Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Allah Neden Beni Hidayete Erdirdi?

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
111[FONT="arial" ]Allah Neden Beni Hidayete Erdirdi?[/FONT][/COLOR]
[/B][B][COLOR=navy][FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Eylül 2003’tü. [/FONT][/COLOR][/B][B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Otuz yaşına gelmiştim… [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Hep aynı şeyleri tekrar edip duruyordum. Her gün sabah kalkıyorum, annem babam giydiriyor, karnımı doyuruyor, babam işe götürüyordu. [/FONT][/COLOR][/B]

[CENTER][B][URL="https://2.bp.blogspot.com/-2YESGe4eXJU/WB2jaASeF1I/AAAAAAAAe50/XxtVmmNDk4g3u9mm-_FemzQqg2Vc_C56wCLcB/s1600/12919756_1177837612227652_1310033691195095695_n.jpg"]
12919756_1177837612227652_1310033691195095695_n.jpg
[/URL]
[/CENTER]

[FONT="arial" ]Öğlen acıkıyorum, tekrar yiyip çalışıyorum. Akşam yine acıkıyor, babam işten getirince annem karnımı doyuruyor, sonra uykum geliyor yatırıyorlardı. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Kaç senedir yaptığım şey bundan ibaretti. Tek değişen şey fiziki görüntümdü. Bebeklik, çocukluk, gençlik, delikanlılık derken olgunluk yaşıma kadar gelmiştim. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Yine aynı şeyleri sırayla tekrar edip duruyordum. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Bazen mekanlar, bazen etrafımdaki insanlar, eşyalar değişiyordu o kadar. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Bunun bir manası olmalıydı. Boşu boşuna yapılan tekrarlardan ibaret değildi bu hayat.. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]O zamanlar çok tefekkür ederdim. Hayatın bir gayesi, bir anlamı olmalıydı. Evet hepimiz bu dünyada imtihan oluyoruz diyorlardı ama neyin imtihanıydı bu? [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=red][FONT="arial" ]HAYATIN ANLAMINI KURAN’DA BULDUM[/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Sonra çalışırken bir email aldım. Bir hikaye vardı ve bana çok mantıklı gelmişti. Hikayenin anafikri hayatın gayesini öğrenmek için Kuran meali okuyunuz, diyordu. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]İşte 2003’te gelen o maildeki Hikayeyi şu yazıda anlatmıştım: [/FONT][/COLOR][/B]

[URL="http://celal1973.blogspot.com.tr/2016/03/ilahi-askmn-basladg-hikaye.html"][FONT="arial" ][COLOR=blue]http://celal1973.blogspot.com.tr/2016/03/ilahi-askmn-basladg-hikaye.html[/COLOR][/FONT][/B][/URL][B][COLOR=navy][FONT="arial" ][/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Günler, gecelerce o hikaye ışığında düşüncelerden sonra, ramazanda KURAN’IN TÜRKÇE MEALİNİ okumaya karar verdim ve Allah kalbimde iman nurunu parlattı. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]O mail, hayatımın dönüm noktasıydı. Sonrasında ise, hergün okuduğum yazı, kitap ve ehl-i sünnet alimlerinin hoş sohbetleriyle, Allah verdiği imanın nurunu artırdı, binlerce elhamdülillah. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Acizane bir düşüncem var. Allah bir kuluna hidayet verir, onu doğru yola iletirse; o kul önce yakınlarına, sonra çevresine, emri bil maruf, nehyi anil münker’le sorumlu olur. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Yani, iyiliği ve imanı tavsiye etmek, kötülükten sakındırmakla… [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]İşte bu sebeple acizane yazılar yazıyor ve mailler atıyorum. Sohbetler ediyorum. [/FONT][/COLOR][/B]

[CENTER][B][URL="https://4.bp.blogspot.com/-Bv-z4K0GUxs/WB2hZBUXLoI/AAAAAAAAe5o/V-0vitzcuggwdprFMz8q5heSkjEOwe9uQCLcB/s1600/14666220_10154779316796178_2036040963101194385_n.jpg"]
14666220_10154779316796178_2036040963101194385_n.jpg
[/URL]
[/CENTER]

[FONT="arial" ]Karşımdaki kimseye bazen çırpınırcasına ahiretten, namazdan bahsediyorum. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Fakat en ufak bir etki edemiyorum. Aşağıdaki ayet bunun nedenini açıklıyor. [/FONT][/COLOR][/B]

[COLOR=navy][FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]"Şüphesiz sen sevdiğin kimseyi doğru yola iletemezsin. Fakat Allah, dilediği kimseyi [I](iyi niyet ve gayretine göre)[/I] doğru yola eriştirir. O, doğru yola erişecek olanları daha iyi bilir."[/FONT][/COLOR][/B][COLOR=navy][FONT="arial" ] [I](Kasas suresi, 56. ayet) [/I][/FONT][/COLOR]

