Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Akciğerde spesifik olmayan parankimal nodül tespit edildi. Bu ne anlama geliyor?

Pluvia

Emektar Üye
Konular
66
Reaksiyonlar
1
Annem akciğer bt toraks çekildi sonucu sağ akciğer orta lob medial segmentte subsegmenter atelektazi ve sekel fibrotik dansite artımı izlenmiştir. Sağ akciğer alt lob posterobazal medial bazal segmentlerde büyüğü 3cm çapında olmak üzere iki adet nonspesifik parankimal nodül izlenmiştir.kötü bişimi bu geçicimi tedavisi varmı

Bilgisi olan varsa yazabilirmi

flora19 Öncelikle geçmiş olsun.

[FONT=sans-serif]Parankimal nodül tiroid bezleriyle alakalı bir durum ama tam detayını bilmiyorum. Benim kontrollerimde de bu tür nodüller oluyordu ancak ciddi bir şey yok denilmişti. Ama en iyi sonucu doktorunuz söyleyecektir.

''Patolojik kitle'' ile ilgili bir ibare yer alıyor mu? [/FONT]

Furkan_81 bu akciğerin çekimi kitle felan yazmıyo 3cm nodül diyo akciğrrde

Mediastinel hiler kitle lezyonu patolojik boyuta ulaşan lap saptanmamıştır diyo

@flora19 Anladım. Lezyon bende de vardı ama patolojik lap olmaması iyi bir gelişme olabilir. Doktorunuz gerekeni söyleyecektir.

İnşallah çok ciddi bir şey değildir. Allah yardımcınız olsun. Annenize de çok geçmiş olsun.

FLORA
Öncelikle geçmiş olsun ablam.
BT toraksta belirtilen 3 cm lik nodül,sigara içiminden yada daha önceden geçirilmiş akçiğer enfeksiyonundan kaynaklı iltihaplanma haline deniyor endişelenmeni gerektirecek bir durum yok.
flora19
Aynı nodüllerden bendede var doktor tanısı astım koah ilaç tedavisi görüyorum.

Mehmet005 sağol abicim sabah gitcek sanatoryuma bakalım nedicek

Geçmiyomu peki abi

Grip oldu iki kez 1ay olmadı daha

öncelikle geçmiş olsun..FLORA19 TAHLİL VE SONUÇLAR EN İYİ CEVAPTIR.BİZ NE DESEK YALAN OLUR..

Akciğer Nodülü Nedir?

Prof.Dr.Semih Halezeroğlu

Akciğerde yerleşen çapı 4cmden küçük olan geçirilmiş bir enfeksiyon sonrası kalan bir kalıntı iyi huylu bir akciğer tümörü veya akciğer kanseri ya da başka bir organ kanserinin akciğere yayılması ile ortaya çıkan lezyonlardır. Halk arasında akciğerde leke şeklinde de tanımlanırlar.

Akciğer filminde nodül görülmesi
Sağ akciğerde nodülün radyolojik görünümü

Radyolojik görüntüleme sonuçlarında karşılaşılan nodüller:
Solit nodül
Yarı solit nodül, yarı buzlu cam görünümlü nodül
Buzlu cam görüntülü nodül
Birkaç adet nodül
Akciğerde görülen bir nodül aşağıdaki durumlar dikkate alınarak değerlendirilir:
Hastanın yaşı
Sigara içme öyküsü
Daha önce geçirdiği hastalıklar
Akrabalarında akciğer kanseri olup olmaması
Daha önceki filmlerinde bu nodülün var olup olmaması
İğne biyopsisi sonucu
PET-CT bulguları
Bu değerlendirmeler sonucunda:
tamamen iyi huylu bir nodül
şüpheli nodül
akciğer kanseri şüphesi çok yüksek nodül olarak sınıflandırılır.
Akciğerde Nodül Görülme Sıklığı Nedir?
Sigara içmiş 55 yaş üzeri kişlerin ortalama olarak %30unda akciğerde nodül görülüyor.

Bu hastaların sadece %1,5'Luğunda bu nodüllerde kanser çıkmaktadır.

Burada önemli olan bu %1,5'luk oranda kanser olma olasılığı mevcut bulunan nodülü iyi tespit edebilmektir. Bütün çalışmalarımız ve web sitesi size bu konuda yol göstermek içindir.

Şu 2 durum önemlidir: 1) Akciğerdeki basit bir nodül için hastanın ve ailesinin şüpheli bir yaşam geçirmesi. 2) Akciğerdeki nodül gerçekten kanser için şüpheli bir lezyon olmasına rağmen bunun ciddiye alınmaması ile büyümesi ve yayılması (metastaz yapması).

Bir Akciğer Nodülünün Kötü Huylu (Kanser) Olma Olasılığı Nedir?
Nodül 5mden daha küçük ise bunun bir kanser olma olasılığı %0 %1
Nodül 5 10 mm arasında ise: %6 %28
Nodül 2cmden daha büyük ise: %64 %82
Solid görünümlü nodülde kanser olaslığı: %7-9
Buzlu cam görüntülü nodülde kanser olasılığı: %59-73.

burda aneztesi uzmanı doktor bey var yeni üye oldu onu sorsanız ya

Tşkrler arkadaşlar gripten olduğunu düşünüyom ben iltihabi durumdur umarım yarın görüncek göğüs doktoruna

fulya çok geçmiş olsun,allah annene acil şifalar versin inşallah..

nfrysmn sağol cnm gitti başyerede ora değerlendirdi 3cm değil demiş ohastane yalnış değerlendirmiş

Şimdiki hastane değerlendircek bide sanatoryum

Cd takmış pcde bakmış 3cm gibi durum yok demiş bide kendileri bakcakmış öğlen gtcek gene

Bu hastaneler niye yalnış yapıyo raporu anlamıyom kadını evham ettiler

Korkulacak bişi değilmiş cm değilmiş

Tşkrler herkese

Üst Alt