Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Akülü sandalyemin aküsü bir anda bitiyor. Nedeni ne olabilir?

MELEKDERYA

Üye
Konular
29
Reaksiyonlar
0
Akülü sandalyemin markası Ottobock B400,ve 7 yıldır kullanıyorum,akülerimi yeniledim,ölçtürdüm de , aküde sorun yok ama 1 veya 2 km gittikten sonra ya da yokuş yukarı giderken şarj göstergesi yeşilden kırmızıya doğru bir bir sönmeye başlıyor,sorun şarj aletinde mi yoksa arabada mıdır?Bilgi ve tecrübesi olanlar cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim.

Kömürleri bozulmuştur yada şarj aletin tam şarj yapmıyordur

Aküler bitmiş olabilir benimde aynı olmuştu mecbur yeni aldim

1- ilk olarak akülerinizi tam doldurup akü test cihazıyla ölçtürün. 3 saniye boyunca her bir aküden ayrı ayrı 150 amper akım çekerken her bir akü 11,5 volt ile 12 volt arasında kalmalı. İki akü birbirine yakın voltta kalabiliyorsa aküleriniz çok iyidir. Çünkü iki akünüz de 50 şer Amperliktir. Yani aracınızda 24 volt 50 Amper akü grubunuz vardır. Akülerden bir tanesi 11 volt veya daha aşağısına düşüyorsa o akü bozuktur. Akücü o aküyü tek olarak kendi şarj cihazıyla nir kaç defa şarj edip, boşaltıp tekrar şarj edip test etsin. Akü düzelirse üç, dört ay kadar verim alabilirsiniz.
Verim alamayınca tekrar akücüye götürüp bir kaç kez doldur boşalt yaptırırsınız.
2- Ottobock B400 lerde manyetik frenler 12 voltluktur. Bobin omajları 15 - 25 ohm arasındadır.Omajları düşük olduğundan bobinler uzun süreli kullanımda ısınıp kavrulabilir ve frenin balatayı açması için gerekli manyetik alanı yaratamaz hale gelebilirler. Bu durumda motorlar veya bir motor fren sıkarak çalışacağından aküden aşırı akım çeker ve akünün çabuk boşalmasına yol açar. Motor fişlerini VR2 beyinden çıkartıp fişin kilit tırnağı olan sırasındaki yan yana iki pabuca tek aküden 12 volt verip frenin çarpma sesi çıkardığı teyit edimeli ve frene 12 volt gerilim verir durumdayken o frenin olduğu taraf motorun bağlı olduğu tekerleği elinizle çevirebilmeniz gerekli.

Üst Alt