Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Anksiyete Bozukluğu olan arkadaşlar deneyimlerinizi yazar mısınız?

Konular
3
Reaksiyonlar
0
Anksiyete Bozukluğu için lütfen yardım edin.

Merhabalar sevgili dostlarım, anksiyete bozukluğu raporu ile yaşayan arkadaşlar iş bulmakta, hayatta ve bunlara benzer önemli konularda zorlandığınız durumlar oluyormu?
Hayatınızın hangi süreçlerinde bu durum karşınıza çıkıyor ve olumsuzluk yaratıyormu merak ediyorum.
Cevap verirseniz çok mutlu olurum.
Psikiyatriye gitmeye korkuyorum anksiyete tanısı konursa hayatım alt üst olur iş bulamam diye bu sebeple bu soruyu soruyorum şu an askerdeyim ve asıl mesleğim öğretmenlik yaşadığım sorun ve sıkıntılar askeriyede başladı ve devam etmekte.

Ayrıca yurt dışına çıkmaya, yerleşmeye veya vatandaşlık almaya engel bir durum yaratırmı merak ediyorum.

Son düzenleme:
ansiyete çok büyük bir piskiyatrik rahatsızlık değil o yüzden insanların o kadar kafasında büyüteceğini zannetmem herşeyden önemlisi sağlık çünkü ilerde bu hastalık daha büyük sıkıntılara yol açabilir ve sorunlar artabilir o yüzden bir an önce raporunu al tedavi ol unutma herşeyden önce SAĞLIK

Yurt dışı ile bunun hiç bir alakası yoktur.

Yurt dışına çıkmaya vatandaşlık almaya bir sakıncasının olacağını sanmıyorum ben psikozla ehliyet bile aldım

1- Anda kalmak:
Dün için üzülmek ve yarın için endişe etmek maalesef bugünü de bitiriyor. İnsan önce bu cümleyi anlayıp prensip olarak okey demeli bence.
(Tabiiki gelecek için plan yapmalı, daha iyiyi, daha güzeli tasarlamalıyız ama bu; günün çok önemli bir kısmını kaplarsa hayal dünyasından çıkamamış olur ve an'ı kaçırırız.)

1. madde benim çıkarımım, çözümüm.
Aşağıya yapıştıracağım cevabı yapay zeka verdi.
Ücretsiz hesap açıp siz de kullanabilirsiniz: ‎Gemini - chat to supercharge your ideas

Kaygı bozukluğuyla başa çıkanlar nasıl çıkıyor?

Kaygı bozukluğu ile başa çıkmak, kişiye özel bir süreç olsa da, birçok insanın başarılı olduğu yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler genellikle terapi, yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisinin bir kombinasyonunu içerir.
Terapi:
  • Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT): Kaygıyı tetikleyen düşünceleri ve davranışları değiştirmeye odaklanan en yaygın terapi türüdür.
  • Maruz Bırakma Terapisi: Kaygıyı tetikleyen durumlara kademeli olarak maruz kalarak, korkunun üstesinden gelmeyi amaçlar.
  • Kabul ve Bağlılık Terapisi (KBT): Olumsuz duyguları kabul etmeyi ve bunlara direnmek yerine yaşamın akışına uyum sağlamayı öğretir.
  • Destekleyici Terapi: Terapist, kişinin duygularını ifade etmesine ve sorunları çözmesine yardımcı olur.
Yaşam Tarzı Değişiklikleri:
  • Düzenli Egzersiz: Endorfini artırarak ruh halini iyileştirir ve kaygıyı azaltır.
  • Sağlıklı Beslenme: Dengeli bir beslenme, vücudun daha iyi çalışmasına yardımcı olur ve kaygıya bağlı fiziksel belirtileri azaltabilir.
  • Yeterli Uyku: Uyku düzensizlikleri, kaygıyı artırabilir. Bu nedenle düzenli uyku alışkanlıkları oluşturmak önemlidir.
  • Stres Yönetimi Teknikleri: Meditasyon, derin nefes alıştırmaları, yoga gibi teknikler, stresi azaltmaya yardımcı olur.
  • Sosyal Destek: Aile ve arkadaşlarla vakit geçirmek, sosyal aktivitelere katılmak, kaygıyla başa çıkmada önemli bir destek sağlar.
İlaç Tedavisi:
  • Anksiyolitikler: Kısa süreli olarak kaygıyı azaltmak için kullanılabilir.
  • Antidepresanlar: Uzun vadeli tedavi için kullanılabilir ve hem kaygı hem de depresyon belirtilerini hafifletebilir.
Ek Olarak:
  • Profesyonel Yardım Almak: Bir psikolog veya psikiyatr, kişiye özel bir tedavi planı oluşturmasına yardımcı olabilir.
  • Sabırlı Olmak: Kaygı bozukluğu ile başa çıkmak zaman alabilir. Hızlı sonuç beklemek yerine, küçük adımlarla ilerlemek önemlidir.
  • Kendine İyi Bakmak: Sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve yeterli uyku almak, genel olarak iyilik halini artırır ve kaygıyı azaltır.
  • Relaps Olabileceğini Kabul Etmek: Kaygı atakları tekrarlayabilir. Bu durum normaldir ve tedaviye devam etmek önemlidir.
Unutmayın: Bu bilgiler genel bir rehber niteliğindedir. Her bireyin durumu farklı olduğu için, bir uzmana danışmadan tedaviye başlamamanız önemlidir.
Kaygı bozukluğu ile ilgili daha fazla bilgi almak için şu kaynaklara başvurabilirsiniz:
  • Psikolog veya Psikiyatr: Bir uzmandan kişiye özel destek alabilirsiniz.
  • Psikolojik Danışma Merkezleri: Ücretsiz veya uygun fiyatlı terapi hizmetleri sunabilirler.
  • Kaygı Bozukluğu Dernekleri: Bu dernekler, hastalar ve ailelerine destek sağlar.
  • Güvenilir Sağlık Siteleri: Kaygı bozukluğu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Kendinize iyi bakın ve unutmayın, yalnız değilsiniz.
Bu konuda başka sorularınız varsa çekinmeden sorabilirsiniz.
Not:
Bu bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Herhangi bir sağlık sorununuz için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Zaman zaman vücuduma baya kötü ediyor 2 ay boyunca sürekli kustum ondan önce idrar sorunlarim vardi baya zaman zaman bicak saplaniyor gibi oluyor bir yerime bazen her yerim agriyor

Üst Alt