Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ailemle sorunlar yaşıyorum...

Overlord

Üye
Konular
16
Reaksiyonlar
69
İyi akşamlar babam son zamanlarda kiloma takıp durdu gerçi yıllardır çileden çıkarır beni fazla kilom olduğu için çok denedim lakin diyetle olmuyor ve şuan kilo vermek istemiyorum lakin ailem başta olmak üzere bazı akrabalarda çileden çıkarıyor beni sanki kendileri çok sağlıklıymış gibi akşam tartı makinesi almış babam kilomu öğrenince modum düştü ben takmıyorum bu kadar o üstüne düşüyor ben halimden memnunum ama artık dayanamıyorum kilo denilen şey alınırda verilirde belki zayıflamak için başka planlarım var ama maddiyat tan dolayı yapamıyorum belki insan kendi ister zayıflayıp kilo almayı artık sıkıldım zaten birdaha konusu açılırsa yemek harıç sadece su içmeye başlayacam insanı kendi tercihlerine bırakmıyorlar ne yapıcam bu durumda ?

son olarak şuan profesyonel destek almam mümkün değil ne maaşım nede sigortam var ayrıca yediğimi hemen yakmam lazım yani spor yapmam lazım çünkü metobolizmam yavaş çalışıyor dayı oğlu yemek yerken hemen yakıyor tuvaleti geliyor bebenin :D ama bende öyle değil ve sürekli yakmam lazım sinirlendim akşam akşam ya

Seni çok iyi anlıyorum. Bende 2-3 yılda 45-50kg aldım. Aldığım ilaçlardan dolayı ne yapsam kilo veremiyorum. Ailem şikayetçi kilomdan. Çarşamba günü kontrol muayenem var. Doktora ısrar edeceğim ilaç değişimi için. Artık hakkımızda hayırlısı olsun ne diyeyim

of offff yoruldum hocam artık ne yapacığımı bende bilmiyorum her istediğimiz olucak diye birşey yok ama anlayan yok

@Overlord, hastalanmadan (bipolarım) yani 11-12 yıl önce fitness ile ilgileniyordum. 45-50kg ortalamasında gidip geliyordum. Saf kas kütlesine sahiptim. Herkes soruyor eskiden fittin şimdi balkonu (göbek) eve kattın mı diyorlar. Ne hissettiğimi kimse bilmiyor. Bekarı kadın boşaması kolay derler, onların işi kolay.

@dreamfail,

onları diyenin elbet sağlık sorunu vardır en basiti karaciğer yağlanması zayıf insanlarda bile var

Kilo veremiyorsan dahiliye ye görün insülin direnci varsa ne yapsan veremezsin. Belli bir süre hap kullanman gerekir. İhmal etme sakın. Ailende haklı bir yerde kilo çok fazla hastalığa sebep oluyor başta şeker hastalığı olmak üzere, troidlerde sorun olabilir hep yorgun halsiz hissedersin kendini sonra daha çok başın ağrır.

@idosente,

Ama sürekli bahsedip çıldırtıyorlar haklı diyonda bir insanın üstüne bu kadar da gelinmez neyse sağol

Senin olumlu yönde yönlendirilmene, motivasyona ihtiyacın var. Hoşuna giden bir kıyafeti al (örnek veriyorum) as odana dursun, zayıflayınca giymek seni motive etsin

Bunun gibi şeyler. Ya da sevdiğin, gaza getirecek enerjik müzikleri, kulaklığı tak kulağına, dinleyerek spor yapmaya çalış. Kilo/boy oranın ne bilmiyorum ama sporunu da zor modda başlamayacaksın. Duruma göre örnek veriyorum 20/30 dk yürüyüşle başla.

Suyu artır. Ekmeği kes. Yulaf ye onun yerine.

Bunların faydasını ben gördüm. Ailenin yaptığı yanlış. Daha doğrusu dile getirme şekilleri yanlış.

@Yuyu,

Aynen. Fakat yürümek bile sıkıyor beni bir süre sonra çünkü yanımda biri olsun istiyorum sohbet ederek yürümek daha iyi geliyor önerilerini dikkate alıcam teşekkürler.

