Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Aktüerya hesaplaması nasıl yapılır?

Abbuk

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
6
Merhaba arkadaşlar,

Aramızda tecrübeli kişiler varsa bir konuda merak ettiğim bir husus var fikir verirseniz sevinirim. 2020 yılında asgari ücretin x katı maaş alan birisi 2022 yılında dava açmış ve dosya 2024’te hesaplama bilirkişisine gönderilecekse, hesaplama yapılırken 2024’teki asgari ücretin x katı şeklinde mi hesaplanıyor?

Yasal faiz de eklendiğinden sanki 2022’deki asgari ücretin x katı artı faiz olarak hesaplanabilir diye düşündüm de danışayım dedim. Teşekkürler

@Abbuk,
Güncel asgâri ücret ve katlarindan hesaplanır. Örnek 3 sene önce 1milyon tazminat çıktı diyelim 3 sene sene sonra tazminatın 3 milyon olur. Burada önemli olan tazminat miktarı değil, karşı tarafın bunu ödeme gücü var mı? Adam 20milyon tazminat kazanıyor aldığı para sıfır karşı tarafın ödeme gücü yok! Yani Allah kazanın bile hayırlısını versin diyorum.

@Reborn, anladım teşekkür ederim. Güncel asgari ücretin katları artı faiz olması biraz mantıksız gelmişti ama demek ki bir damla da olsa işçi yararına durumlar olabiliyor :)

@Abbuk,
Şirket iflas göstermez ise parani alırsın. Önemli olan miktar değil, parani ödeyecek bir kurum karşında var mı?

Şöyle düşün kaza tarihi 2020 o zaman asgari ücret 4k diyelim. Bilirkişi 2024 hesaplama yapıyorsa 2020 4k ve %10 artışl üzerinden 2024 17k üzerinden hesaplanır. İki türlü tazminat hesaplama tablosu var. Biri daha düşük diğeri daha yüksek çıkarır. Hakim artik hangisini kabul ederse yani tazminat davaları gerçekten ülkenin kanayan bir yarısı dava süresi çok uzun sürer.

Üst Alt