[COLOR=navy][FONT="arial" ]Evet Rabbimiz bizden bir hareket bekliyor, bir gayret, tövbe ederek O’na dönmemizi bekliyor. [/FONT][/COLOR]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Çünkü bir Kutsi Hadiste Efendimiz SAV Rabbimizin şöyle dediğini nakleder:[/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]" ... Kulum bana bir adım gelse, ben Kuluma on adım giderim,
Kulum bana yürürse ben Kuluma koşarım" [I](Hadis-i Kutsi)[/I][/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Evet ben özgür irademle Kuran okumaya karar vermekle Allah’a bir adım attım. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Fakat irademizi o yönde kullanmamızı ve Rabbimize adım atmayı ve cennet yoluna girmeyi ancak Allah nasip eder. Ama neden nasip eder biliyor musunuz? [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=red][FONT="arial" ]ALLAH NEDEN BENİ HİDAYETE ERDİRDİ?[/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Aşağıdaki şu Hadis-i Şerif, Allah’ın neden bana hidayet verdiğini açıklıyor. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][I][COLOR=#943634][FONT="tahoma"]Hz. Hatice'nin (r.anha) amcası olan Hakim bin Hizam yüz yirmi senelik ömrünün altmış senesini cahiliyede, altmış senesini de İslâm üzere yaşadı. [/FONT]
[/I]

[FONT="tahoma"] [/FONT]

[FONT="tahoma"]Sahih-i Müslim'de Hakim bin Hazam'dan rivayet edilen bir hadiste Hakim, Rasulullah'a şunu sormuştur:[/FONT]

[FONT="tahoma"] [/FONT]

[FONT="tahoma"]"Ey Allah'ın Rasulü! Benim cahiliyede yapmış olduğum sadaka, köle azad etme ve sıla-ı rahimler için bir sevap var mıdır?" Bunun üzerine Allah Rasulü (sav):[/FONT]

[FONT="tahoma"] [/FONT]

[FONT="tahoma"] "- (Cahiliyede) yapmış olduğun hayırlar üzere müslüman oldun" buyurur. [/FONT]

[FONT="arial" ] [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Evet ben gençliğimde sayısız iyilikler yapmıştım. Lisede pekçok komşumuz ve akrabamızın elektronik cihazlarını karşılık beklemeden tamir etmiştim. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Üniversitede gelen tüm harçlıklarımı fakir ve yetim arkadaşımla paylaşmıştım. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Maaşımla kızkardeşimin tüm üniversite masraflarını karşılamıştım. Daha pek çok iyilik… [/FONT][/COLOR][/B]

[B][U][COLOR=navy][FONT="arial" ]Bunları, Allah’ın neden bana hidayet verdiğini göstermek ve örnek olması için anlattım. [/FONT][/COLOR][/U][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]Yukarıdaki hadis-i şerif’te belirtildiği gibi Allah yapılan hiçbir iyiliği zayi etmiyor. [/FONT][/COLOR][/B]

[B][COLOR=navy][FONT="arial" ]İyilik yap, denize at, balık bilmezse Halık [/FONT][/COLOR][/B][I][COLOR=navy][FONT="arial" ](yaratıcı Allah)[/FONT][/COLOR][/I][B][COLOR=navy][FONT="arial" ] bilir. [/FONT][/COLOR][/B]

[CENTER][B][URL="https://1.bp.blogspot.com/-mi7x_BKV7iY/WB2g93yUfHI/AAAAAAAAe5k/gTK0YrDTeC0S1qBJ67iZaHqLycM-AggNQCLcB/s1600/Cea_UD4WsAAzj_H.jpg"]
Cea_UD4WsAAzj_H.jpg
[/URL]
[/CENTER]

[FONT="Times New Roman"][FONT="arial"]Bendeniz, KURAN Meali okumaya karar vermekle Allah’a döndüm. Sonra nefsimle mücadele ettim Kuran okumayı bırakmadım; Allah’ta bana koşarak geldi ve namazla huzuruna aldı. [/FONT][/FONT]

[FONT="Times New Roman"][FONT="arial"] [/FONT][/FONT]
12 Kasım 2016
[FONT="Times New Roman"][FONT="arial"][/FONT][/FONT]

[FONT="Times New Roman"][FONT="arial"]Biz de çok çok iyilik yapmalıyız ve nefsimizle mücadele ederek Kuran Meali okumalıyız. [/FONT][/FONT]

[FONT="Times New Roman"][FONT="arial"]Siz yeter ki bir adım atın. Göreceksiniz ki, Allah size yolları açmış…[/FONT][/FONT]

[FONT="arial"] [/FONT]

Celalin Penceresinden

Üst Alt