İyi günler, konuya nerden başlasam bilemiyorum çünkü bizim evde hiçbir zaman aile olunmadı konu babam.. babam narsist, paraya tapan biridir para için gerekirse 2 evladını öldürür yüksek mebla olursa o derecede yani siz düşünün dini imanı para olmuş anlatınca hak vericeksiniz şimdi ben neden bunları dedim çünkü benim 3 kez iş deneyiyim oldu ilk işimde beş karış surat yapan eziyet eden adam birden gülmeye benle şakalaşmaya felan başladı yüzü gülüyor felan 7 ay çalıştım hiçbir sıkıntı yok aramızda paranın çoğunluğu ona gidiyor (tehdit yoluyla) akrabanın yanında (2 sene önce) ve hazirandan itibaren bana mobbing yapmaya başladı kendisi emlakçı ek iş olarak bu işi yapıyordu (E-TİCARET) kısıtlı imkanlarla elimden geleni yapmama rağmen parmağını oynatmadı kansız patron bizim işimiz reklam yani paradır ne kadar çok reklam yaparsan o kadar çok para kazanırsın buda yapmıyordu sonunda bıraktım işi zaten 3.750 veriyordu o zamanlar agü 5.500 felandı sigorta desen babamın para gözlülüğü ve cimriliği yüzünden girdi çıktı yaptık sigortada yok.. babama wp den yazdım işi bıraktım diye sabah aradı gülen şakalar yapan adam tak eski haline döndü kızıp hakaret etmeler gitmiş patronu aramış herşeyi yapmama rağmen türlü türlü yalanlar söylemiş buna eee yerin dibine girmiş buda ulan adam zaten kendi iş yerine sahip çıkmıyor ben ne yapayım ? tatlile gidiyorlar sende dinlen diyor ama işleri ucundan yap lan ne anlamı var tatilin o zaman 3 kişiyiz 2 si gitti eşi kızları felan vb reklam parasına parası yok ama tatile gidecek motorsiklet alıcak parası var ? daha bu buzdağın görünen kısmı daha çok var ama girmeyecem o konulara neyse işte şakalaşıyorum eve gelmiş benle konuşup sohbet eden adam hiç yüzüme bakmıyor 2. sinde kamu da geçici görev yaptım temizlik neyse beyefendi de sürekli kardeşine annesine yatırım yapıyordu (üveyler göze girmek için) bana da 1-2 ay maaşın tamamını ver ben sana harçlık veririm dedi bende kabul etmedim çünkü 2 maaş alıyor arkadaş benimki de oldu 3 yetmiyor hala annemin 3/1 maaşına göz dikiyor.. bunun öncesinde de annem bana ver maaşı benim maaşımı yedi bari senin kini yemesin dedi (geçmişte annem çok hasta baktı paraları da babam bankalara ve kendine yedirdi) bu borç ezelden beri var bitmedi hiçbir zaman bende tamam dedim babama söyledim evden kovdu zaten arada sırada evden kovuyor b-ktan sebeplerden ötürü yine o zalim adama dönüştü evin reisi benim diyor para olmazsa masaya vurur yumruğunu her şey benim dediğim olucak der para olunca süt dökmüş kediye döner buda bitti 4.5 aydı zaten işimin son günlerinde hiç unutmuyorum agü 8.500 olmuştu benimde paraya ihtiyacım var 1 tık para istedim diye çemkirdi maaş benim paramla rezil olan benim ? (verdi) o ay 9k aldı arkadaş (kendi maaşları hariç) hiçte demedi yahu bu adamın SGK borcu var ödeyim borç binmesin iyice.. o sıralarda amcam vefat etmişti ondan güle oynaya yapmadı hatta oradakiler den de darbe yedi arkadaş iyi oldu arada bir onlarda indirir buna ama akıllanmaz vefa borcunu ödüyecek illa.. neyse geçen sene eylülde okula girdim 5 ay sürem varmış ben 9 ay sanıyordum söyleyende yok işkur sağolsun ilk maaş yarımdı benim 750 lira olan sgk borcum olmuş 3.800 onu ödedim pek bir şey kalmadı ses etmedi etmesin zaten ! 