GÜNÜ BAŞVURUSANIZ MAAŞ KAYBINIZ OLMAZ ,
orng: 31/07/2008 te başvurmak yerine3 * 01/08/2008 te başvurusanız 1 aylık kaybınız oluyor. benim gibi,
865 ytl net maaş baglanmış

865 ytl mi?
sizin ödediğiniz PEK kaçtı? çünkü 5200 gün prim ve 1992 girişe 865.00 ytl maaş bana fazla geldi.

sigorta primlerin asgari ücretten mi yattı?yoksa yüksek mi yattı?

geçen talep ettiğiniz birikmiş ayları almışsınız ondan öyle yüksek olabilir diye düşünüyorum

EMEKLİLİK

SİGORTA BENİM HİÇ ASGARİ ÜÇRETTEN GÖSTERİLMEDİ , HEP ALDIGIM MAAŞTAN GÖSTERİLDİ.

GECEN TALEP ETTİGİNİZ BİRİKMİŞ AYLARI ALDINIZNE DEMEK , ANLAMADIM ARKADAŞLAR , BANA GELEN YAZIDA NET MAAŞ , 865 YTL YAZIYOR. SSK SİSTEMİNDEDE ÖYLE GÖZÜKÜYOR.

865,00 YTL bize göre fazla gelmişti. Çünkü çalışanın aldığı ücret ayrıdır, işverenin ilgili kurumlara bildirim yaptığı ayrı. ben (biz) asgari ücretten primlerinin ödendiği varsayarak maaşı yüksek bulmuştuk. Aldığınız maaştan primleriniz yattıysa problem yok. iyi günlerde...

Engellilerin primi asgari ücretten yatar diye bir kural yok ki.
Ben de yeni emekli oldum ve syz ve ek ödeme hariç maaşım 1.154 ytl.
SUL-TAN geçen talep ettiğiniz birikmiş aylar derken arkadaş biraz devrik cümle kurmuş anlaşılan,emekliliği hakettiğiniz tarihten itibaren ilk maaşı aldığınız güne kadar birikmiş aylıkları aldınız demek istiyor sanırım.Tabi öyle değil o miktar çok daha yüksektir.
Güzel günlerde harcayınız.

Ufukalp,
Engellilerin primi asgari ücretten yatar diye bir kural yok ki.
Zaten benimde böyle bir tezim ve iddiam yok. Ben sadece Türkiye gerçeğini yazdım. Ne mutlu ki, aldığınız ücret üzerinden primleriniz yatmış.
Siz de güzel günlerde acısız, tasasız ve kaygısız harcayın...

SULTAN HAYIRLISI OLSUN İNŞ BENDE O GÜNLERİ GÖRÜRÜM .SENİN ENGELİN NEYDİ ?

emeklilik ile ilgili

merhaba kardeşim sultan,
benden yaşça küçük olduğun için ,bu şekilde hitabıma kızmayacağını düşünerek,hayırlı olmasını diliyorum.
saygılarımla

Üst Alt