Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ailesinde epilepsi (sara) hastası olanlar, bilgilerimizi paylaşalım...

muhammed_yusuf

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Selam arkadaşlar. Benim babam 59 yaşında ve iki gün önce hayatında ilkkez epilepsi nöbetine girdi, aynı gün içinde 12 saat arayla 2 nöbet geçirdi. Bu konuda bilgi alışverişinde bulunmak isteyen arkadaşlar varsa bekliyorum. Herşeyin başı sağlık.

Hepinize sağlıklı bir yaşam diliyorum...

öncelikle geçmiş olsun benim kızımda epilepsisi var ama şimdilik durdu ilaçlar kullanıyor 4 ve 5 senedirde çok şükür olmuyor size neden oldugunu söyleyemem ama noroleji uzmanına götürün egegesi çekilir belli olur neden oldugunu onlar haha iyi bilir geçmiş olsun işallah önemli bişeyi yoktur

merhaba geçmş olsun benim kardeşim de epilepsi hastası bu hastalıgın birçok sebebi olabiliyor stres üzüntü korku tetikleyen şeyler kardeşimde dogum hatası sonucu bu hastalık başgöstedi şu an 17 yaşında 3 4 ayda bir nöbet geçiriyor allah tez zamanda şifalar versin hepimize

Sağolun arkadaşlar.
Babam 5 ay önce beyin kanaması ve dolayısıyla birde beyin ameliyatı geçirmişti. Doktoru ilk zamanlar nöbet geçirmesini bekliyordu. Ama 6 ay boyunca hiç nöbet geçirmemişti. Ta ki 4 gün önceye kadar. Ailemizde ilk kez böyle bir rahatsızlıkla karşılaştığımız için çok korktuk.

Hastahaneye kaldırdık ve bunun bir epilepsi krizi olduğunu söylediler. Beyin kanamasından dolayı kullandığı bir hap vardı 5 aydır. Doktoru onun dozajını azaltmaya başlamıştı 6 ay boyunca hergangi bir krize girmediği için. Dozajı azaltmaya başladığımızın 2. gününde babam krize girdi malesef. O yüzden epilepsi hapını en az 2 sene daha kullanması gerektiğini söyledi doktoru.

Dediğim gibi epilepsi hastalığı konusunda ailecek hiç bir bilgimizin olmayışı bizi çok korkuttu. 2-3 gündür internetten bu hastalık hakkında bilgi topluyoruz, ilk müdahele konusunda yapılması gereken veya yapılmaması gerekilenleri öğrenmeye çalışıyoruz. Anladık ki bu rahatsızlıkta hastanın ailesinede büyük görev düşüyor. Allah herkese acil şifalar versin. Sağolun ilgilendiğiniz için arkadaşlar. Sağlıcakla...

çok geçmiş olsun gerçekten üzüldüm hapı neden epilepsi olmuyo diye hemen keserler annamıyorum neyse size söylemek istedigim epilepsi ve ben sitesinede bakabilirsiniz oda faydalı olcaktır size doktorlarda var orda nasıl hareket edebileceginiz yazıyo tekraz geçmiş olsun acil şifalar

geçmiş olsun diyerek başlıyım

bende 13 yıl önce başladı. sebebi de beyinde yara izi oluşumu. yara izinin oluşum sebebi de küçüklüğümde ki darbe. küçüklüğüm de ki darbe de, ben 1,5 yaşında iken amcamın beni sevip, kucağına alıpta havaya fırlatması. fırlatıp da beni tutamayınca yere çakılmam.

1997 yılında orta 1 sınıfına giderken sınıf ortasında başladım. hemen soğuk su + kolanya v.s yaptılar. normal baygınlık zannedip bir daha beklemiyorduk. aradan 2-3 gün geçip terkar nöbet geçirdim. bu sefer anne baba kendi büyüklerini dinleyip hacı - hocalara götürdüler :):):). her neyse ki ondan da fayda olmayınca artık bakırköy de özel bir doktora gittik. Prof.Dr.Kemal Parlak. ilk önce karbalex retard cr 400 kullandım. ilk başta ki gibi sık sık bayılmalar olmazsa bile devam ediyordum. ondan sonra convulex 300. ondan sonra tegretol cr 400. değerken ve bir iyileşme olmazken ve nöbetler devam ederken, anjiyo yapıldı. anjiyo dan sonra ameliyat kararı çıktı. Cerrahpaşa da 23 temmuz 2004 tarihinde ameliyat oldum. ameliyattan sorna da nöbet geçiriyorum ama ameliyattan önce ki nöbetler gibi değil. hani ne yapıp ettiğimi biliyorum. sadece bir düzgün konuşamama var o da dün gittiğim doktora söyledim. doktor normal dedi. ve şu açıklamayı da ekledi

- ameliyat esnasında beynin de küçük bir nokta daha alınması gerekiyrodu ama biz onu bilerek almadık. almama sebebimiz de, hiç konuşamayacaktın. sadece nöbet geçirdiğin sırada değil normal yaşamda da konuşayacakmışım.onun için gayet normal dedi.

ameliyattan sonra ki nöbetler de, düşmeler yok - dakikalarca uyumak yok - ağızda köpüklenme yok - çok unutkanlık yok - evlilikte sorunu yok - v.s

şimdi geçirdiğim nöbet tanımını yapıyım. yani ameliyattan sonra ki nöbetin nasıl olduğunu.

- 5 aralık c.tesi günü cemal kamacı yüzme kursu kaydımı yaptıktan sonra eve geldim. eve geldiğimde 2 yaşında ki oğlumu kucağa alıp sevmeye, şakalaşmaya başladım. baktım ki bana pencereyi gösteriyor, bende onu pencereye çıkardım.oda da ikimizden başka kimse de yok. ikimiz penceredeyken ben yine nöbet geçirdim. ne yaptığımı ne ettiğimi gayet iyi biliyorum ama konuşamıyordum. hatta eşimi (Sevgi) yi çağıracağıma ablam (gülbahar)'ı çağır mışım. bebişi direk eşimin eline verip ben oturdum.

bu olayı doktora anlatınca; doktor bana
-eşin (sevgi) yi çağıracağına, ablan (gülbahar) ı çağırmanda çok iyi dedi.

Prof.Dr.Çiğdem Özkara (özel)
adres- Valikonağı Cad. Narin Apt. No:167/3 Nişantaşı - İST
tel - 212 231 61 60

Prof.Dr.Çiğdem Özkara (cerrahpaşa)
adres- İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi / Nöroloji Ana Bilim Dalı
tel - 212 414 30 00 (21335

Üst Alt