2. maaşta annemin mağazalara borcu vardı benimde lazer param vardı çemkirdi arkadaş bir daha borç istemiyorum diye a-k yerinde adam kendi kendine borç yapma makinesi zaten dediğine bak 3.5 da ona gitti gönlü olsun arkadaşın ondan sonraki borçlar hep onlara gitti kesintisiz çünkü 100 tl eksik yatsa hesap sorar köpek gibi çalışan benim hesabı o soruyor (bu arada bunlar hep daimi adam akıllı iş bulamadığım için oluyor şöyle kadrolu bir işim olsa bunların hiçbiri yapamaz zaten yapsada kiraya çıkarım annemle) ilk iş haftamla kavga ettik arkadaş bana imalı video attı (ben 2. işimde anneme kahve makinesi ve airflyer aldım aylarca onun lafını yaptı alan benim kendisi 5 kuruş vermedi neyin davası bu ?) bende karşılıklı olarak imalı yazı atınca zoruna gitti daha para yüzü görmedi ya ! neyse işte ablamda 2 çocuğuyla bizde ablam iş yapmaz tembelin teki bende köpek gibi çalışıyorum yardım edemiyorum anneme ayakta duramıyorum ağrıdan onla sözlü kavga ettik çok haklıymış gibi çemkiriyor babası kılıklı buda oturma odasındaydı (babam) fırladı salona ne oluyor diye buda herşeyi söyledi ama bana sesini çıkarmadı çünkü para akıcak ya ondan... neyse işte ben kendime taksitle pc aldım buzdolabı aldık cam taktırdık fakat şubatta iş bitti çıkardılar beni taksitlerin parasının yarısın verebildim zaten onları borcu bitti yada faiziyle duruyor bilmiyorum mayıstan beri beyefendi üstüme geliyor ses etmiyorum sınavdan da yeni çıkmış daha bir ay olmamış başladı bu terör estirmeye.. en son sınav sonucu açıklanınca güldü şakalaştık başka yok her şeyime karışıyor konuşmamdan tutun kiloma bilgisayara ona buna annemle konuşuyorum ona laf ediyor para varken susuyor haa görseniz cinnet geçirirsiniz bu durum karşısında ! sus sus sabır et et geldi bayramın 2. gününe yani 2 gün önce akşama ablam kocasıyla geldi arabayla bende aşağıya indim taşıncak et var diye yeğenimde tam saygısız bana dalaştı annesi terbiye vermemiş çocuk büyütmeye kalkıyor 2 tane ne kadar çocuk olursa olsun ben çok dayı yiğen gördüm hiçte dayılarına padavatsızlık yapmıyordu anne öyle olunca evlattan ne bekleriniz ? telde onu karşılık verdim diye bu ş-refşiz yine karıştı bana bende artık kızacam neyse aldım etleri çıktım yukarı buda salonda nerdeler dedi aşağıda takılıyorlar dedim bana verdiği cevap ne biçim konuşuyon ? imalı veya başka biçimde söylemedim sonra artislik yapmaya başladı annem araya girince neymiş el kol yapıyormuşum (yaptığımda yok normal cevap veren birine tersleyemezsin kimsenin hakkı yok buna ! artık sabrım kalmayınca kızdım bende) küfürler etmeye başladı odama geçtim sövdüm bende bağıra çağıra değilde fısıltı olarak çünkü ortada birşey yok sigarasızlıktan ve parasızlıktan kuduruyor bende kitledim kapıyı aç kapıyı diye kapıya 2 kez yumruk attı ve şimdi konuşmuyoruz daha karşılaşmadık bile aynı evin içinde istemem de zaten artık kendisini görmemezlik ve duymamazlıktan gelicem adam akıllı iş bulana kadar ama özelde de iş yok :( ve bu anlattıklarım daha buzdağın görüren kısmı daha çok var böyle olaylar insanların içinde beni aşağılamalar vb bi ton şey.. kızına yapmaz bunları benle anneme yapar gücü bize yetiyor dışarıdaki insanlara güller sohbet eder saygıda kusur etmez ayakçılığını yapar biz para vermezsek yüzümüze bakmaz annem çalıştığı parayı vericek diye el pençe durduğunu biliyorum ya başkalarına para harcar bize gelince pek yok 3 kere sınava girdim ya oğlum yüksek puan alıp atan artık diyip kursa gönderdiği kitap almışlığı yok sormaz etmez niye trilyonlarca borcu var arkadaşın sanırsın ted imf ! Ha borcu varken kızını 4 sene ünide okuttu onun haricinde annem 10 sene önce o zamanın parasıyla 35k para harcadı kızım iyi bir üni tuttursun diye ama diplomayı almadı evlendi ve ben bu kısıtlı imkanlarla da ala ala 89 puan aldım ve 2. atamayı bekleyecem ondada olur mu bilmiyorum belirsiz.. şöyle özel sektörde adam akıllı iş bulsam kira ihtiyaçlarımı karşılasa gerçekten çekip gidecem çünkü artık çöktüm her anlamda bu hayatta bana en çok zararı veren 1 anneannem 2 babam 3 annem 4 ablam kimse yanımda değil destek olan yok bilmiyorum gidişatım ne olucak bazen evi terkediğ sokaklarda yaşamak istiyorum (basit birşey değil farkındayım bende fakat yıllardır aynı mevzuları yaşıyoruz değişen birşey yok) bu olaylar karşında ne yapıcam fikir verin ? konu çok büyük kusura bakmayın okurken yorulacaksınız ama yapacak birşey yok :(

