Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Anladım Ahirete İnanmıyoruz

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
11[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Anladım Ahirete İnanmıyoruz[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Türkiye’mizin % 99’u müslümandır. Buna rağmen 2016 yılı yapılan biristatistikte beş vakit namaz kılan % 26 ve ramazan orucunu tutan % 42 imiş. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Peki neden % 99’u müslüman ülkemizin ibadet oranı düşük? [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]İbadetlerimizi engelleyen şey, bize dünyada imtihan olarak verilen kötülüğüve tembelliği emreden Nefs-i Emmare’yi dinlememiz ve nefsin arzularını yerinegetirmemizdir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Fakat anlamadığım dindarlardaki ahlaki bozukluklar. Namaz kılanbiri, nasıl olur, iftira, yalan, dedikodu, kul hakkı, dekolte giyim… vs.gerçekten anlamıyordum. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]İslam güzel ahlaktır. Bir insanın ibadeti az olsada, güzel ahlakısayesinde affedilebilir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Düşündüm buldum, inancımızda problem var. Namaz, ezan, Kuran Türkçeolsa bile bu bilgiyi gönüle indirip içselleştirmedikten sonra ne faydası olur. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ayetleri okumasa bile içki, yalan, domuz eti, zinanın haramolduğunu herkes biliyor. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bizler ahirete, mahşerde yeniden dirilip bu dünyanın zerre miktarıhesabını vereceğimize inanmıyoruz. Yoksamilletteki bu boşvermişliğe başka ad koyamıyorum, inanmıyoruz. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ahiret hayatı sonsuz… Biz bu kısacık dünyada yaptığımız salih amelve ibadetlerden kazandığımız sevaplarla sonsuz cennet hayatındaki derecemizbelirleniyor. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Üniversite sınavı gibi düşünün. Üç saatlik sınavın sonucuna görekoca bir ömür şekilleniyor; 70-80 yıllık bir ömür ile ise sonsuz cennet veyacehennem hayatı… [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Yalan söyleyerek malını satan esnaflar, ramazanda mazeretsizorucunu yiyenler, haram olduğu bilerek içki içenler vs. günahlar, evet anladımki, inanç problemimiz var. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Keşke ramazanlarda TV kanallarında fıkıh konusunu bıraksalarda,itikadi konularda program yapsalar. Orucu, namazı, abdesti nelerin bozduğuzaten ilmihal kitaplarında var. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Şimdiki gençliğin kafasında imani konularda sorular var:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Allah var mıdır, neden göremiyoruz, Hz Muhammed SAV’inpeygamberliğinin delili nedir? Öldükten sonra çürümüş kemikler yeniden nasıldirilsin, ahiret neden var, vs… [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Hayatımı anlattığım kitapta böyle imani konulara nasıl cevapbuldum, okuyun: [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]http://icimdekibitmeyenozlem.blogspot.com.tr/2016/01/20-bolum-2041.html[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ayrıca geçtiğimiz yıllarda önce iman gerekir başlıklı bir yazıyazmıştık, tekrar okuyalım:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]ÖNCE İMAN[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]GeçenFacebook'taki dini bir sayfada bir yazı gördüm. Diyordu ki: [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ben veeşim namaz kılıyoruz fakat bizim oğlanı,otuz yaşına geldi, hala namaza başlatamadık. Yıllardır namaza başla artık,bak ölüm ansızın gelir, diye diye dilimde tüy bitti, bir dövmediğim kaldı. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ama hâlâ namazını kılmıyor, nolur bana yol gösterin, bir fikirverin, ne yapmalıyım? Oğlumun ahireti adına çok endişeliyim... diye haklı birsızlanışta bulunuyordu. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Aslındabence bu genel bir sorundur. Ve sorungençlerimizde değil, bizdedir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ahirzamandaki bu gençler, imani problemleri çözemediler ki, namazkılmayı düşünsünler. Çünkü, kafalarında pekçok şüphe ve soru var. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bence, cami vaazlarında ve televizyonprogramlarında gençlerin imani şüphelerini giderici sohbetler yapılmalıdır. Meselagençlerin çoğunun aklında şöyle şüpheler var: [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Acaba Allah var mı, meleklerin varlığı, kader nedir, ölümden vekıyametten sonra yeniden dirilmenin aklen izahı mümkün mü, Kuran’ı gerçektenAllah mı indirdi, Hz Muhammed’in SAV peygamberliğine delil nedir, [/FONT][FONT="Arial"]gibikonularda....[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Mesela,çok fazla yorum yazıldığı için o yazıya yorum yapmadım fakat Facebooktaki oabinin oğluyla yüzyüze görüşşek şöyle derdim: [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]VERDİĞİM ÖRNEKLER[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]ÖncelikleAllah’ın varlığını ve birliğini anlatırdım... [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]"Bir köy muhtarsız olmaz, bir iğne ustasız olmaz, sahipsizolamaz, bir harf kâtipsiz olamaz; biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecedemuntazam şu memleket hâkimsiz olur?” [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Allah’ınvarlığına inandıktan sonra, 1400 seneönce inen, bugünkü teknoloji ile ancak anlaşılabilen bazı Kuran ayetleri,Kuran’ın bir insan sözü olmadığına delildir, derdim. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Yüzlerceörnek verilebilir, yazı uzamasın sadece bir adet örnek vereyim: [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Mesela;Öldükten sonra yeniden dirilişle ilgili 1400 sene önce yaşayanların ne demekistenmiş olabileceğini tam olarak anlayamadıkları ve ancak günümüzde anlaşılano ayet: [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]"Evet, Biz onu, parmak uçlarına varıncaya kadar bütünincelikleriyle yeniden yapmaya kadiriz."[/FONT][FONT="Arial"] (Kıyame suresi, 4. ayet) [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Günümüzde anlaşılmıştır ki, gelmiş geçmiş milyarlarca insanınparmak izi farklı olup, parmak izi yani parmak ucu adeta bir kimlik kartıdır. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bumisalleri anlattıktan sonra, O, ancakgökleri ve yeri yaratan, herşeye hükmeden bir ZAT-ı ZülCelal’in sözü olduğuanlaşılır. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Kuran’ın Allah’ın sözü olduğunu kabul ederek, Hz Muhammed’in SAVpeygamberliği ve Cebrail’in ve meleklerin varlığı otomatik anlaşılmış olur. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ve artık Allah’ınvarlığına ve Kuran’a inanan bir kişi Allah’ın Peygamberimiz SAV elçiliğiyle ilebildirdiği yasak ve emirlerine de uyar. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Allah içme! dediği içiniçki içmez, [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]ve tamamen faydamıza olanemrettiği NAMAZı kılar.[/FONT][FONT="Arial"][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Celalin Penceresinden[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]

%5 Hasta Dyelim geri kalan :) cocuk olsun. %90 oldu

Namaz, ezan, Kuran Türkçe diyil,arabca olmak zorunda,Peygamber.s.e.a.s namazi arap dilinde kilmis,Imam Eli.e.arap dilinde kilmis,bizde oyle yapmaliyiz,turkce arap dilindeki hangi kelimeyi tam anlata bilir?

Insanlari namaz kilmaga zorlamak olmaz, baba ogluna zorla namaz kildira bilmez.

Üst Alt