Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Aile fertlerinde demans hastalığı olanlar tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

sarus

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Herkese merhaba babam 84 yaşında demans hastası...Son aylarda giderek durgunlaşmıştı...Günde defalarca bugün ayın kaçı gibi mükerrer soruları var...Her fırsatta uyuyor ilaçlarını hatırlatmasak içmiyor bile...Geçen pansuman yapılan yaralı ayağını bizden habersiz yarım saat yıkamış kanıyor diye...Enfeksiyon kapabilirdi ucuz atlattık...Su arıtıcısını defalarca kapamayı unuttu alt kata suçu gitti...Elektrikli şofben 1 gün üçüncü kademede açık kalmıştı allahtan emniyeti var yoksa ev giderdi...Fazla başınızı şişirmeyim...gibi gibi durumlar var...Annem de 72 yaşında parkinson hastası ben annemden çok endişeliydim şimdi babamdan ötürü endişem kat kat arttı...Süreci en az zararla atlatmak adına neler yapılabilir...Ailesinde bu hastalığa sahip olanlar yazarlarsa sevinirim...

Aynı rahatsızlık annem de var, 78 yaşında, hafif derece de bizimkisi. Gidip geliyor aklı. eskiden anlatmak istediklerini yanlış kelimeleri ayıklayıp ne demek istediğini anlıyordum. şimdi hiçbir şey anlamıyorum bazen. İlaçlarını kullanıyor evlerimiz ayrı idi gündüzleri bakıcısı var, bakıcısı 6 aydır sabah 10 öğleden sonra 3 gibi çıkıyor. Yemeğini temizliğini yapıyor, ilaçlarını takip ediyor, azalan biten varsa bana haber ediyor bende tedarik ediyordum, akşamları iş çıkışı bende uğrayıp evin eksiklerini gideriyordum bu akşama kadar. Bugün eşim de kendisiyle konuştuk bizimle yaşaması gerektiğini belirttik ısrar ettik, 1-2 gün kal dedik rahat etmezsen gene evine dönersin dedik bakalım hayırlısı. Zor bir durum bunun ilerisi hafıza kaybı Baldızım belediyenin evde bakım hizmetlerinde çalışıyor, her gün 6-7 eve gidiyorlar müşkül kişilerin evlerini temizliyorlar, kişisel temizliklerini yapıyorlar onun dediğine göre beyin hastalığın ileri safhalarında bir rahatsızlığı olmamasına rağmen yani eli ayağı tutmasına rağmen çişini kakasını altına yapması söylüyor. bir nevi yatalak oluyor Allah göstermesin, Allah sonumuzu hayır etsin...

Amin umarım çok hızlı bir döngüye girmez bu hastalık hem sizler hem bizler yönünden

Üst Alt