Rabbine sığın kardeşim.Dua et,bol bol zikir çek,namaz kıl çok rahatlayacaksın maddi manevi allahın izniyle ....

@Overlord, malesef ülkemizin durumu maddi zorluklar ve sıkıntılar hepimizde var. Ve çevremizde en yakınlarımız olsun herkes maddi manevi menfaatçilerle dolu sağlıklı ve mantıklı düşünmeye çalış. Öfkeyle kalkan zararla oturur

bu tarz insanlar yüzünden sağlık mental bitti hadi herkesi geçtim insanın ailesi yapınca koyuyor insana..

• Beğen
Reaksiyonlar: oxzd
@Overlord, boşver kardeşim bak bayram ben kurban kesemedim 37yaşındayım bu zamana kadar hiç kesemedim bu bayram kapımı biri çalıpta et bile getirmedi. Bu yaşıma kadar babasız yetim büyüdüm. Tüm sülalem aşiret kalabalık biride arayıp veya mesaj atıp sen bizim yeğenimizsin sen yetimsin bı ihtiyaçın varmı diye sormadı Allah büyük Gün gelir devran döner elbet birgün sıra bize gelir kardeşim

hocam akraba dedin akbaba zaten onlardan bir şey beklenmez fakat komşulardamı et vermedi bizde kesmedik ama komşular verdi Allah razı olsun onlardan ama bayram yani bu sorulmalı diye düşünüyorum evet evet o devran er yada geç dönücek zaten o zaman biz güçlü onlar güçsüz olucak bekliyorsam bunu bekliyorum valla

• Beğen
Vesveselere karşı;
-Euzu billahi mineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim.

Nefise karşı;
-la ilahe illallah muhammeden resulullah

Kalp temizliği için;
-estağfirullah

Zor durumlarda güçlenmek için;
-ve lahve ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim
-hasbinallah ve nimel vekil

Kardeşim et yesek neolur yemesem neolur sorun o değil artık millet kurbanı buzdolabını depprezini doldurmak için kesiyor. Bide sanki fakir fukuraya dağıtıyormuş gibi hava atıyorlar. Rabbim ısllah etsin. 20/30sene önceki türkiyeyi özlüyorum kardeşim. Akrabalık vardı komşuluk vardı. Ört ve adetlerimiz vardı. İnsanların birbirlerine karşı saygısı sevgisi vardı. Bukadar çok kötülük yoktu. Ve birçok şey

@osmangazi,
teşekkür ederim

@oxzd,
maalesef öyle tr iyice bktan hal almaya başladı mesele et değil evet ama bize sordu komşu kestiniz mi diye yani bilmiyorum ya ne desem bilemedim ama haklısın yalan yok

• Beğen
@Overlord, Allah büyük kardeşim sende canını sıkma moralini bozma herşeye var bir çare benim dediğim gibi Rabbine sığın bol bol dua et zikir çek namaz kıl @osmangazi, arkadaşın dediği duaları oku çok faydalı işin yoksada bir an önce bı işe gir kafan dağılır sende babanda rahatlar 🤗

başvuruyorum fakat dönen yok onuda geçtim dediğim gibi artık ayrı eve çıkıcam onu rahatlatmak istemiyorum yeter artık

• Beğen
%50 hafif düzey zihinsel engelliyim hayır engelli maaşım yok

• Beğen
işsizlik maaşı soruyorsan tutmuyor şartlar baktım ona

• Beğen
@Overlord, işsizlik maaşı değil
ilk SGK girişinin tarihi nedir?
Toplam bu zamana kadar kaç gün SGK prim toplamım nedir

03,02,2017 (lise yaptı girişi meslek olduğu için) 281 prim günü

@Overlord, dağa cok gençsin kardeşim. Engelli kadrosundan işkura başvur oradan kesin iş bulursun şirketlerin belirli bir sayıda engelli çalıştırma zorunluluğu var. Çoğu şirket için engelli işçi altın gözüyle bakıyor.

Üst Alt