Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Akülü Sandalyeyi kimler kullanmalı? Sağlık açısından nasıl bir etkisi var?

indian

Üye
Konular
18
Reaksiyonlar
0
Merhaba Arkadaşlar,

Gözlemlerim neticesinde tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olan bir çok kişi akülü sandalye sahibi olmak ve kullanmak istiyor. Sizce Akülü Sandalyeyi kimler kullanmalı?
Benim fikrim manuel sandalye kullanabilecek durumda olanlar akülü sandalyeye geçerek çalışan kaslarını tembelleştiriyorlar. Kollarını kullanabilenler en azından vücudunun üst bölgesini kullanabilenler manuel sandalye kullanması daha doğru olmaz mı? Bu sayede çalışan kaslarını tembelleştirmemiş aksine güçlendirmiş olmaz mı?
Engellinin fizik tedavisinde sürekli kasların çalışması sağlanmakta. kişi akülü sandalyeye geçiş yaparak çalışan kaslarını da pasifize ediyor ve kendisi için o an rahat ve ulaşabilir hissederken ilerleyen süreçte daha kısıtlı hareket etmeye başlamaz mı?

Düşüncelerim yanlış olabilir, sizlerde düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz? Bu doğrultuda sağlık ve teknik açıdan bilgi sahibi arkadaşlarımız bizleri yönlendirebilir mi?

Teşekkürler,

Merhaba..

Bedensel engelli değilim ikisini de kullanmadım o yüzden deneyimli olarak cevap veremem ama;
Kol kasları vs için bir sürü aletler var sırf bunun için manuel sandalye kullanayım ben derseniz kendinizi daha çok zora sokmuş olursunuz.
Sanırım rampa çıkarken vs. akülü araç daha rahattır zorlamaz vs.
Bazı yerlerde manuel olanda birilerine ihtiyaç duyma ihtimaliniz var ama akülüde bu daha azdır diye düşünüyorum.

Kaslarınız vs. için egzersiz yapabilirsiniz, ağırlık kaldırabilirsiniz.
Diye düşünüyorum ama
Allah herkese yardımcı olsun ve kimseyi ne manuel ne de akülü ne de engelli sıfatına sokmasın.

Murat doktorlar ve devlet seninle aynı fikirde doktora verdiğim cevabın aynısını sana veriyorum;
Sandalyeye otur hastane içerisinde 300 metre ilerle bakalım aynı fikrin devam edecek mi?
Fizik tedavide çalıştıramadığımız kullanamadığımız kasları korumak için hareketler yapılır hasar görmemiş normal şekilde kullanabildiğimiz kaslar için ftrye gerek yok istenilirse basit hareketlerle bu kaslar daha güçlü hale getirilebilir sizin anlayamadığınız tekerlekli sandalye bizim ulaşım aracımız zaten ev içinde kimse akülü kullanmaz

Sizler daha sağlıklı olmak adına 10 kmlik mesafeyi yürümek yerine neden araç kullanıyorsunuz ?

Her yer jilet gibi düz asfaltta biz mi t sandalye kullanmıyoruz? Dışarıda normal sandalye kullanmak bu şartlarda güzel bir hayal olabilir.

Akülü sandalye bağımsızlık...Dışarı çıktığımız zaman neyle karşılaşacağınız belli degil'ki dik sokaklar rampalar..Kollarımın gücü kuvveti yerinde ama vücudumun bütün yükü onlarda yeterince hatta fazla fazla çalıştıklarını düşünüyorum sinir sıkışmaları oldu..Birde cadde sokak birkaç saat dışarıda manuel arabayi taşımaları çok çok zor..

Üst Alt