Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

adım adım engelli filmi

toprakfilm

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Engelliler hayatın içinde kendilerine yer bulmak da zorlanırlar. çünkü bizler ve sizler gibi iki kavram arasında kalmaktadırlar Ve toplumda kendilerini bizler olarak tabir edenler o sizlere kapıları kapamak için adeta yarışırlar. Âmâ vicdan kısmında rahatlama için incitici yardımlardan da kaçınmazlar.Böylece insanlık süreçlerini tamamladıklarını düşünürler. Engelli diye adlandırılan ve toplumun hep ikinci sınıfında kalan bu özel insanlar herkes gibi başarmak istedikten sonra engel tanımazlar. Birçok meslek dalında tutunan bu özel insanlar ,iş ekran ve ekran önüne gelince o engeller aşılmaz bir duvar olur. Çünkü bizler ekranda görmek istemeyiz sarışın mavi gözlü bebeklerin oynadığı reklam kastları yapılır sanki o sütü yada herhangi bir bebek ürününü sadece böyle güzel çocuklar kullanabilirmiş gibi.
Ama engellilerin hayatlarının konu edildiği zamanlar ekran kapıları açılır ama sadece üstün oyunculuk gösteren sanatçılara engelli rolleri dağıtılır. Kendi hayatlarını dahi oynatmazlar.Bu şekilde resmen o özel insanlara ben senin yaşadıklarını filme çekerim ama sen oynayamazsın diyoruz çünkü sen yetersiz ,güzel değilsin ekranıma yakışmazsın .başka nedir ki bunun cevabı.işte şimdi empati bi anda ötekileştirmeye dönmüyor mu. Neden kendileri kendi yaşadıklarını anlatmıyor bize dedik ve ‘ADIM ADIM filmimizde kendi yaşam hikayelerini kendileri oynadılar. Çekim süreci boyunca hiçbir sorun yaşamadık sağlık sorunlarına rağmen büyük bir özveriyle çalıştılar. Tüm set ekibi arkadaşlarımız gönüllülük esasında her daim yanlarında oldular.
Amacımız ekranın önünde gördüğümüz her şeye alışırız biz ne kadar biz olursak o ekranlarda insanlar daha da kaynaşır. Küçük bir çocuk sokakta gördüğü bir engelliye garip bakmaz belki o zaman. Ya da bizlerin içindeki o iğrenç acıma duygusu kaybolur hayatın her alanında yan yana durursak. Dünya sineması dahil örneği çok azdır ki engelli arkadaşların rol aldığı filmler. Sayısı bir elin parmaklarıyla sınırlıdır diyebilirim. Hele ki ana kastı engellilerin oluşturduğu bir film dünya sinemasında da yok. Kısa metraj olarak örnekleri çok tabi ki. Ama uzun metraj olarak yok. iş rant ve gişe olunca biranda engelliler için filmler çekilir bide empati kurun mesajları verilir. Ama empatiyi kurmak için izlediğiniz filmde dünya güzeli bir kadın engelli rolünde oynamaktadır. Neden peki.. Madem amaç mesaj vermek niye gerçek bir engelliye fırsat vermiyoruz. Bence bu daha da kötü Bu sektöre hiç sokmadığımız engelli diye adlandırılan benim ise özel insanlar dediğim kişiler ,yerine güzel kızların ,yakışıklı erkeklerin oynatıldığı ,engelli filmi diye adlandırılan ama kendi hayatlarını oynama fırsatı bile verilmeyen bir sektörde bir ilk yaratmak ve eşitliğin her alanda olduğunu sinema filminde de engellilerin baş rol oynayabileceğini göstermek istedik. Ama öncelikle kendi hayatlarını kendileri anlatabilsinler. Amaç empatiyse bu işi onarlara bırakalım diye düşündük. Hatta kamera önü bir yana set arkasında da çalışabilmeliler. Dar olan iş sektörlerini ne kadar genişletirsek o kadar iyi olur. Tabi ki filmimizde bir çok sanatçımız rol aldı zaten hep birlikte olmak amacımız.

Sinema filmlerinde engelli kastı olması çok nadir görülen bir durumdur. Bu film yeni bir çağ başlatacak siyah ile beyazı eşitlemek. Görsellik duvarını yıkılacak. Filmin geri dönüşümü aslında sinema sektöründe yeni bir dönem olacak. Ekran herkesin yer alabileceği bir platform olmalı. Biz sadece bir sinema filmi çekmedik,biz yıllardır dokunulmamış bir gerçeğe dokunuyoruz tamam mıyız demiyoruz?... Bizde varız diyoruz.

Üst Alt