Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ancak sallanarak uyuyabiliyorum! Ne yapmam gerek?

aptal

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
14 yaşındayım ama uyurken hala sallanıyorum, küçükken annem sallardı sallamayı bırakınca kendi kendime sallanmaya başladım o gün bugündür sallanıyorum sallanmadan uyuyamıyorum sallanmadan Uyusam bile uyurken kendi kendime sallanıyorum bazen deli olduğumu düşünüyorum ama derslerim çok iyi çok saçma. Sallanark uyurken annemler kızıyor artık bağırmaktan bıktılar ve serbest bıraktılar.. arkadaslarımla aynı ortamda uyuyamam, rezil olurum

Lutfen, Ne yapmam gerek?? Kendime engel olsam bile uykumda sallanıyorummmmmm

bence de psikoloğa gitmen lazım. Delilikle alakası yok alışkanlık diyelim :)
bunun önüne geçmezsen ilerde sıkıntısını mutlaka yaşarsın sosyal hayatını etkiler diye düşünüyorum

sen yine sallanarak uyuyorsun bi tomar ilaç içtiğim halde hala uykum yok

Sallanarak uyumanın ne zararı olacak sallanmay devam ahahah

aptal;

Kardeşim bilinç altın seni öyle uyumaya modlamış olduğu için öyle uyuma gereksenimi duyuyorsun otomatikman bi hipnoterapist psikologla görüşmen lazım delilik diye düşünme

Sallanmak aslında faydalı

Aynı sorundan ben de müzdaribim. Küçükken annem beni ayağında sallarmış sonradan kendi kendime sallanmaya başlamışım, bu da onların hoşuna gitmiş. Tabii büyüdükçe bu bir alışkanlığa döndü ve benim derslerim de çok iyi. 2 piskoloğa gittik. İkisi de bu rahatsızlık ile ilk defa benimle karşılaştıklarını söylediler ve çare olamadılar. Neyse sadede geleyim geçen gün bir araştırma yaparken gece sallanmayla ilgili bir yazı buldum ve iyi ki sallanıyormuşum dedim. O yazıyı atayım:
Uyku üzerine araştırma yapan uzmanlar sallanmak ve uykuya dalmak arasındaki ilişkiyi daha derinlemesine inceledi. Yapılan araştırmaya göre hafifçe sallanan yatakta şekerleme yapan bireyler, sallanmadan uyuyanlara göre daha kısa sürede uykuya geçiyor ve daha derin uyuyor. Ayrıca sallanarak uyumak beyin dalgalarını da senkronize ediyor. Çalışmaya 12 adet sağlıklı erkek birey gönüllü olarak katıldı. Bunların hepsinin en belirgin özelliği uyku ile aralarının çok iyi olmasıydı. Bir hafta arayla, iki ayrı günde karanlık bir odada 45 dakikalık öğleden sonra uykusuna yattılar. Bir sefer normal bir yatakta, ikinci sefer ise hafifçe sallanan bir yatakta uyudular. İsviçreli uzmanlar çalışmaya katılan kişilerin beyinlerinin elektriksel etkinliğini EEG yöntemi ile ölçerek, sallanarak uyuyanların uykunun başlangıcındaki N1 dediğimiz hafif uyku aşamasına ve N2 dediğimiz derin uyku safhasına daha çabuk geçtiğini, ayrıca daha uzun süre derin uykuda kaldıklarını saptadılar. EEG testi sonucunda özellikle N2 safhasının son çeyreğindeki derin uyku ile ilgili yavaş beyin dalgası etkinliğinin de arttığı gözlemlendi. Derin uykuya çabucak geçen bireyler daha uzun ve kaliteli bir uyku saati geçirdi. Bundan sonraki aşamanın, sallanarak uyumanın düzensiz uyku rahatsızlıklarına olan etkisini araştırmak olduğunu belirten uzmanlar, sallanarak uyumanın hafıza onarımını da geliştirebileceğini öngörüyor. Araştırmanın sonuçları kesinleşinceye kadar uykusuzluk çekenler en azından hamakta ya da salıncakta sallanarak uykuya dalmayı deneyebilir! BİLİM VE TEKNİK/AĞUSTOS
(2 yıl sonra da olsa...:))

Üst Alt