Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

98'de sigortalı oldum, 2007'de vergi indirim hakkı aldım. Ne zaman emekli olurum?

cansel77

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba,
aralık 1998 ssk başlangıcım. vergi indirimine o tarihte çalıştığım yer göndermedi. dolayısıyla vergi indiriminden faydalandığım tarih (yeniden aldım raporu) ağustos 2007'dir.
aldığım cevaplar net olmadığı için size soruyorum: özel sektördeyim. ne zaman emekli olabilirim?

sakatlık derecen nedir bildirmemişsin;

-1.derece ise 15 yıl 3600 gün
-2.derece ise 18 yıl 4000 gün
-3.derece ise 20 yıl 4400 gün şartı aranıyor.

b) Sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanmış durumda olan sigortalılardan; ilgili mevzuatı uyarınca, I. derece sakatlığı olanlar yaşları ne olursa olsun en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3600 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak, II. derece sakatlığı olanlar yaşları ne olursa olsun en az onsekiz yıldan beri sigortalı olmak ve en az 4000 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak, III. derece sakatlığı olanlar yaşları ne olursa olsun en az yirmi yıldan beri sigortalı olmak ve en az 4400 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmaları şartıyla yaşlılık aylığından yararlanırlar. Sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanması dolayısıyla yaşlılık aylığına hak kazanarak yaşlılık aylığı alanlar Kurumca kontrol muayenesine tabi tutulabilir.

hakandoğualp verdiğin bilgiler 2003 den sonra işe girenler için geçerli.

Oysa arkadaşımız 1988 de işe başladı; doğrusu;
1.derece 15 yıl 3600 gün
2.derece 17 yıl 3840 gün
3 derece 18 yıl 4080 gün

evet meopius haklısın senin verdiğin bilgiler doğrudur.Ben girişini 2007 anlamıştım.

merhaba öncelikle ilgi, alakanıza ve verdiğiniz bilgilere çok teşekür ederim.3. yani c grubu engelliyim %40 vergi indirimine tabiiyim.halen zel sektördeyim inşallah emekli yaşımı doldurana kadar çalışabilirim.

elbette emeklilik yaşını doldurana kadar hatta sıkılana kadar çalışabilirsin.

Üst Alt